Lenkey - Tokaji Harslevelu 2009
Lenkey - Tokaji Harslevelu 2009

Lenkey - Tokaji Harslevelu 2009

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Węgry
Region
Tokaj
Szczep
Harslevelu
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
13%
Temperatura podawania
10-12 °C

162,99 zł

Opis

Kolejne wyjątkowe białe wino z Winnicy Lenkey z Mad.

Lenkey - Tokaji Harslevelu został wytworzony z owoców winnic Mádi i Bodrogkeresztúr, z październikowych zbiorów 2009 roku. Moszcz był naturalnie fermentowany w dębowych beczkach z Zemplén, a następnie dojrzewał w nich przez 18 miesięcy. W butelkach wino spędziło kolejne 3 lata - zanim zostało dopuszczone do sprzedaży we wrześniu 2014 roku.

Géza Lenkey jest znany ze swoich odważnych, wyrazistych win i eksperymentalnych technik starzenia. Chociaż długo dojrzewający słodki Tokaji Aszú jest powszechny, Géza używa tej samej techniki do swoich wytrawnych win Furmint i Hárslevelű. Wierzy, że wina Tokaji są skoncentrowane na terroir i są złożone, oraz że potrzebują czasu, aby w pełni wykorzystać swój potencjał.

Wyprodukowano 1945 butelek wina Lenkey - Tokaj Harslevelu 2009. Każda butelka ma swój numer.

Wino w ocenie specjalistów:
“Harslevelu 2009 spędziło półtora roku w beczce i po tej dawce dębu powinno być martwe. Wręcz przeciwnie, są lekko schowane jabłka, cytrusy, wiatr szumiący w lipie i dopiero w tle nieco kremu. Kolejne genialne wino”.
Robert Mazurek, Rzeczpospolita Plus Minus 

"Świetny hárslevelű, zdumiewająco żywotny jak na wino 12-let- nie, harmonijnie wytrawny, złożony, pigwowy, lekko pikantny, ziołowy, z iście wulkaniczną kwasowością, która powinna mu zapewnić dalsze starzenie. Nie ma może głębi najlepszych furmintów Lenkeya, ale jest to wielkie osiągnięcie sztuki winiarskie".
Wojciech Bońkowski, Winicjatywa.pl

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Lenkey Pinceszet

Winnica

Lenkey to jeden z bardziej znanych producentów jakościowych win z regionu Tokaj. Winnica słynie z eksperymentalnych technik starzenia win - większość portfolio jest leżakowane przez minimum 6-7 lat, zanim trafi do sprzedaży. Winnica idzie z trendem naturalności - 2005r. stosuje herbicydów i pestycydów, od 2015r. posiada certyfikację organiczną, a wina poddawane są spontanicznej fermentacji (bez użycia drożdży). 

Szczepy

Lenkey'a w zakresie uprawianych szczepów nie różni się od typowego przedstawiciela Tokaju. Dominuje  tutaj Furmint zaraz po nim Hárslevelű, natomiast uzupełnieniem są Sárgamuskotály, Muscat Ottonel, Zengő, Zenit, Cserszegi Fűszeres oraz Zalagyöngye. 

Historia

Historia rodzinnej winnicy Lenkey zaczęła się latem 1999 roku, kiedy Géza Lenkey, spełnił swoje marzenie i kupił dziesięć hektarów winnic w Tokaju-Hegyalja, Mád i Bodrogkeresztúr. Niestety, już w następnym roku Geza ciężko zachorował i wkrótce zmarł. Jego rodzina, która żyła wtedy w Budapeszcie musiała niespodziewanie podjąć decyzję, co robić dalej ze zmaterializowanym marzeniem ojca. Postanowiono kontynuować jego pracę. Dojrzewające wówczas w beczkach pierwsze i jedyne zrobione przez niego aszu 1999, dziś jest rodzinną relikwią. Dzieci założyciela: córka Krisztina, synowie Csaba i Géza - kontynuują pasję ojca. Nie pociąga Ich produkcja wina na dużą skalę, wolą robić wina, które wyjątkowe i mają charakter.

Klimat / Gleba

Ponad 10ha upraw znajduje się na ponad piętnastu parcelach. Do tych najbardziej znanych należą: Kishegy, Betsek oraz Bomboly. Więcej o tym producencie przeczytacie na naszym wpisie blogowym: Lenkey - wina dla cierpliwych

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również