Battifarano - Le Paglie Matera Greco 2019

15605

Nowy produkt

Białe wino wytrawne ze szczepu greco blanco, jak nazwa wskazuje o antycznych korzeniach. W kieliszkach uwalniają się harmonijne, owocowe i kwiatowe aromaty. Jasnożółty kolor i odcienie zieleni opowiadają o ponownym odkryciu życia winnic i gleby, które po wspaniałej przeszłości tysiącletniego rolnictwa znosiły stulecia bagien. Całkowita rekultywacja parceli zwanej „Paglie di Battifarano”, zakończona w latach pięćdziesiątych XX wieku, przywróciła te ziemie do dawnej świetności.

Greco będzie pasowało do ryb, owoców morza, mięczaków.

Więcej szczegółów

59,99 zł brutto

payments-logos
Producent
Battifarano
Battifarano

Opis

KolorBiałe
SmakWytrawne
Kraj pochodzeniaWłochy
RegionBasilicata
SzczepGreco Blanco
Objętość750ml
Zawartość alkoholu13%
Temperatura podawania10-12 °C

Battifarano

Winnica

Winnica Battifarano zlokalizowana jest w regionie Bazylikata, na południu Włoch, w bezpośrednim sąsiedztwie morza Jońskiego. Właściciele wierzą w zrównoważone rolnictwo, mając na uwadze jego wpływ na środowisko i społeczny aspekt pracy. Winnica wykorzystuje panele słoneczne, oszczędną gospodarkę wodą i odpadami, oraz minimalizuje emisję dwutlenku węgla. 

Szczepy

Battifarano koncentruje się na dwóch szczepach charakterystycznych dla regionu - Primitivo oraz Greco Bianco. Primitivo, bardzo znane i lubiane w Polsce, to wizytówka sąsiedniej Pugli - ale z sukcesem produkuje się wina również w sąsiedniej Bazylikacie. To właśnie rodzina Battifarano była jednym z głównych inicjatorów lokalnej apelacji Primitivo Matera DOC. Z kolei Greco Bianco to już szczep typowy dla Bazylikaty, z którego powstają mineralne wina o aromatach cytrusów, brzoskwiń i morel. My gorąco polecamy dwa czerwone kupaże Torre Bollita oraz Curaffanni

Historia

Ziemie, na których dzisiaj kultywuje się wino są w posiadaniu rodziny Battifarano od ponad 500 lat. Profesjonalna przygoda z winem zaczęła się ok. 20 lat temu, kiedy Don Vincenzo Battifarano, wykształcony agronom podjął decyzję o wyborze najlepszych parcel i dokonaniu pierwszych obsadzeń. Dzisiaj winnica współprowadzona jest przez syna Francesco.

Klimat / Gleba

Powierzchnia winnicy obejmuje 100ha, z czego 35ha podlega kultywacji winorośli, natomiast pozostały obszar obsadzony jest oliwkami i brzoskwiniami. Winnice znajdują się w paśmie przymorskim, na wysokości 60m n.p.m. na relatywnie płaskich terenach. Większość upraw oparta jest o gleby gliniaste i piaszczyste, co umożliwia wysoką wchłanialność wody i składników odżywczych. Wysoka zawartość glinki, nadaje winom intensywny kolor, złożony zapach i bogactwo smaków. 

Poznaj filozofię producenta

Przyznane wyróżnienia:
listopad-2020

Opinie

Napisz opinię

Battifarano - Le Paglie Matera Greco 2019

Battifarano - Le Paglie Matera Greco 2019

  • Objętość: 750ml
  • Smak: Wytrawne
  • Kolor: Białe
  • Kraj pochodzenia: Włochy 
  • Zawartość alkoholu: 13%
  • Temperatura podawania: 10-12'C
  • Produkowane ze szczepu:  Greco Blanco 
  • Region: Basilicata

Produkty powiązane

30 innych produktów w tej samej kategorii: