Oremus - Tokaji Aszu 5 putt. 1972
Oremus - Tokaji Aszu 5 putt. 1972

Oremus - Tokaji Aszu 5 putt. 1972

Ocena:
Smak
Słodkie
Kraj pochodzenia
Węgry
Region
Tokaj
Szczep
Furmint
Objętość
500ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
12%
Temperatura podawania
10-12 °C

1 249,00 zł

Opis

Legenda o Tokaju rosła i rosła w swojej kilkuset letniej historii, ale dopiero w 1630 roku po raz pierwszy wspomniano o wielkości winnicy Oremus. Dziś cieszy się ona największym uznaniem.

Region Tokaju leży w paśmie gór północno-wschodnich Węgier. Winiarnia Oremus znajduje się w geograficznym sercu tego regionu w zabytkowej części miejscowości Tolcsva.

Produkcja wina Aszú jest drobiazgowym procesem możliwym tylko w wyjątkowych rocznikach, które umożliwiają rozwój "Botrytis cinerea", czyli szlachetnej pleśni.

Aromaty miodu i suszonych owoców (śliwki i moreli), karmel i niezwykła kremowość na podniebieniu. Niezrównana harmonia między kwasowością a cukrem. Wciąż młodzieńcze!

Rocznik 1972 przez większość uważany jest za jeden z najlepszych roczników Aszú w XX wieku. W tym roku miały miejsce idealne warunki pogodowe do rozwoju Botrytis. Zbiory, dzięki ciepłemu, słonecznemu październikowi i chłodnym nocom, prowadzą do niezwykłego rocznika, który został powtórzony dopiero w następnym stuleciu podczas zbiorów w 1999 i 2000 roku.

To wino nadaje się teraz do picia, ale można je przechowywać je przez kolejne przez 50 lat w optymalnych warunkach tj. w pozycji leżącej, w ciemnym pomieszczeniu, w temp. 12-14°C i około 60% wilgotności względnej.


Zalecana temperatura serwowania to 10 ºC. Wyprodukowano 8000 butelek 500 ml.

Produkowane ze szczepów: Furmint, Hárslevelü, Zéta i Sárgamuskotály.

Parametry:

Cukier 129 g/l

Kwasowość 8,4 g/l

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Tokaji Oremus

Winnica

Oremus (z łaciny „módlmy się”) to nie tylko religijna inwokacja, ale również nazwa parceli, z której owoców wedle legendy Máté Szepsi Laczkó w 1631r. wytłoczył pierwsze wino aszú. Tę nazwę na oznaczenie swojej posiadłości wybrała rodzina Álvarez, właściciele słynnej Vega-Sicilia z Ribera del Duero, która w latach 90-tych ubiegłego wieku postanowiła zainwestować w tokajskie winiarstwo. 

Szczepy

Dzisiaj posiadłość obejmuje 92 ha winnic, na których dominuje oczywiście tokajska trójca – 65% areału zajmuje Furmint, 15% Hárslevelű, a 8% Sárgamuskotály. Oprócz tego 10% upraw stanowi Zeta (co ciekawe przed 1999r. szczep też nosił nazwę Oremus). Pozostałe 2% zajmują mało znane odmiany Kövérszőlő, Kabar i Gohér.

Historia

Na początku lat 90-tych ubiegłego wieku rodzina Álvarez rozglądała się za miejscem na winiarskiej mapie Europy, gdzie mogliby nabyć perspektywiczną posiadłość w celu rozwoju swojego portfolio. Wybór padł (dość zaskakująco) na Tokaj, który wówczas kusił zagranicznych inwestorów wielką legendą, ale i atrakcyjnymi cenami ziemi. W 1993r. w miejscowości Tolcsva powstała więc posiadłość Oremus, a rodzina oddała ją w zarząd Andrásowi Bacsó, który szybko doprowadził do tego, że stała się ona jedną z najbardziej rozpoznawalnych w regionie, ale i poza granicami Węgier. Oczywiście powstają tutaj znakomite aszú, ale Oremus słynie też ze swoich win wytrawnych i szamorodnich.

Klimat / Gleba

Zasadniczy wpływ na krajobraz winiarski Tokaju mają Góry Zemplińskie (z najbardziej charakterystyczną Górą Tokajską). Są one wulkanicznego pochodzenia, stąd tutejsze wina mają tak mocną strukturę i wyraźną mineralność. Producent znajduje się w północnej części regionu, w miejscowości Tolcsva, gdzie jest trochę chłodniej niż we wprost wystawionych na ciepłe powietrze znad Niziny Węgierskiej miasteczkach Mád, Rátka czy Tállya. Oczywiście także tutaj przebywająca nieopodal rzeka Bodrog kreuje mgły konieczne do powstawania szlachetnej pleśni i słynnych win aszú.

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.