Winnica Srebrna Góra

położona jest w Krakowie, u stóp klasztoru O.O. Kamedułów na Bielanach. Jest malowniczo położoną w dolinie Wisły, jedną z największych winnic w Polsce,. Obejmuje obszar około 26 ha i składa się z dwóch części położonych na Bielanach (13 ha - stara winnica) oraz w pobliskich Przegorzałach (nowe nasadzenia). Charakterystyczne dla regionu gleby wapienno-gliniaste (Bielany) oraz lessowe (Przegorzały) o optymalnej strukturze i nawodnieniu, warunkują oryginalny charakter powstającego tu wina. Południowe i południowo-zachodnie stoki o nachyleniu 10-20 stopni gwarantują doskonałe nasłonecznienie, a naturalną osłonę stanowi krakowski Las Wolski.

  • Wysokość upraw n.p.m.: 230-280 m.,
  • Winnica Srebrna Góra nawiązuje do sięgającej początku X wieku historii krakowskich upraw winorośli oraz klasztornych tradycji wytwarzania wina,
  • Wina powstają w zabytkowych pomieszczeniach gospodarczych kamedulskiego klasztoru i wytwarzane są w nowoczesnych tankach ze stali nierdzewnej, niektóre dojrzewają potem w kontakcie z drewnem akacjowym lub dębowym,
  • Główne szczepy: Riesling, Chardonnay, Pinot Gris, Gewürztraminer, Pinot Noir, Zweigelt, Regent, Rondo, Cabernet Cortis, Seyval Blanc, Solaris, Hibernal,
  • W winnicy Srebrna Góra rokrocznie powstaje również młode wino tzw. świętomarcińskie związane z końcem zbiorów i świętem patrona winiarzy,
  • Roczna produkcja: 100.000 -130.000 but.

Winnica to dzieło dopracowane w każdym szczególe - stanowi przemyślany i dokładnie przygotowany projekt, jest efektem nie tylko pracy i życiowej pasji, ale przede wszystkim prawdziwej miłości do wina.

 

Otoczenie winnicy Srebrna Góra

Być może część Państwa będzie kojarzyć tą okolicę, choćby „z trasy”, przejeżdżając A4 na wysokości obwodnicy Krakowa widać majestatyczny budynek klasztoru z charakterystycznymi dwiema wieżami w otoczeniu lasu na zboczach największego wzniesienia w okolicy. Z racji tego, że mieszkam w Krakowie oraz często wolny czas spędzam w tych okolicach dobrze znam to miejsce. Jest to dla mnie jedna z piękniejszych polskich winnic i krakowskich okolic. Otoczenie lasu wolskiego, lasu dookoła Klasztoru (z atrakcjami takimi jak: ZOO, krakowskie kopce) zapewnia idealne warunki dla klimatu winnic. Równocześnie jest to fantastyczny teren rekreacyjny dla osób spędzających aktywnie czas na świeżym powietrzu. Wspomniane powietrze jest tu o wiele czystsze niż w mieście, jest to teren otwarty, zielony, zalesiony, niezabudowany, tak więc nie istniej tutaj duże ryzyko smogu miejskiego. Dodatkowo pomocna w utrzymania odpowiedniego mikroklimatu jest pobliska dolina Wisły, która przepływa kilka kilometrów od winnic stabilizując fronty pogodowe i termikę na pograniczu tego regionu. 

Wiemy już o pięknym, naturalnym - zielonym otoczeniu winnic. Przejdźmy do wina.

 

Krakowskie wina Srebrna Góra

Charakterystyczne dla regionu gleby wapienno-gliniaste oraz lessowe o optymalnej strukturze i nawodnieniu, warunkują oryginalny charakter powstającego tu wina. Południowe i południowo-zachodnie stoki o nachyleniu 15-20 stopni gwarantują doskonałe nasłonecznienie.

Najważniejszymi z uprawianych na Srebrnej Górze szczepów są białe: Riesling, Chardonnay, Pinot Gris, Gewürztraminer, Seyval Blanc, Solaris, Hibernal oraz czerwone: Pinot Noir, Regent, Rondo, Cabernet Cortis, Zweiget i Acolon.

Wina powstają w ciszy starych pomieszczeń gospodarczych kamedulskiego klasztoru, zaś biura mieszczą się w kameralnych zabudowaniach u podnóża winnic.

Wina są podzielone na trzy linie: 

  • Biała etykieta: Cuvee blanc, cuvee rouge, cuvee półsłodkie,
  • Niebieska etykieta: Chardonnay, Gewurztraminer, Pinot Noir, Cabernet Cortis,
  • Czarna etykieta: Riesling, Pinot Gris,

Dodatkowo w Marcu debiutują wina z najwyższej półki, czyli Reserve oraz naturalne robione w qvevri:

  • Seyval Blanc Reserve 2018
  • Cabernet Cortis  Reserve 2018
  • Hibernal/Seyval Blanc Qvevri 2020

Właścicielem winnicy Srebrna Góra jest polska spółka o tej samej nazwie w zarządzie zasiadają właściciele – krakowianie.

 

Credo/filozofia:

„..Wina ze Srebrnej Góry są ściśle związane z miejscem, z którego pochodzą. Na etapie ich tworzenia dołożyliśmy wielu starań zarówno, by oddać indywidualny charakter szczepów, jak i wyjątkowość bielańskiego siedliska. Każde z nich jest pełne naszych emocji, marzeń i pasji. Kreując wizerunek i filozofię produktu zakładamy następujące cele: skupienie się na produkcji win z wyższych segmentów jakościowych, stworzenie i utrzymanie obrazu ciekawej, nietuzinkowej posiadłości winiarskiej, którą spośród innych producentów w regionie wyróżniać będzie jakość produkcji oraz specyficzna, indywidualna filozofia działania - nawiązująca do klasztornych tradycji i historycznych upraw winorośli na terenach Małopolski..."