Vida Peter -Bonsai2017 Zobacz większe

Vida Peter - Kadarka Bonsai 2019

15494

Nowy produkt

Japońska nazwa dla węgierskiej kadarki ma sens! Jest to bowiem unikatowe wino z bardzo starej, dosłownie wiekowej winnicy! Stuletnie krzewy winorośli to prawdziwy i rzadko spotykany skarb. Wyglądają jak miniaturowe, poskręcane drzewka bonsai; dają już bardzo niewielki plon, ale wyjątkowej jakości. Winogrona te po fermentacji dojrzewają dwa lata, ale tylko w stalowych kadziach, dla zachowania szlachetnej soczystości owocu. Styl i szyk prawdziwie burgundzki, waga lekka, elegancja duża.

Wino ma jasnoczerwony kolor, jest średnio treściwe, ma owocowe aromaty w nosie, przyjemną taninę, dobrze zbalansowaną kwasowość. Jest lekko pikantne i ma  długi finisz.

Dominujące aromaty w winie to owoce: maliny, wiśnie, truskawki, oraz dąb, wanilia, przyprawa do pieczenia, masło. 

Dzięki swojej strukturze, zrównoważonemu ciału i owocowości, czyste wina Kadarka są bardzo przyjazne dla jedzenia, szczególnie w odniesieniu do bogatej kuchni węgierskiej. Jeśli więc będziesz jeść gulasz czy langos - sięgnij do pary po wino Bonsai Petera Vidy. Także każde danie z papryką w roli głównej - świetnie współgra z tym winem.

Wina z rocznika 2017 i 2019 wyróżnione przez brytyjski magazyn winiarski Decanter 95 punktami.

Więcej szczegółów

54,99 zł brutto

payments-logos
Producent
Vida Peter
Vida Peter

Opis

KolorCzerwone
SmakWytrawne
Kraj pochodzeniaWęgry
RegionSzekszard
SzczepKadarka
Objętość750ml
Zawartość alkoholu12,5%
Temperatura podawania16-18 °C

Vida Peter

Winnica

Rodzinna winiarnia Pétera Vidy znajduje się w miasteczku Szekszárd, bodaj najważniejszym dla win czerwonych miejscu na mapie Węgier. Dziś pracuje w niej już drugie pokolenie rodziny Vida: dwie córki (Kata i Zsuzsi) i syn winiarza, Péter Vida junior.

Szczepy

Rodzina Vida uprawia wino na ponad 20 hektarach, skupiając się na odmianach typowych dla Szekszárdu: Kékfrankos, Kadarka, oraz szczepów wykorzystywanych przy produkcji Bikaverów m.in. Merlot, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, oraz Syrah. Szekszard to jedyny oprócz Egeru region, który może nadawać swoim wino  nazwę "Bikaver". Z kolei Kadarka jako, autochtoniczny szczep jest powodem wielkiej dumy rodziny, ponieważ lokalne krzewy mają przeszło sto lat! Ręczne dbanie o krzewy sprawiły, że jeden z japońskich turystów uznał je za perfekcyjnie przycięte drzewka Bonsai - stąd nazwa jednego z win.

Historia

W rodzinie Vida wino uprawia się od 3 pokoleń, w tym profesjonalnie od dwóch. Peter Vida sr. pierwsze parcele zakupił w 2000r., natomiast w 2011r. został wyróżniony tytułem „Winiarz Roku” na Węgrzech. Wtedy też podjął decyzję o zmianie wizerunku i zaprosił uznanego hiszpańskiego plastyka, Xaviera Basa, do stworzenia artystycznych etykiet dla wszystkich win. Delikatna kreska rysunku z baśniową narracją dobrze pasuje do stylu tych eleganckich win.

Klimat / Gleba

Systemy dolin Szekszárdu składa się przede wszystkim z gleb lessowych zmieszanych z czerwoną gliną. Podłoże, bliskość Dunaju oraz istotny wpływ klimatu śródziemnomorskiego umożliwiają długą wegetację sprzyjając produkcji czerwonych win.

Poznaj filozofię producenta

Przyznane wyróżnienia:
luty-2021

Opinie

Oceń 
2021-10-11

Degustacja Peter Vida

Rewelacyjne wino, o którym właściciel opowiada z pasją i ta pasja zmienia się w świetne wino, które zmienia wyobrażenie czym jest Kadarka. Ciekawa etymologia nazwy - jeden z azjatyckich importerów odwiedzających winnice porównał idealnie przecięte krzewy winne do znanych w Japonii drzewek:)

  Napisz swoją opinię!

  Napisz opinię

  Vida Peter - Kadarka Bonsai 2019

  Vida Peter - Kadarka Bonsai 2019

  • Objętość: 750ml
  • Smak: Wytrawne
  • Kolor: Czerwone
  • Kraj pochodzenia: Węgry 
  • Zawartość alkoholu: 13%
  • Temperatura podawania: 16-18°C
  • Produkowane ze szczepu: Kadarka
  • Region: Szekszard

  Produkty powiązane

  30 innych produktów w tej samej kategorii: