Demeter Zoltan - Tokaj Furmint 2018

Demeter Zoltan - Tokaj Furmint 2018

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Węgry
Region
Tokaj
Szczep
Furmint
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
13,5%
Temperatura podawania
8-10 °C

89,99 zł

Opis

Mieszanka selekcjonowanych gron furminta z parcel: Veres, Hold-völgy, Betsek i Kakas. Wino bardzo czyste, świeże i kwiatowe, z aromatami świeżego jabłka, na podniebieniu nuty dojrzałych owoców i mięty. Autentycznie chrupiąca kwasowość. Długi finisz.

Wzorcowy furmint wytrawny, nawet przy cieplejszym roczniku 2018! Wino precyzyjne i zrównoważone z okrągłą strukturą. W końcu Zoltan Demeter to mistrz win wytrawnych w Tokaju, człowiek, który w swej pracy przywiązuje dużą wagę do detali.

Delikatna zawartość cukru resztowego - 4,3 g/l i kwasowość - 5,8 g/l.

BRAK W MAGAZYNIE

Wino w ocenie specjalistów:
“Furmint 2018 jest wciąż świeży, jasny i uśmiechnięty. Jabłko, które użyczyło mu smaku, czasem zdaje się być młodziutkim, by po chwili pokazać swe dojrzałe oblicze”.
Robert Mazurek, Rzeczpospolita Plus Minus

"Bardzo krągły, lekko cukrowy furmint, miękki i łatwy w piciu, bez wyraźniejszej mineralności. Lekko zielony w aromatach i smakach, z ciekawymi nutami maggi, majeranku".
Wojciech Bońkowski, Winicjatywa.pl

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Demeter Zoltán

Wyjątkowa postać wśród osobliwości Tokaju.  Poprzez świadome ograniczanie plonów winogron, pokazywanie różnorodności i bogactwa obszarów produkcji, Demeter Zoltan stara się wspierać Tokaj w jego powrocie na światową mapę wina.

Winnica

Posiadłość Demetera Zoltana pomimo niewielkich rozmiarów to jeden z najjaśniejszych punktów na winiarskiej mapie Węgier. Przez kolegów z branży okrzyknięty perfekcjonistą - potwierdza to kierunkowym wykształceniem kończąc Akademię Rolniczą w Budapeszcie, doświadczeniem zbieranym w winnicach zlokalizowanych w USA oraz Francji jak również certyfikatami instytutu WSET, na długo zanim stało się to popularne. W pięknie odrestaurowanej winnicy Demeter urządza również eventy enoturystyczne. 

Szczepy

Na 7ha uprawia się Furmint, Hárslevelű i Muscat Lunel, z których powstają spokojne i musujące wina białe i różowe. Demeter Zoltan był pierwszą winnicą na Węgrzech, która uzyskała prawa do produkcji wina metodą szampańską, na bazie, której powstało rewelacyjne Pezsgo.

Historia

Przed otwarciem własnej winnicy w 1996r., Demeter przez trzy lata prowadził w Tokaju projekt dla międzynarodowych inwestorów. Obecnie, wszystkie parcele, a jest ich 9 zlokalizowane są w 5 różnych miejscach znajdują się w regionie Tokaj-Hegyalja. Talent Demetera dostrzegli zarówno lokalni eksperci przyznając mu tytuł Winiarza Roku w 2007r., jak również międzynarodowi krytycy - Boda z ponad stuletnich krzewów Furminta otrzymała 96 pkt od Caroliny Gilby z Decantera w 2020r. Skoro mowa o historii - czy wspominaliśmy, że piwnice Demetera Zoltana zlokalizowane są w domu z 1790r. położonym w samym sercu miejscowości Tokaj? A to, że leżakującym winom akompaniuje muzyka klasyczna? To wszystko znak, że mamy do czynienia z wyjątkową postacią i wyjątkowymi winami.

Klimat / Gleba

Demeter bardzo mocno promuje region Tokaj. Uważa, że to właśnie lokalny terrior nadaje winom wyjątkowość, dlatego oprócz nazwy producenta i szczepu bardzo często znajdziemy nazwę parceli, z której zebrano owoce, np. SzerelemiBoda czy Osz-Hegy.

Poznaj filozofię producenta

Przyznane wyróżnienia:
wrzesien-2021

Wyróżnienia:

manufacturer-prize

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również