Demeter Zoltan - Pezsgo Rose Brut Zobacz większe

Demeter Zoltan - Pezsgo Rose Brut

15886

Nowy produkt

Pierwsza tradycyjna metoda musującego różu Zoltána Demetera powstała w oparciu o metodę asamblażu, znaną z Szampanii. Ubarwili kręgosłup Furminta, zebrany z Újhegy, kilkoma procentami czerwonego wina, z Cabernet Franc uprawianym w winnicy Kakas.

W przeciwieństwie do zwykłego długiego (50-80 miesięcy) starzenia, które było typowe dla wcześniejszych win musujących z piwnicy Demetera Zoltana, pierwsze butelki tego różu zostały wylane pięć miesięcy po fermentacji, w kwietniu. Nawet podczas krótkiego leżakowania utworzyła się przyjemna struktura bąbelkowa, a zamiast drożdżowych nut wyczuwalny jest owoc wina bazowego. 

Kwasowość:  4.5 g/l

Ponieważ Demeter Zoltan ma awersję do korka jako zatyczki, musiał wymyślić coś do swojego wina musującego. To jest w futurystycznym plastikowym zamknięciu, które pociągasz za sznurek, a następnie pozwalasz, aby ciśnienie uchodziło za naciśnięciem przycisku. Dobry pomysł jako wzór do naśladowania?

Więcej szczegółów

109,99 zł brutto

payments-logos
Producent
Demeter Zoltán
Demeter Zoltán

Opis

KolorRóżowe
SmakWytrawne
Kraj pochodzeniaWęgry
RegionTokaj
SzczepFurmint
Objętość750ml
Zawartość alkoholu12,5%
Temperatura podawania10-12 °C

Demeter Zoltán

Zoltán Demeter śmiało może być nazwany postacią kultową, wielu miłośników węgrzyna ceni sobie jego tokaje najwyżej ze wszystkich. Nie będą tu przesadą słowa, które nieraz padają w opisach i komentarzach Jego win. Dotknięcie absolutu, idealna równowaga, niekończąca się ewolucja – to autentycznie wejście na najwyższy poziom winiarskich doznań. Od teraz w Polsce!

Zoltánowi Demeterowi można przypisać, jeśli nie wprowadzenie do Tokaju wysokiej jakości wytrawnego wina, to z pewnością jego udoskonalenie. Obok Isvtána Szepsy'ego ma On prawdopodobnie największe doświadczenie w produkcji wytrawnych win tokajskich na Węgrzech. Zoltan sam o sobie:

"Moja winiarnia została założona w 1996 roku z zamiarem ponownego odkrywania tokajskiego terroir i jego win. Podstawę zawodową zdobyłem częściowo na Uniwersytecie Ogrodnictwa w Budapeszcie, częściowo w Stanach Zjednoczonych, Francji i Wielkiej Brytanii.

Fermentacja i dojrzewanie wina odbywa się w piwnicy zabytkowego domu wybudowanego w 1790 roku w mieście Tokaj. Wykorzystując moje możliwości staram się co roku dokonywać selekcji pojedynczych winnic. Produkuję wina w 3 kategoriach, są to wina wytrawne/musujące, Főbor i Aszú, które, jak sądzę, najdobitniej oddają wyjątkowość Tokaj-Hegyalja.

Staram się wspierać Tokaj w jego powrocie na mapę świata poprzez świadome ograniczanie plonów winogron, jak najdokładniejszą analizę ich dojrzałości oraz pokazywanie różnorodności i bogactwa obszarów produkcji."

WSET Advanced Qualification / Londyn (1992)
Winiarze - 2007 / Węgry
Najpopularniejszy Winiarz Węgier - Magazyn Przyjazny Winu (2007)
Wino Roku - Veres 2009 - Wine Spectator / Matt Kramer - USA (2011)
Wino Roku - Aszú 2008 - Magazyn Borigo (
Najbardziej Ekscytujące Wina 2018 - Eszter 2013 - Decanter / UK (2019)

Opinie

Napisz opinię

Demeter Zoltan - Pezsgo Rose Brut

Demeter Zoltan - Pezsgo Rose Brut

  • Objętość: 750ml
  • Smak: wytrawne
  • Kolor: Różowe
  • Kraj pochodzenia: Węgry
  • Zawartość alkoholu: 12,5%
  • Temperatura podawania: 8-10°C
  • Produkowane ze szczepu: Furmint z minimalnym dodatkiem Cabernet Franca
  • Region: Tokaj

Produkty powiązane

30 innych produktów w tej samej kategorii: