Demeter Zoltan - Szamorodni Edes 2018

Demeter Zoltan - Szamorodni Edes 2018

Ocena:
Smak
Słodkie
Kraj pochodzenia
Węgry
Region
Tokaj
Szczep
Furmint
Objętość
500ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
9,5%
Temperatura podawania
10-12 °C

254,99 zł

Opis

Szamorodni jak wszyscy wiedzą to wino białe, słodkie z Tokaju. Szamorodni zrobiony ze szczepów: furmint i sargamuskotaly. Przy takiej koncentracji i zawartości słodyczy ten Szamorodni od mistrza Zoltana Demetera to odpowiednik wielu znakomitych Aszu!

Złożony i urzekający bukiet wino zawdzięcza bez wątpienia szlachetnemu muscatowi.

Pomimo finezyjnej konstrukcji na podniebieniu bardzo, bardzo długie, pełne, gęste i prawdziwie kremowe. Intensywny smak z czytelną brzoskwinią, cytrusami, ziołami, rozgrzaną skałą - tętni życiem. Hedonistyczna wręcz przyjemność dla miłośników słodkich win. Wino ma przed sobą co najmniej trzy dekady rozwoju. Zawartość cukru: 225 g/l. Kwasowość: 6,7 g/l.

Wino w ocenie specjalistów:
“Jeśli nie wypijecie od razu, to za 20–30 lat będzie dla dzieci. Wspaniały pomnik tradycji, klasy i smaku”.
Robert Mazurek, Rzeczpospolita Plus Minus

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Demeter Zoltán

Wyjątkowa postać wśród osobliwości Tokaju.  Poprzez świadome ograniczanie plonów winogron, pokazywanie różnorodności i bogactwa obszarów produkcji, Demeter Zoltan stara się wspierać Tokaj w jego powrocie na światową mapę wina.

Winnica

Posiadłość Demetera Zoltana pomimo niewielkich rozmiarów to jeden z najjaśniejszych punktów na winiarskiej mapie Węgier. Przez kolegów z branży okrzyknięty perfekcjonistą - potwierdza to kierunkowym wykształceniem kończąc Akademię Rolniczą w Budapeszcie, doświadczeniem zbieranym w winnicach zlokalizowanych w USA oraz Francji jak również certyfikatami instytutu WSET, na długo zanim stało się to popularne. W pięknie odrestaurowanej winnicy Demeter urządza również eventy enoturystyczne. 

Szczepy

Na 7ha uprawia się Furmint, Hárslevelű i Muscat Lunel, z których powstają spokojne i musujące wina białe i różowe. Demeter Zoltan był pierwszą winnicą na Węgrzech, która uzyskała prawa do produkcji wina metodą szampańską, na bazie, której powstało rewelacyjne Pezsgo.

Historia

Przed otwarciem własnej winnicy w 1996r., Demeter przez trzy lata prowadził w Tokaju projekt dla międzynarodowych inwestorów. Obecnie, wszystkie parcele, a jest ich 9 zlokalizowane są w 5 różnych miejscach znajdują się w regionie Tokaj-Hegyalja. Talent Demetera dostrzegli zarówno lokalni eksperci przyznając mu tytuł Winiarza Roku w 2007r., jak również międzynarodowi krytycy - Boda z ponad stuletnich krzewów Furminta otrzymała 96 pkt od Caroliny Gilby z Decantera w 2020r. Skoro mowa o historii - czy wspominaliśmy, że piwnice Demetera Zoltana zlokalizowane są w domu z 1790r. położonym w samym sercu miejscowości Tokaj? A to, że leżakującym winom akompaniuje muzyka klasyczna? To wszystko znak, że mamy do czynienia z wyjątkową postacią i wyjątkowymi winami.

Klimat / Gleba

Demeter bardzo mocno promuje region Tokaj. Uważa, że to właśnie lokalny terrior nadaje winom wyjątkowość, dlatego oprócz nazwy producenta i szczepu bardzo często znajdziemy nazwę parceli, z której zebrano owoce, np. SzerelemiBoda czy Osz-Hegy.

Poznaj filozofię producenta

Przyznane wyróżnienia:
wrzesien-2021

Wyróżnienia:

manufacturer-prize

Ocena

2 - ilość opinii

wyśmienite
Myślę że jest bardzo zbliżone w smaku do Juliet Victor. Poza ceną robi naprawdę wrażenie. Jeśli chodzi o mnie to jest jeden z najlepszych jakie w życiu piłam.
Dodano przez PAULINA w dniu 2022-10-01

wyśmienite
Myślę że jest bardzo zbliżone w smaku do Juliet Victor. Poza ceną robi naprawdę wrażenie. Jeśli chodzi o mnie to jest jeden z najlepszych jakie w życiu piłam.
Dodano przez PAULINA w dniu 2022-10-01

Inni klienci kupili również