Demeter Zoltan - Kakas Furmint 2017

Demeter Zoltan - Kakas Furmint 2017

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Węgry
Region
Tokaj
Szczep
Furmint
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
13,5%
Temperatura podawania
10-12 °C

141,99 zł

Opis

Żywy, ekscytujący, bogaty furmint z pojedynczej parceli o nazwie Kakas (Kogut), położonej nad rzeką Bodrog. Wino białe, wytrawne, które wyszło spod wprawnej ręki Zoltana Demetera. Linia single vineyard pokazuje najlepiej różnice w siedliskach tokajskich.

W bukiecie jabłko, kwiaty i mięta. W ustach nuty cytrusowe, słone, jabłkowo-brzoskwiniowe – charakterystyczne dla odmiany. Smak lekki, ale długo pozostaje w naszych ustach. 

Doskonała równowaga kwasów i cukru resztkowego. Cukier: 4,9 g/l. Kwasowość: 7,2 g/l

Wino w ocenie specjalistów:
“To wino bogate, ale wymaga chwili skupienia, by się nim nacieszyć i wyłapać – jak na obrazie Boscha – wszystkie frapujące historie z drugiego i trzeciego planu. Jest więc i grejpfrut, i słodycz brzoskwini, i mineralna, słonawa nuta. A na koniec elegancka wersja wina pomarańczowego. Dłuższa maceracja wydobyła z furminta nuty woskowe, czuć skórkę pomarańczową i suszone owoce, a wszystko podane we wspaniałej herbacie. Uwielbiam”.
Robert Mazurek, Rzeczpospolita Plus Minus

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Demeter Zoltán

Wyjątkowa postać wśród osobliwości Tokaju.  Poprzez świadome ograniczanie plonów winogron, pokazywanie różnorodności i bogactwa obszarów produkcji, Demeter Zoltan stara się wspierać Tokaj w jego powrocie na światową mapę wina.

Winnica

Posiadłość Demetera Zoltana pomimo niewielkich rozmiarów to jeden z najjaśniejszych punktów na winiarskiej mapie Węgier. Przez kolegów z branży okrzyknięty perfekcjonistą - potwierdza to kierunkowym wykształceniem kończąc Akademię Rolniczą w Budapeszcie, doświadczeniem zbieranym w winnicach zlokalizowanych w USA oraz Francji jak również certyfikatami instytutu WSET, na długo zanim stało się to popularne. W pięknie odrestaurowanej winnicy Demeter urządza również eventy enoturystyczne. 

Szczepy

Na 7ha uprawia się Furmint, Hárslevelű i Muscat Lunel, z których powstają spokojne i musujące wina białe i różowe. Demeter Zoltan był pierwszą winnicą na Węgrzech, która uzyskała prawa do produkcji wina metodą szampańską, na bazie, której powstało rewelacyjne Pezsgo.

Historia

Przed otwarciem własnej winnicy w 1996r., Demeter przez trzy lata prowadził w Tokaju projekt dla międzynarodowych inwestorów. Obecnie, wszystkie parcele, a jest ich 9 zlokalizowane są w 5 różnych miejscach znajdują się w regionie Tokaj-Hegyalja. Talent Demetera dostrzegli zarówno lokalni eksperci przyznając mu tytuł Winiarza Roku w 2007r., jak również międzynarodowi krytycy - Boda z ponad stuletnich krzewów Furminta otrzymała 96 pkt od Caroliny Gilby z Decantera w 2020r. Skoro mowa o historii - czy wspominaliśmy, że piwnice Demetera Zoltana zlokalizowane są w domu z 1790r. położonym w samym sercu miejscowości Tokaj? A to, że leżakującym winom akompaniuje muzyka klasyczna? To wszystko znak, że mamy do czynienia z wyjątkową postacią i wyjątkowymi winami.

Klimat / Gleba

Demeter bardzo mocno promuje region Tokaj. Uważa, że to właśnie lokalny terrior nadaje winom wyjątkowość, dlatego oprócz nazwy producenta i szczepu bardzo często znajdziemy nazwę parceli, z której zebrano owoce, np. SzerelemiBoda czy Osz-Hegy.

Poznaj filozofię producenta

Przyznane wyróżnienia:
wrzesien-2021

Wyróżnienia:

manufacturer-prize

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również