Kadarka to odmiana, na której ciąży piętno skupionej na ilości centralnie planowanej gospodarki ZSRR i bardziej współczesnych półsłodkich potworków kuszących nieświadomych klientów
z dolnych marketowych półek ceną w okolicach 10 zł i nierzadko klasyczną niczym tokajska „0,5”, litrową butelką. Prawdziwa twarz tego szczepu jednak nie mogłaby być dalsza od tego krzywdzącego obrazu.

Skąd pochodzi i jaka jest historia wina Kadarka?

Pochodzenie Kadarki nie jest dokładnie znane, wiadomo na pewno, że nie pochodzi ona z Węgier, gdzie obecnie może poszczycić się największym areałem. Prawdopodobnie jej ojczyzny należy szukać gdzieś na pograniczu Albanii, Czarnogóry i Kosowa, skąd – razem z uciekającymi przed Turkami Serbami – w okolicach XVI wieku trafiła na Węgry. Niemalże do zagłady tej odmiany przyczyniły się komunistyczne rządy po II wojnie światowej, gdzie jako odmiana wrażliwa na choroby, mało plenna i późno dojrzewająca, była karczowana i zastępowana przez bardziej wydajne winorośle; z reszty produkowano wino raczej podłej jakości. Od końcówki XX wieku można mówić o renesansie Kadarki, z czego cieszymy się niemal tak bardzo, jak z upadku ZSRR.

Największe uprawy Kadarki znajdują się w Bułgarii, gdzie występuje pod nazwą Gamza.Kadarka jest również najczęściej występującą odmianą winorośli na Węgrzech, gdzie do lat 80 XX wieku była podstawowym składnikiem najsłynniejszego, poza Tokajem, wina węgierskiego – Egri Bikaver. Do dziś Kadarka jest dopuszczalnym składnikiem Byczej Krwi z Egeru, jednak w większości została wyparta przez łatwiejszy w uprawie Kekfrankos. Ale nadal znajdziesz o ofercie Rafa-Wino bikavery zawierające w sobie kadarkę, np.: Toth Ferenc - Egri Bikaver, St.Andrea - Aldas, czy St.Andrea - Hangacs.

Wino Kadarka – jak smakuje?

Kadarka nie bez powodu bywa przyrównywana do Pinot Noir: daje wina soczyste, z nutami czerwonych owoców, delikatnymi taninami i dobrą kwasowością; najlepsze przykłady mogą mieć też kilkunastoletni potencjał starzenia. Słynie też jako odmiana bardzo uniwersalna, gdyż oprócz win czerwonych spotyka się też przypadki białych, różowych czy musujących.

Jakie są najlepsze warunki do podawania Kadarki?

Lekka, świeża stylistyka Kadarki sprawia, że po wypiciu kieliszka mamy ochotę sięgnąć po kolejny, co czyni ją świetnym partnerem wszelkiego rodzaju spotkań towarzyskich, gdzie liczy się pijalność wina. Gdyby spotkanie takie odbywało się w gronie ludzi, których średnia liczba wiosen przekroczyła już dwadzieścia kilka, znaczy to, że na stołach może pojawić się jakieś jedzenie – a jak dowiecie się z kolejnego akapitu, i z takich sytuacji nasza bohaterka wyjdzie obronną ręką. Osobiście wziąłbym też butelkę na spotkanie ze znajomymi o dosyć skostniałych poglądach na winiarski świat, najlepiej z dobrym Egri Bikaverem do pary ;) Warto też wspomnieć o warunkach w kontekście temperatury serwowania, która powinna oscylować w granicach 12-14 stopni Celsjusza.

Do jakich dań pasuje Kadarka?

Przede wszystkim do różnego rodzaju pikantnych, opartych na papryce dań kuchni węgierskiej; sprawdzi się również do wymagających kwasowości potraw z pomidorowymi sosami, warzywami czy kaczki. W moim przypadku odkryciem było też połączenie z aromatycznym, pikantnym curry i myślę, że poradziłaby sobie też z daniami meksykańskimi czy marokańskimi. Ogólnie rzecz biorąc (i popisując się moimi zdolnościami językowymi), jest to odmiana „food-friendly”.

Czy Kadarka jest bardzo popularna?

Jeden rabin powie tak, a drugi rabin powie nie. I jak to z rabinami bywa, obaj mieliby rację, Na pewno należy w tym miejscu rozdzielić marketowe wynalazki i wina jakościowe; aczkolwiek wpisując w google frazę „Kadarka” od razu widzimy, która z tych kategorii stoi za popularnością szczepu. Taka np. Bułgaria dalej utrzymuje się w czołówce krajów z których importujemy wino, a patrząc na szeroką ofertę win bułgarskich u importerów, możemy szybko dojść do wniosku jakież to topowe etykiety płyną do nas szerokim strumieniem. Na szczęście świadomość przeciętnego konsumenta z roku na rok wzrasta, a i zacne Kadarek przykłady można na rynku winiarskim znaleźć, jeśli się wie, gdzie szukać.

Polecane wina Kadarka na rafa-wino.pl

Kadarka wchodzi w skład niektórych bikaverów, o czym już była mowa, ale znajdziesz w ofercie Rafa-Wino 100% kadarki, które warto spróbować, aby poznać smak i aromat tego szczepu. Polecamy: 

Vida Peter - Kadarka Bonsai 2017 - Wino wyróżnione przez brytyjski magazyn winiarski Decanter 95 punktami.

Bardzo pijalna jakościowa Kadarka. - Hagymasi Kadarka   oraz od niedawna w naszej ofercie: Toth Ferenc - Kadarka 

Czasem kadarka jest tylko tłem, skromną cząstką kupażu, ale jakże wykwintnych win: np. Vida Peter La Vida

Pełną ofertę win z kadarki i z kadarką - znajdziesz tutaj: https://rafa-wino.pl/125-wina-kadarka