Budahazy - Tokaji kabar 2018

Budahazy - Tokaji Kabar 2018

Ocena:
Smak
Słodkie
Kraj pochodzenia
Węgry
Region
Tokaj
Szczep
Kabar
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
13,5%
Temperatura podawania
8-10 °C

89,99 zł

Opis

Białe słodkie wino z późnego zbioru przygotowane przez Akosa Sokolaia ze szczepu kabar (krzyżówka hárslevelű z bouvier). Wino ma dobrą strukturę ale też aksamitność i zmysłowość. Duża dawka słodyczy z odświeżającą kwasową nutą. Znaleźć w nim można sporo aromatów bzu, ananasów, białego kwiecia, dojrzałych słodkich gruszek. Finisz z delikatnym muśnięciem słodkich migdałów.

To jedyne wino w ofercie Rafa-Wino z tej rzadkiej Tokajskiej odmiany - warto spróbować!

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

O producencie

manufacturer-picture

Budahazy

Budahazy – nasi przyjaciele z Tokaju. Mikro producent specjalizujący się w słodkich winach, spośród których naszym ukochanym jest słodki Szent Tamas. Spróbuj!

Winnica

Butikowy producent z prężnie rozwijającego się miasteczka Mad w Tokaju na Węgrzech. Winiarz ceniący naturalność, co odzwierciedlone jest w niskointerwencyjnym podejściu do upraw  - nie stosuje się tu herbicydów i insektycydów. Winnica specjalizuje się w produkcji win słodkich, których jakość jest doceniona przez sommelierów na świecie - wina Budahazy znajdują się w najlepszych restauracjach w Szwecji, Szwajcarii i Tajwanie (dzięki nam również w Polsce). Wina w pełni oddają jakość doskonałego terroir oraz kunszt utalentowanego enologa – Akosa Szokolaia. To bez wątpienia jeden z naszych najlepszych producentów z regionu.

Szczepy

Na zaledwie 3ha Akos uprawia typowo lokalne szczepy: Furmint, Hàrslevelű oraz trochę mniej znany Kabar (krzyżówka Hárslevelű z Bouvier). Wszystkie grona zbierane są ręcznie. 

Historia

Właścicielem winnicy od 2000r. jest rodzina Budahazy, która jako pierwszą parcelę updopdobała sobie Kishegy. Wraz z rozwojem dochodziły kolejne, nad którymi pieczę od 2011r. stanowi Akos Szokolai.

Klimat / Gleba

Na winnice składają się parcele: Szent Tamàs, Nyùlàszò i Kishegy. Podłoże to gleba wulkaniczna, tuf ryolitowy zmieszany z ciężką gliną. O potencjale winnicy Budahazy może świadczyć fakt, że graniczy bezpośrednio z uprawami najbardziej znanego producenta win słodkich na Węgrzech - Istvana Szepsy'ego. 

Poznaj filozofię producenta

Przyznane wyróżnienia:
lipiec-2021

Wyróżnienia:

manufacturer-prize

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również