Demeter Zoltan - "Boda" Tokaj Furmint 2018

Demeter Zoltan - "Boda" Tokaj Furmint 2018

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Węgry
Region
Tokaj
Szczep
Furmint
Objętość
1500ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
12%
Temperatura podawania
10-12 °C

254,99 zł

Opis

Białe wytrawne wino z furminta. "Boda" - po hiszpańsku znaczy ślub. Ale wino powstało w sercu węgierskiego Tokaju. Może towarzyszyć każdej uroczystości.

To wino pochodzi z rodzinnej winnicy, w której właściciel Zoltán Demeter spędził szczęśliwe dzieciństwo ucząc się pielęgnacji winorośli. Grona furminta ze 100-letnich krzewów zasługują na specjalne traktowanie. Fermentacja w używanych beczkach dębowych przebiegała przy dźwiękach muzyki klasycznej.

Ma delikatny, eteryczny nos z nutą białych kwiatów i świeżej gruszki, na mineralnej podbudowie. Pięknie wyrafinowane, eleganckie i długie podniebienie, wsparte żywą kwasowością.

Przed nim jeszcze długie życie - najlepiej pić 2020-2028

1,5 l butelka da radość degustacji większej liczbie osób ;) A dodatkowo dojrzewanie wina w magnum przebiega wolniej. Cukier: 5,1 g/l. Kwasowość: 6,2 g/l.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Demeter Zoltán

Wyjątkowa postać wśród osobliwości Tokaju.  Poprzez świadome ograniczanie plonów winogron, pokazywanie różnorodności i bogactwa obszarów produkcji, Demeter Zoltan stara się wspierać Tokaj w jego powrocie na światową mapę wina.

Winnica

Posiadłość Demetera Zoltana pomimo niewielkich rozmiarów to jeden z najjaśniejszych punktów na winiarskiej mapie Węgier. Przez kolegów z branży okrzyknięty perfekcjonistą - potwierdza to kierunkowym wykształceniem kończąc Akademię Rolniczą w Budapeszcie, doświadczeniem zbieranym w winnicach zlokalizowanych w USA oraz Francji jak również certyfikatami instytutu WSET, na długo zanim stało się to popularne. W pięknie odrestaurowanej winnicy Demeter urządza również eventy enoturystyczne. 

Szczepy

Na 7ha uprawia się Furmint, Hárslevelű i Muscat Lunel, z których powstają spokojne i musujące wina białe i różowe. Demeter Zoltan był pierwszą winnicą na Węgrzech, która uzyskała prawa do produkcji wina metodą szampańską, na bazie, której powstało rewelacyjne Pezsgo.

Historia

Przed otwarciem własnej winnicy w 1996r., Demeter przez trzy lata prowadził w Tokaju projekt dla międzynarodowych inwestorów. Obecnie, wszystkie parcele, a jest ich 9 zlokalizowane są w 5 różnych miejscach znajdują się w regionie Tokaj-Hegyalja. Talent Demetera dostrzegli zarówno lokalni eksperci przyznając mu tytuł Winiarza Roku w 2007r., jak również międzynarodowi krytycy - Boda z ponad stuletnich krzewów Furminta otrzymała 96 pkt od Caroliny Gilby z Decantera w 2020r. Skoro mowa o historii - czy wspominaliśmy, że piwnice Demetera Zoltana zlokalizowane są w domu z 1790r. położonym w samym sercu miejscowości Tokaj? A to, że leżakującym winom akompaniuje muzyka klasyczna? To wszystko znak, że mamy do czynienia z wyjątkową postacią i wyjątkowymi winami.

Klimat / Gleba

Demeter bardzo mocno promuje region Tokaj. Uważa, że to właśnie lokalny terrior nadaje winom wyjątkowość, dlatego oprócz nazwy producenta i szczepu bardzo często znajdziemy nazwę parceli, z której zebrano owoce, np. SzerelemiBoda czy Osz-Hegy.

Poznaj filozofię producenta

Przyznane wyróżnienia:
wrzesien-2021

Wyróżnienia:

manufacturer-prize

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również