Lenkey - Tokaji Aszu 6 put Furmint 2000

Lenkey - Tokaji Aszu 6 put Furmint 2000

Ocena:
Smak
Słodkie
Kraj pochodzenia
Węgry
Region
Tokaj
Szczep
Furmint
Objętość
500ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
11%
Temperatura podawania
10-12 °C

417,99 zł

Opis

Wybitne wino Aszu z rocznika 2000 przygotowane ze szczepu furmint. Przez 32 miesiące dojrzewało w dębowych beczkach - następnie 2,5 roku leżakowało w butelkach. Wprowadzone do sprzedaży we wrześniu 2005 roku.

Wybitne, słodkie wino o aromatach prażonych orzechów laskowych, surowych migdałów, moreli w puszkach i karmelizowanego ananasa. W ustach smaki karmelizowanej skórki pomarańczy, mandarynki i twarogu cytrynowego. Wino pełne i jest niezwykle jedwabiste.Świetny balans kwasowości i wysokiego poziomu słodyczy. Zawartość cukru resztkowego 174g/l.

Wino wielokrotnie nagradzane. Zdobyło złoty medal na Konkursie Win Tajwańskiego Stowarzyszenia Sommelierów. 95 punktów - Wino i Alkohole 2019. 95 punktów - Miłośnik wina 2019  

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Lenkey Pinceszet

Winnica

Lenkey to jeden z bardziej znanych producentów jakościowych win z regionu Tokaj. Winnica słynie z eksperymentalnych technik starzenia win - większość portfolio jest leżakowane przez minimum 6-7 lat, zanim trafi do sprzedaży. Winnica idzie z trendem naturalności - 2005r. stosuje herbicydów i pestycydów, od 2015r. posiada certyfikację organiczną, a wina poddawane są spontanicznej fermentacji (bez użycia drożdży). 

Szczepy

Lenkey'a w zakresie uprawianych szczepów nie różni się od typowego przedstawiciela Tokaju. Dominuje  tutaj Furmint zaraz po nim Hárslevelű, natomiast uzupełnieniem są Sárgamuskotály, Muscat Ottonel, Zengő, Zenit, Cserszegi Fűszeres oraz Zalagyöngye. 

Historia

Historia rodzinnej winnicy Lenkey zaczęła się latem 1999 roku, kiedy Géza Lenkey, spełnił swoje marzenie i kupił dziesięć hektarów winnic w Tokaju-Hegyalja, Mád i Bodrogkeresztúr. Niestety, już w następnym roku Geza ciężko zachorował i wkrótce zmarł. Jego rodzina, która żyła wtedy w Budapeszcie musiała niespodziewanie podjąć decyzję, co robić dalej ze zmaterializowanym marzeniem ojca. Postanowiono kontynuować jego pracę. Dojrzewające wówczas w beczkach pierwsze i jedyne zrobione przez niego aszu 1999, dziś jest rodzinną relikwią. Dzieci założyciela: córka Krisztina, synowie Csaba i Géza - kontynuują pasję ojca. Nie pociąga Ich produkcja wina na dużą skalę, wolą robić wina, które wyjątkowe i mają charakter.

Klimat / Gleba

Ponad 10ha upraw znajduje się na ponad piętnastu parcelach. Do tych najbardziej znanych należą: Kishegy, Betsek oraz Bomboly. Więcej o tym producencie przeczytacie na naszym wpisie blogowym: Lenkey - wina dla cierpliwych

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również