Battifarano - Toccacielo Basilicata Rosso
Battifarano - Toccacielo Basilicata Rosso
Battifarano - Toccacielo Basilicata Rosso
Battifarano - Toccacielo Basilicata Rosso

Battifarano - Toccacielo Basilicata Rosso

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Włochy
Region
Basilicata
Szczep
Merlot
Objętość
750ml
Kolor
Czerwone
Zawartość alkoholu
13,5%
Temperatura podawania
16-18 °C

52,99 zł

Opis

Wino o intensywnym i lśniącym rubinowym kolorze. Aromaty mocne, owocowe z przewagą śliwki. Wino dobrze dojrzałe, lekko taniczne, średniej budowy.

Winnice, gdzie uprawiany jest francuski szczep merlot w posiadłości Battifarano, leżą, podobnie jak St.-Emilion w Bordeaux, na gliniasto-mulistych glebach o ekspozycji południowej. Gwarantują masę i dobrą zawartość alkoholu temu winu, które dobrze komponuje się z kuchnią włoską. Toccacielo (wł. dotknij nieba!) to nazwa strumienia, który przecina parcelę, na której znajdują się właśnie nasadzenia merlot do tego wina. Wino dojrzewało przez 12 miesięcy w stalowych kadziach.

Może tworzyć się naturalny osad, co świadczy o prawdziwej jakości produktu uzyskanego przy zastosowaniu odpowiednich procedur produkcji wina.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Battifarano

Dawna Masseria - lokalny producent rolniczy, na terenie którego znaleziono antyczne helleńskie naczynia. Dziś jest pokoleniową, rodzinną winiarnią, produkującą znakomite Primitivo i świetne Petit Verdot!

Winnica

Battifarano to winnica zlokalizowana w regionie Bazylikata, na południu Włoch, w bezpośrednim sąsiedztwie morza Jońskiego. Właściciele wierzą w zrównoważone rolnictwo, mając na uwadze jego wpływ na środowisko i społeczny aspekt pracy. Winnica wykorzystuje panele słoneczne, oszczędną gospodarkę wodą i odpadami, oraz minimalizuje emisję dwutlenku węgla. 

Szczepy

Battifarano koncentruje się na dwóch szczepach charakterystycznych dla regionu - Primitivo oraz Greco Bianco. Primitivo, bardzo znane i lubiane w Polsce, to wizytówka sąsiedniej Pugli - ale z sukcesem produkuje się wina również w Bazylikacie. To właśnie rodzina Battifarano była jednym z głównych inicjatorów lokalnej apelacji Primitivo Matera DOC. Z kolei Greco Bianco to już szczep typowy dla Bazylikaty, z którego powstają mineralne wina o aromatach cytrusów, brzoskwiń i morel. My gorąco polecamy dwa czerwone kupaże Torre Bollita oraz Curaffanni

Historia

Ziemie, na których dzisiaj kultywuje się wino są w posiadaniu rodziny Battifarano od ponad 500 lat. Profesjonalna przygoda z winem zaczęła się ok. 20 lat temu, kiedy Don Vincenzo Battifarano, wykształcony agronom, podjął decyzję o wyborze najlepszych parcel i dokonaniu pierwszych obsadzeń. Dzisiaj winnica współprowadzona jest przez syna Francesco.

Klimat / Gleba

Powierzchnia winnicy obejmuje 100ha, z czego 35ha podlega kultywacji winorośli, natomiast pozostały obszar obsadzony jest oliwkami i brzoskwiniami. Winnice znajdują się w paśmie przymorskim, na wysokości 60m n.p.m. na relatywnie płaskich terenach. Większość upraw oparta jest o gleby gliniaste i piaszczyste, co umożliwia wysoką wchłanialność wody i składników odżywczych. Wysoka zawartość glinki, nadaje winom intensywny kolor, złożony zapach i bogactwo smaków. 

Poznaj filozofię producenta

Przyznane wyróżnienia:
listopad-2020

Wyróżnienia:

manufacturer-prize

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również