Srebrna Góra - Świętomarcińskie czerwone 2023
Srebrna Góra - Świętomarcińskie czerwone 2023

Srebrna Góra - Świętomarcińskie czerwone 2023

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Polska
Region
Małopolska
Szczep
Rondo
Objętość
750ml
Kolor
Czerwone
Zawartość alkoholu
12%
Temperatura podawania
16-18 °C

79,99 zł

Opis

Młode wino czerwone powstało ze szczepów: rondo, acolon i pinot noir.

Tradycja picia młodego wina od 11 listopada do Świąt Bożego Narodzenia liczy wiele stuleci. Związana jest z postacią św. Marcina, patrona winiarzy, którego pomnik autorstwa Jerzego Kędziory znajduje się na terenie winnicy Srebrna Góra. Święty jest przedstawiany w ikonografii jako rycerz na koniu, oddający płaszcz żebrakowi. Jego atrybutami są m.in. dzban wina i gęś.

Pierwsze tradycje degustacji młodego wina w dniu św. Marcina, to jest 11 listopada, rozprzestrzeniły się w Niemczech, a potem objęły resztę Europy. W tym samym czasie chłopi składali daninę, której istotnym elementem były gęsi – właśnie wtedy najtłustsze i najsmaczniejsze. Do klasycznej świętomarcińskiej pieczonej gęsi (symbolu urodzaju i dostatku) serwowanej tradycyjnie w ten wieczór na kolację, podaję się tegoroczne, młode wina. Producenci butelkują specjalne partie młodego „świętomarcińskiego wina", które jest swoistą odpowiedzią tych regionów na francuskie beaujolais nouveau i włoskie novello.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Winnica Srebrna Góra

Winnica Srebrna Góra - jedna z największych polskich winnic, powstała na ziemiach kamedulskich. Wielkie projekty rodzą się z pasji, marzeń, wytrwałości i z wiary w niemożliwe. Tak też było i w tym wypadku.

Producent

Winnica Srebrna Góra stanowi obecnie jedno z największych tego typu przedsięwzięć w Polsce. Obszar upraw obejmujący 26 hektarów pozwala nie tylko na duże możliwości produkcyjne, ale i na sporą swobodę w doborze szczepów. Srebrna Góra w swych działaniach nawiązuje do tradycji krakowskiego winiarstwa, sięgających X wieku. Zabytkowe pomieszczenia klasztoru kamedułów, nowoczesne zbiorniki fermentacyjne, drewniane beczki, tu miłość do wina i tradycja, spotykają się z nowoczesną technologią.  

Szczepy

Na zboczach Przegorzał i Bielańskich, znajdujących się w pobliżu klasztornego wzgórza i lasu wolskiego uprawiane są Chardonnay, Pinot Gris, Riesling, Gewürztraminer, Zweigelt, Regent, Pinot Noir i Seyval Blanc. Powstają z nich białe i czerwone jednoszczepowe oraz kupaże. 

Historia

Projekt rozpoczęto przy współpracy z zakonem Kamedułów w Krakowie. W 2009r. Lanfranco Longhi E.C., Ojciec Major Kongregacji Eremitów Kamedułów Góry Koronnej wydał oficjalnie zgodę na zagospodarowanie 12 ha ziemi. W 2010r. dokonano pierwszych nasadzeń, dwa lata później światło dziennie ujrzało pierwsze 16 tysięcy butelek wina sygnowanego nazwą Srebrna Góra. Kolejne lata to m.in. powiększenie areału o kolejne 12 ha (tym razem w Przegorzałach), podwojenie nasadzeń i zwiększenie produkcji do, bagatela 65 tysięcy butelek wina na rok (dane na rok 2015).  Dziś Srebrna Góra jest jedną z najprężniej  rozwijających się i na pewno najpiękniej położonych winnic w Polsce.

Klimat / Gleba

Łagodny klimat, naturalna osłona od strony Lasu Wolskiego, Dolina Wisły, dobre nasłonecznienie (południowo-zachodnia wystawa) i wapienno-gliniaste podłoże - wszystko to zapewnia dogodne warunki do uprawy winorośli właściwej. A gdy do tego dodać tradycję i ciężką pracę - efekty są bardzo obiecujące. 

Poznaj filozofię producenta

Przyznane wyróżnienia:
marzec-2022

Wyróżnienia:

manufacturer-prize

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również