Budahazy - Tokaji Aszu 6 put 2013 Zobacz większe

Budahazy - Tokaji Aszu 6 Puttonyos 2013

12717

Nowy produkt

Wino białe, słodkie, z serca Tokaju - Mad. Sławne aszu z bardzo dobrego rocznika 2013. Potencjał prawdopodobnie półwieczny. Oddaje ono jakość doskonałego terroir na wzgórzy Szent Tamas oraz kunszt utalentowanego enologa – Akosa Sokolaia.

Puttony to wiaderka, używane do odmierzania rodzynek wrzucanych do kadzi z tzw. winem bazowym. Im więcej wiaderek (od 3 do 6), tym wino słodsze. A dlaczego rodzynek? Tokaj aszu produkuje się z gron dotkniętych tzw. szlachetną pleśnią, która wysusza je na miękkie rodzynki. Uzyskany z nich sok jest o wiele bogatszy i słodszy niż ze zwykłych winogron. Aszú 6 puttonowe – zawiera od 150 do 180 g/l cukru resztkowego.

Wina aszú nadają się najlepiej do ciast takich jak sernik, makowiec, jabłecznik, niektórym smakują z gorzką czekoladą, odważni próbują je łączyć z daniami wytrawnymi (drób, pasztety, sery), każdy powinien skosztować tej klasy słodkiego wina samodzielnie, bez towarzystwa potraw. Nie ma na świecie lepszego deseru, niż wino królów i król win.

Więcej szczegółów

259,99 zł brutto

payments-logos
Producent
Budahazy
Budahazy

Opis

KolorBiałe
SmakSłodkie
Kraj pochodzeniaWęgry
RegionTokaj
SzczepFurmint
Objętość500ml
Zawartość alkoholu11,5%
Temperatura podawania10-12 °C

Budahazy

Budahazy - butikowy producent z prężnie rozwijającego się miasteczka Mad w Tokaju. Uprawiają łącznie 3 hektary na co składają się 4 działki na Szent Tamàs, 3 na Nyùlàszò i 1 na Kishegy. Uprawa winnicy? Nie stosują herbicydów i insektycydów, a miejscowe rośliny pozostawiane są bez orki, jedynie kontrolowana jest wysokość tych roślin poprzez koszenie. Brak jednak certyfikatu ekologicznego, ponieważ mają otwartą możliwość rozpylania syntetycznych fungicydów, które są zakazane w uprawie bio, jeśli ilość chorób grzybiczych jest zbyt wysoka. Każde z win szczególne, o innej kwiatowej etykiecie, łączna produkcja nie przewyższa… 6000 butelek. Te wina znajdują się w kartach win najlepszych restauracji Szwecji, Szwajcarii i Tajwanu. Skromnie, ale starannie, można by najkrócej zdefiniować styl produkcji winiarni Budahazy. Wina w pełni oddają jakość doskonałego terroir oraz kunszt utalentowanego enologa – Akosa Szokolaia. To bez wątpienia jeden z naszych najlepszych producentów z regionu.

Poznaj filozofię producenta

Przyznane wyróżnienia:
lipiec-2021

Opinie

Napisz opinię

Budahazy - Tokaji Aszu 6 Puttonyos 2013

Budahazy - Tokaji Aszu 6 Puttonyos 2013

  • Objętość: 500ml
  • Smak: Słodkie
  • Kolor: Białe 
  • Kraj pochodzenia: Węgry 
  • Zawartość alkoholu: 11,5%
  • Temperatura podawania: 10-12°C
  • Produkowane ze szczepu: Furmint, Harslevelu
  • Region: Tokaj

Produkty powiązane

30 innych produktów w tej samej kategorii: