Nowy Lenkey - Tokaji Harslevelu 2009 Zobacz większe

Lenkey - Tokaji Harslevelu 2009

16026

Nowy produkt

Kolejne wyjątkowe białe wino z Winnicy Lenkey z Mad.

Lenkey - Tokaji Harslevelu został wytworzony z owoców winnic Mádi i Bodrogkeresztúr, z październikowych zbiorów 2009 roku. Moszcz był naturalnie fermentowany w dębowych beczkach z Zemplén, a następnie dojrzewał w nich przez 18 miesięcy. W butelkach wino spędziło kolejne 3 lata - zanim zostało dopuszczone do sprzedaży we wrześniu 2014 roku.

Géza Lenkey jest znany ze swoich odważnych, wyrazistych win i eksperymentalnych technik starzenia. Chociaż długo dojrzewający słodki Tokaji Aszú jest powszechny, Géza używa tej samej techniki do swoich wytrawnych win Furmint i Hárslevelű. Wierzy, że wina Tokaji są skoncentrowane na terroir i są złożone, oraz że potrzebują czasu, aby w pełni wykorzystać swój potencjał.

Wyprodukowano 1945 butelek wina Lenkey - Tokaj Harslevelu 2009. Każda butelka ma swój numer. 

Więcej szczegółów

134,99 zł brutto

payments-logos
Producent
Lenkey Pinceszet
Lenkey Pinceszet

Opis

KolorBiałe
SmakWytrawne
Kraj pochodzeniaWęgry
RegionTokaj
SzczepHarslevelu
Objętość750ml
Zawartość alkoholu13%
Temperatura podawania10-12 °C

Lenkey Pinceszet

Historia rodzinnej winnicy Lenkey zaczęła się latem 1999 roku, kiedy Géza Lenkey, spełnił swoje marzenie i kupił dziesięć hektarów
winnic w Tokaju-Hegyalja, Mád i Bodrogkeresztúr. Niestety, już w następnym roku Geza ciężko zachorował i wkrótce zmarł. Jego rodzina, która żyła wtedy w Budapeszcie musiała niespodziewanie podjąć decyzję, co robić dalej ze zmaterializowanym marzeniem ojca. Postanowiono kontynuować jego pracę. Dojrzewające wówczas w beczkach pierwsze i jedyne zrobione przez niego aszu 1999, dziś jest rodzinną relikwią. 

Dzieci założyciela: córka Krisztina, synowie Csaba i Géza - kontynuują pasję ojca. Nie pociąga Ich produkcja wina na dużą skalę, wolą robić wina, które wyjątkowe i mają charakter. 

Od 2005 roku w winnicach rodziny Lenkey nie stosuje się herbicydów i insektycydów. W 2015 roku przeszli na biologiczną ochronę roślin, obejmując cały obszar, na 15 działkach we wszystkich 8 winnicach. 

Dodatkowo zielone (wiosenne) zbiory, mała integracja w winiarni, taka jak spontaniczna fermentacja (brak używania drożdży) oraz niskie zużycie siarki stanowią wizytówki Lenkey Pincészet.

Więcej informacji o producencie - na naszym blogu: Lenkey - wina dla cierpliwych

Opinie

Napisz opinię

Lenkey - Tokaji Harslevelu 2009

Lenkey - Tokaji Harslevelu 2009

  • Objętość: 750ml
  • Smak: wytrawne
  • Kolor: Białe
  • Kraj pochodzenia: Węgry
  • Zawartość alkoholu: 13%
  • Temperatura podawania: 8-10°C
  • Produkowane ze szczepów:  Harslevelu
  • Region: Tokaj
  • zawartość cukru: 4,5g/l

Produkty powiązane

30 innych produktów w tej samej kategorii: