Szepsy - 1999 - Tokaji Aszu 6 puttonyos

Szepsy - 1999 - Tokaji Aszu 6 puttonyos

Ocena:
Smak
Słodkie
Kraj pochodzenia
Węgry
Region
Tokaj
Szczep
Furmint
Objętość
500ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
9,5%
Temperatura podawania
10-12 °C

889,99 zł

Opis

BRAK W MAGAZYNIE

Legenda do sześcianu, bo to i człowiek legenda i wino tokajskie najsławniejsze i w dodatku ze znakomitego rocznika. Istvan Szepsy Senior jest mistrzem winiarskiego rzemiosła i wyrocznią dla Tokaju, prawdziwym autorytetem, który wyznaczył trendy jakości i stylu dla innych producentów.

Aszu z tego wybitnego rocznika już jest pięknie złożonym winem, ale można spokojnie dać mu jeszcze dwie – trzy dekady na dalszy rozwój. Wyprodukowano tylko około 8000 butelek. W kieliszku skoncentrowane, niemal nieśmiertelne piękno. Płynne złoto skrywa równie szlachetny bukiet, naznaczony konfiturą morelową, urozmaiconą przyprawami korzennymi i ziołami. Nuty miodowe, jaśmin i imbir z ziemistym akcentem botrytis zapowiadają gęstą słodycz. Na podniebieniu oleiste, pełne i aksamitne z dobrze zintegrowaną kwasowością i czytelnym owocem. Do delektowania się lub medytacji.

Powrót króla w wielkim stylu!

- zawartość cukru: 228 g/l

- Kwasowość: 12.3 g/l

-Produkowane ze szczepów: 62% furmint 32% hárslevelü 6% muscat lunel

Wino w ocenie specjalistów:
“6-putonowe aszu z jednego z najlepszych w historii rocznika 1999 to absolutny rarytas. Kupować na prezent, pić, wielbić”. 
Robert Mazurek, Rzeczpospolita Plus Minus

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Szepsy Pince

Nasza rodzina produkuje wina w Tokaju od XVI wieku, kiedy to również rozpoczęła się produkcja wina aszú, więc historia i życie rodziny Szepsy są nierozłączne. Dzisiejsze pokolenia są dumne z dokonań swoich poprzedników, które również zachęcają je do tego, by stać się godnymi kontynuatorami tego zadania. Naszym celem jest bezkompromisowa produkcja winogron najlepszej jakości w naszych winnicach. Dlatego wybraliśmy wysoko położone, kamieniste, stromo nachylone ekspozycje ze starymi winoroślami - średni wiek: ponad 40 lat. 

Winnica Szepsy ma obecnie 52 hektary uprawianych winnic w 22 lokalizacjach w 6 osadach, z winiarnią w Mád.

Wulkaniczna gleba naszych winnic jest głównie bogata w zeolit, kwarc i minerały ilaste, zwietrzały wulkaniczny tuf ryolitowy, który zmineralizował się w źródłach ciepła, stał się jeszcze bardziej porowaty, korzenie mogą wnikać w nią bardzo głęboko po sączącej się wodzie deszczowej.

Klimat Tokaju charakteryzuje się gorącymi latami, długą jesienią, chłodnymi zimami i średnimi rocznymi opadami 550 mm.

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również