Battifarano - o producencie wina

Dawna Masseria - lokalny producent rolniczy, na terenie którego znaleziono antyczne helleńskie naczynia. Dziś jest pokoleniową, rodzinną winiarnią, produkującą znakomite Primitivo i świetne Petit Verdot!
Winnica
Battifarano to winnica zlokalizowana w regionie Bazylikata, na południu Włoch, w bezpośrednim sąsiedztwie morza Jońskiego. Właściciele wierzą w zrównoważone rolnictwo, mając na uwadze jego wpływ na środowisko i społeczny aspekt pracy. Winnica wykorzystuje panele słoneczne, oszczędną gospodarkę wodą i odpadami, oraz minimalizuje emisję dwutlenku węgla.
Szczepy
Battifarano koncentruje się na dwóch szczepach charakterystycznych dla regionu - Primitivo oraz Greco Bianco. Primitivo, bardzo znane i lubiane w Polsce, to wizytówka sąsiedniej Pugli - ale z sukcesem produkuje się wina również w Bazylikacie. To właśnie rodzina Battifarano była jednym z głównych inicjatorów lokalnej apelacji Primitivo Matera DOC. Z kolei Greco Bianco to już szczep typowy dla Bazylikaty, z którego powstają mineralne wina o aromatach cytrusów, brzoskwiń i morel. My gorąco polecamy dwa czerwone kupaże Torre Bollita oraz Curaffanni.
Historia
Ziemie, na których dzisiaj kultywuje się wino są w posiadaniu rodziny Battifarano od ponad 500 lat. Profesjonalna przygoda z winem zaczęła się ok. 20 lat temu, kiedy Don Vincenzo Battifarano, wykształcony agronom, podjął decyzję o wyborze najlepszych parcel i dokonaniu pierwszych obsadzeń. Dzisiaj winnica współprowadzona jest przez syna Francesco.
Klimat / Gleba
Powierzchnia winnicy obejmuje 100ha, z czego 35ha podlega kultywacji winorośli, natomiast pozostały obszar obsadzony jest oliwkami i brzoskwiniami. Winnice znajdują się w paśmie przymorskim, na wysokości 60m n.p.m. na relatywnie płaskich terenach. Większość upraw oparta jest o gleby gliniaste i piaszczyste, co umożliwia wysoką wchłanialność wody i składników odżywczych. Wysoka zawartość glinki, nadaje winom intensywny kolor, złożony zapach i bogactwo smaków.

Wyróżnienia:

1500
butelek rocznie
Włochy
Primitivo
uprawy latorości winnej