Najstarsze wino, najdroższe wino... czyli winne rekordy

Kilka miesięcy temu mialem przyjemność brać udział w jednym z najwiekszych winiarskich wydarzeń na świecie. Podczas trzydniowych targów ProWein w Düsseldorfie  mogłem sprobować setek różnych win i porozmawiać z dziesiątkami producentów. Mimo zmęczenia i ogromnego tempa zwiedzania zachwycało mnie wszystko. Z żalem wypluwałem kolejne próbki w trosce o trzeźwość umysłu i dziarskim krokiem przemierzałem alejki kilkunastu hal wypełnionych po brzegi stanowiskami producentów. Podczas jednego z takich marszy dostrzegłem coś co zobaczyć chciałem od bardzo dawna. Moim oczom ukazała się rzecz olbrzymia i majestatyczna. Champan Drappier… w trzydziestolitrowej butelce. Na chwilę zaniemówiłem z zachwytu. W mojej głowie trwały już kalkulacje ileż to czasu zajęłoby mi wypicie takiej butelki i ilu kompanów bym potrzebował. Melchizedek, bo tak nazywa się taka butelka, nie tylko mnie zaintrygował, ale również popchnął do refleksji. Czy to już największa butelka jaką widział świat? I w jakie jeszcze rekordy obfituje świat wina. Postanowiłem to sprawdzić.

Kraje z największą konsumpcją wina

Winne butelki poza standardowym rozmiarem pozwalającym wypełnić około sześciu kieliszków, występują również w rozmiarach mniejszych i w wielu multiplikacjach. Jest to niezwykle ciekawy świat, a kolejne rozmiary noszą imiona biblijnych królów, co ma podkreślić ich potęgę. Jednak rekord świata przyćmiewa zupełnie wspomnianą we wstępie butelkę szampana. Czymże bowiem jest trzydzieści litrów, wobec ponad trzech tysięcy litrów, odpowiadające pojemności przekraczającej cztery tysiące butelek. Butelka mieszcząca tak monstrualne ilości wina mierzyła 4,17 metra przy średnicy 1,21 metra. Co ciekawe butelka ta nie powstała na zlecenie żadnego z wielkich domów szampańskich, czy bordoskich posiadłości. Została stworzona dla szwajcarskiego biznesmena, który tak postanowił uczcić otwarcie nowej fili swojej firmy.

Tak wielkie naczynia trzeba czymś wypełnić, więc naturalnym wydaje się pytanie o to, kto produkuje takie ilości wina i przede wszystkim kto w działalności tej przoduje. By poznać odpowiedź na to pytanie musimy udać się na południe Europy, do słonecznej Italii. To właśnie Włosi wiodą prym pod względem ilości produkowanego wina. Co roku w „ojczyźnie malarzy” tworzy się ponad czterdzieści milionów hektolitrów. Co ciekawe wraz z trzema kolejnymi potentatami, czyli Francją, Hiszpanią i Stanami zjednoczonymi Włochy produkują ponad połowę wszelkiego wina na świecie. Myślę, że zdecydowanie możemy im być za to wdzięczni. Włosi mają również bardzo duże spożycie wina w przeliczeniu na jednego obywatela, jednak tutaj prym wiodą Portugalczycy. Przeciętny obywatel tego państwa wypija 52 litry wina rocznie. Dla kontekstu statystyczny Polak w ciągu trzystu sześćdziesięciu pięciu dni wypija 3,5 litra.

Portugalczycy mogą się poszczycić również innym rekordem. To właśnie w ich kraju występuje najwiecej odmian endemicznych w przeliczeniu na powierzchnie kraju. Odmiany endemiczne, to takie które występują jedynie w określonym regionie świata.

Najstarsze wino na świecie

Gdy mówimy o winie, kwestią nader często poruszaną jest wiek trunku. Wiele jest mitów dotyczących tego zagadnienia, a winni entuzjaści od lat starają się wytłumaczyć laikom, że większość win wcale nie staje się lepsza z wiekiem, a upływający czas służy tylko najlepszym butelkom. No ale skoro niektórym starzenie wychodzi na dobre, to warto sprawdzić jakie wino jest najstarsze na świecie.

Najdłuższą historią winiarstwa może się poszczycić dzisiejsza Gruzja. Prowadzone na jej terytorium wykopaliska archeologiczne, pozwalają datować początki produkcji wina sięgające ośmiu tysięcy lat wstecz.

Jednak najstarsza zachowana butelka wina pochodzi z zachodnich Niemiec i została zabutelkowana w... czwartym wieku naszej ery.  Szokować może zarówno wiek wina jak i lokacja. Wielu z nas wcale nie postrzega Niemiec jako kraju winiarskiego. Ale produkowane nad Renem wina, należą do jednych z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Wracając do wieku, to przeszło półtorej milenium dojrzewania robi piorunujące wrażenie i rozpala fantazję. Jak niebotycznie musi smakować taki napój. Niestety szanse, że się dowiemy są bardzo nikłe. Wino było częścią ofiary pośmiertnej złożonej do grobu wraz z ciałem rzymskiego możnowładcy. Prawdopodobnie miało mu służyć w zaświatach. Stąd też zostało doskonale zabezpieczone. Butelka została szczelnie zamknięta, a całość zalana woskiem. To właśnie tak pieczołowita praca pozwoliła mu przetrwać przez tak długi czas. Jednak naukowcy są zgodni. Mimo, że wino jest najpewniej zdatne do picia, to zostało już zupełnie pozbawione alkoholu, a jego smak może już zupełnie nie licować z przyjemnym, czy ciekawym. Lata zachodzących w nim zmian chemicznym sprawiły zapewne, że nie ma już szans na znalezienie w nim świeżości, czy owocowości. Na szczęście zapewne nikt z nas nie będzie musiał mierzyć się z tym przykrym doświadczeniem, gdyż naukowcy na planują otwierać antycznej butelki.

Świat starych win potrafi być niezwykle przyjemny. Doskonale starzeją się wina słodkie, w których cukier i wysoka kwasowość działają jak substancje konserwujące. Warto spróbować np. tych z Tokaju:

- Oremus - Tokaji Aszu 5 putt. 1972

- Hollokoi -1999 - Tokaj Aszu Eszencia 0,5l

- Lenkey - Tokaji Aszu 6 put Furmint 2000

Źródło: bloomberg.com

Najdroższe wino świata

Jeśli już poruszyliśmy kwestie wieku, to wypada wspomnieć o pieniądzach. Pracując przez kilka lat w rozmaitych restauracjach widziałem niejednokrotnie gości łapiących się za głowy na widok cen wielkich win z Burgundii czy Bordeaux. Dla osób które nie poświęcają szczególnej uwagi światu win, cena kilkuset, czy kilku tysięcy złotych za butelkę, może być zatrważająca. Zazwyczaj wynika ona z bardzo wielu czynników jak ceny ziemi w danym regionie, ręczny zbiór, inwestycja w drogie beczki, starzenie, czy wreszcie kunszt winiarza. Ale ceny spotykane nawet w topowych polskich restauracjach odstają znacznie od tych rekordowych. Jakie wiec było najdroższe wino? Skąd pochodziło? I przede wszystkim ile kosztowało?

Trunek ten pochodzi rzecz jasna z Francji, z legendarnej posiadłości Domaine de la Romanée-Conti w Burgundii. W środku znajdziemy wino czerwone zrobione ze szlachetnego szczepu pinot noir w roku 1945. Butelka sprzedana została w roku 2018 w domu aukcyjnym Sotheby’s w Nowym Jorku. W danym roczniku powstało jedynie 600 butelek wina. W końcu Francja, a w tym Burgundia była wyniszczona przez wojnę. Prywatny kolekcjoner nabył tę butelkę za cenę… 558 tysięcy dolarów. Za taką kwotę można kupić 4 kawalerki w dużym mieście w Polsce. Ciekawi mnie niezwykle czy wino zostało już wypite, czy dalej zdobi piwnice nabywcy.

Największe na świecie piwnice winne – Milestii Mici i Cricova

Jeśli chcemy przechowywać wina latami i to w dużych ilościach musimy dysponować odpowiednią powierzchnią. Wiele winnic dysponuje rozległymi piwnicami, czy nowoczesnymi halami. Gdzie mieszczą się największe? Znajdziemy je w Mołdawii, w gminie Milestii Mici kilkanaście kilometrów od stolicy kraju. Noszące tę samą nazwę co gmina podziemne piwnice, ciągną się na ponad 250km, choć odnotować należy, że jedynie połowa jest aktualnie w użytku. Kompleks powstał w 1969 roku i służy dziś do przechowywania ponad dwóch milionów butelek. Istny raj dla miłośników wina, rozpalający moją wyobraźnię nie w mniejszym stopniu niż wspomniana we wstępie wielka butelka Drappiera.

Rekordów w świecie wina odnajdziemy całe mnóstwo i można by tej materii poświecić jeszcze liczne zdania. Bo przecież niezwykle ciekawe jest ile najwięcej kieliszków zdołano utrzymać w dłoni (39), ile mierzył największy kieliszek (3,87m), czy wreszcie interesujący pewnie wielu ludzi niechlubny rekord w ilości skonsumowanego wina (nie... nie przytoczę wyniku). Jeśli chcecie ustalać własne rekordy przyjemności i odkrywać wino z całego świata zajrzyjcie koniecznie na rafa-wino.

Related products

Alta Alella - Bruant Cava D.O. Reserva Brut Natur Magnum
 • Pansa Blanca (Xarel-lo)
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Objętość: 1500ml Smak: Wytrawne Kolor: Białe musujące Kraj pochodzenia: Hiszpania Zawartość alkoholu: 12% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Pansa Blanca (Xarel-lo) Region: Katalonia
291,49 zł
Alta Alella - Mirgin D.O. Cava Reserva Brut Nature Magnum
 • Pansa Blanca (Xarel-lo)
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Objętość: 1500ml Smak: Wytrawne Kolor: Białe musujące Kraj pochodzenia: Hiszpania Zawartość alkoholu: 12% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Pansa Blanca (Xarel-lo), Macabeu, Parellada Region: Katalonia
175,99 zł
Tokaji Aszu Eszencia
 • Furmint
 • Węgry
 • Słodkie
Wina z Węgier

Hollokoi -1999 - Tokaj Aszu Eszencia 0,5l

Hollokoi Mihaly
28185
Objętość: 500ml Smak: Słodkie Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Węgry Zawartość alkoholu: 11,4% Temperatura podawania: 8-10 °C Produkowane ze szczepu: Furmint Region: Tokaj
478,49 zł
Oremus - Tokaji Aszu 5 putt. 1972
 • Furmint
 • Węgry
 • Słodkie
Wina z Węgier

Oremus - Tokaji Aszu 5 putt. 1972

Tokaji Oremus
15939
Objętość: 500ml Smak: Słodkie  Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Węgry Zawartość alkoholu: 12% Temperatura podawania: 8-10°C Produkowane ze szczepu: Furmint, Hárslevelü, Zéta i Sárgamuskotály Region: Tokaj
1 249,00 zł
PINGUS 2011 D.O. Ribera Del Duero
 • Tempranillo
 • Hiszpania
 • Wytrawne
Wina z Hiszpanii

PINGUS 2011 D.O. Ribera Del Duero

Dominio de Pingus
37585
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Hiszpania  Zawartość alkoholu: 15,5% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: 100% Tempranillo Region: Ribera Del Duero
4 999,00 zł
Szepsy - 1999 - Tokaji Aszu 6 puttonyos
 • Furmint
 • Węgry
 • Słodkie
Wina z Węgier

Szepsy - 1999 - Tokaji Aszu 6 puttonyos

Szepsy Pince
15626
Objętość: 500ml Smak: Słodkie  Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Węgry Zawartość alkoholu: 9.5% zawartość cukru: 228 g/l Kwasowość: 12.3 g/l Temperatura podawania: 8-10°C Produkowane ze szczepów: 62% Furmint 32% Hárslevelü 6% Muscat Lunel Region: Tokaj
889,99 zł
Amarone Valpantena
 • Corvina
 • Włochy
 • Wytrawne
Objętość: 1500ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Włochy  Zawartość alkoholu: 16,5% Temperatura podawania: 16-18 °C Produkowane ze szczepu: Corvina, Molinara Region: Veneto
461,99 zł
Valentina Cubi - MORAR 2005 Amarone della Valpolicella Classico 3l
 • Corvina
 • Włochy
 • Wytrawne
Objętość: 3000ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Włochy Zawartość alkoholu: 16% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: corvina, corvinone, rondinella. Region: Valpolicella
1 499,99 zł
Winzer Krems - Gewurztraminer Spatlese 1981
 • Gewurztraminer
 • Austria
 • Półwytrawne
Wina z Austrii

Winzer Krems - Gewurztraminer Spatlese 1981

Winzer Krems
2661
Objętość: 700ml Smak: Półwytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Austria Zawartość alkoholu: 12% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Gewurztraminer Region: Kremstal
305,99 zł