Demeter Zoltan - Pezsgo Rose Brut

Demeter Zoltan - Pezsgo Rose Brut

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Węgry
Region
Tokaj
Szczep
Furmint
Objętość
750ml
Kolor
Różowe
Zawartość alkoholu
12,5%
Temperatura podawania
10-12 °C

122,99 zł

Opis

Pierwsza tradycyjna metoda musującego różu Zoltána Demetera powstała w oparciu o metodę asamblażu, znaną z Szampanii. Ubarwili kręgosłup Furminta, zebrany z Újhegy, kilkoma procentami czerwonego wina, z Cabernet Franc uprawianym w winnicy Kakas.

W przeciwieństwie do zwykłego długiego (50-80 miesięcy) starzenia, które było typowe dla wcześniejszych win musujących z piwnicy Demetera Zoltana, pierwsze butelki tego różu zostały wylane pięć miesięcy po fermentacji, w kwietniu. Nawet podczas krótkiego leżakowania utworzyła się przyjemna struktura bąbelkowa, a zamiast drożdżowych nut wyczuwalny jest owoc wina bazowego. 

Kwasowość:  4.5 g/l

Ponieważ Demeter Zoltan ma awersję do korka jako zatyczki, musiał wymyślić coś do swojego wina musującego. To jest w futurystycznym plastikowym zamknięciu, które pociągasz za sznurek, a następnie pozwalasz, aby ciśnienie uchodziło za naciśnięciem przycisku. Dobry pomysł jako wzór do naśladowania?

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Demeter Zoltán

Wyjątkowa postać wśród osobliwości Tokaju.  Poprzez świadome ograniczanie plonów winogron, pokazywanie różnorodności i bogactwa obszarów produkcji, Demeter Zoltan stara się wspierać Tokaj w jego powrocie na światową mapę wina.

Winnica

Posiadłość Demetera Zoltana pomimo niewielkich rozmiarów to jeden z najjaśniejszych punktów na winiarskiej mapie Węgier. Przez kolegów z branży okrzyknięty perfekcjonistą - potwierdza to kierunkowym wykształceniem kończąc Akademię Rolniczą w Budapeszcie, doświadczeniem zbieranym w winnicach zlokalizowanych w USA oraz Francji jak również certyfikatami instytutu WSET, na długo zanim stało się to popularne. W pięknie odrestaurowanej winnicy Demeter urządza również eventy enoturystyczne. 

Szczepy

Na 7ha uprawia się Furmint, Hárslevelű i Muscat Lunel, z których powstają spokojne i musujące wina białe i różowe. Demeter Zoltan był pierwszą winnicą na Węgrzech, która uzyskała prawa do produkcji wina metodą szampańską, na bazie, której powstało rewelacyjne Pezsgo.

Historia

Przed otwarciem własnej winnicy w 1996r., Demeter przez trzy lata prowadził w Tokaju projekt dla międzynarodowych inwestorów. Obecnie, wszystkie parcele, a jest ich 9 zlokalizowane są w 5 różnych miejscach znajdują się w regionie Tokaj-Hegyalja. Talent Demetera dostrzegli zarówno lokalni eksperci przyznając mu tytuł Winiarza Roku w 2007r., jak również międzynarodowi krytycy - Boda z ponad stuletnich krzewów Furminta otrzymała 96 pkt od Caroliny Gilby z Decantera w 2020r. Skoro mowa o historii - czy wspominaliśmy, że piwnice Demetera Zoltana zlokalizowane są w domu z 1790r. położonym w samym sercu miejscowości Tokaj? A to, że leżakującym winom akompaniuje muzyka klasyczna? To wszystko znak, że mamy do czynienia z wyjątkową postacią i wyjątkowymi winami.

Klimat / Gleba

Demeter bardzo mocno promuje region Tokaj. Uważa, że to właśnie lokalny terrior nadaje winom wyjątkowość, dlatego oprócz nazwy producenta i szczepu bardzo często znajdziemy nazwę parceli, z której zebrano owoce, np. SzerelemiBoda czy Osz-Hegy.

Poznaj filozofię producenta

Przyznane wyróżnienia:
wrzesien-2021

Wyróżnienia:

manufacturer-prize

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również