Srebrna Góra - Cabernet Cortis 2019
Srebrna Góra - Cabernet Cortis 2019

Srebrna Góra - Cabernet Cortis 2021

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Polska
Region
Małopolska
Szczep
Cabernet Cortis
Objętość
750ml
Kolor
Czerwone
Zawartość alkoholu
14%
Temperatura podawania
16-18 °C

68,99 zł

Opis

Cabernet cortis (100%) z winnicy Srebrna Góra. Wino czerwone wytrawne z rocznika 2020.

Wino pełne ciepłych, południowych smaków, doprawionych północnym charakterem. W aromacie dojrzała czarna porzeczka, aronia, pieprz i czerwona papryka. Do tego mocne akcenty wiśni i śliwek.

Wino dojrzewało w drewnianych beczkach z dębu francuskiego i amerykańskiego, zyskując wyraźne nuty beczkowe (drewno, karmel, wanilia) i korzenne. Wyczuć można także skórę, ściółkę leśną i tytoń.

W ustach wino jest pełne, rozgrzewające, wyraźnie garbnikowe. Dużo w nim  atrakcyjnego, dojrzałego owocu (porzeczka, wiśnie, śliwki, maliny) z mineralno-korzennym, słodkim finiszem.

Wino Srebrna Góra Cabernet Cortis będzie wybornie smakowało z takimi potrawami jak: steki, kotlety, ciemne mięsa, zwłaszcza grillowane, intensywne ptactwo (bażant, dzika kaczka), treściwe sosy (grzybowy, paprykowy, z dodatkiem wina), czarny pieprz.

Spróbuj także z daniami intensywnie ziołowymi, z grzybami suszonymi, z cierpkimi/gorzkimi warzywami (cykoria, radicchio, eskarola, pieczony bakłażan).

Potencjał starzenia tego wina to 5-7 lat
Kup więc dwa wina: jedno wypij teraz, drugą butelkę schowaj do piwnicy jeszcze na 3-4 lata i sprawdź jak będzie smakowało dojrzałe wino :)

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Winnica Srebrna Góra

Winnica Srebrna Góra - jedna z największych polskich winnic, powstała na ziemiach kamedulskich. Wielkie projekty rodzą się z pasji, marzeń, wytrwałości i z wiary w niemożliwe. Tak też było i w tym wypadku.

Producent

Winnica Srebrna Góra stanowi obecnie jedno z największych tego typu przedsięwzięć w Polsce. Obszar upraw obejmujący 26 hektarów pozwala nie tylko na duże możliwości produkcyjne, ale i na sporą swobodę w doborze szczepów. Srebrna Góra w swych działaniach nawiązuje do tradycji krakowskiego winiarstwa, sięgających X wieku. Zabytkowe pomieszczenia klasztoru kamedułów, nowoczesne zbiorniki fermentacyjne, drewniane beczki, tu miłość do wina i tradycja, spotykają się z nowoczesną technologią.  

Szczepy

Na zboczach Przegorzał i Bielańskich, znajdujących się w pobliżu klasztornego wzgórza i lasu wolskiego uprawiane są Chardonnay, Pinot Gris, Riesling, Gewürztraminer, Zweigelt, Regent, Pinot Noir i Seyval Blanc. Powstają z nich białe i czerwone jednoszczepowe oraz kupaże. 

Historia

Projekt rozpoczęto przy współpracy z zakonem Kamedułów w Krakowie. W 2009r. Lanfranco Longhi E.C., Ojciec Major Kongregacji Eremitów Kamedułów Góry Koronnej wydał oficjalnie zgodę na zagospodarowanie 12 ha ziemi. W 2010r. dokonano pierwszych nasadzeń, dwa lata później światło dziennie ujrzało pierwsze 16 tysięcy butelek wina sygnowanego nazwą Srebrna Góra. Kolejne lata to m.in. powiększenie areału o kolejne 12 ha (tym razem w Przegorzałach), podwojenie nasadzeń i zwiększenie produkcji do, bagatela 65 tysięcy butelek wina na rok (dane na rok 2015).  Dziś Srebrna Góra jest jedną z najprężniej  rozwijających się i na pewno najpiękniej położonych winnic w Polsce.

Klimat / Gleba

Łagodny klimat, naturalna osłona od strony Lasu Wolskiego, Dolina Wisły, dobre nasłonecznienie (południowo-zachodnia wystawa) i wapienno-gliniaste podłoże - wszystko to zapewnia dogodne warunki do uprawy winorośli właściwej. A gdy do tego dodać tradycję i ciężką pracę - efekty są bardzo obiecujące. 

Poznaj filozofię producenta

Przyznane wyróżnienia:
marzec-2022

Wyróżnienia:

manufacturer-prize

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również