Battifarano - Le Paglie Matera Greco 2019
Battifarano - Le Paglie Matera Greco 2019
Battifarano - Le Paglie Matera Greco 2019
Battifarano - Le Paglie Matera Greco 2019

Battifarano - Le Paglie Matera Greco 2019

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Włochy
Region
Basilicata
Szczep
Greco Bianco
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
13%
Temperatura podawania
10-12 °C

59,99 zł

Opis

Białe wino wytrawne ze szczepu greco blanco, jak nazwa wskazuje o antycznych korzeniach. W kieliszkach uwalniają się harmonijne, owocowe i kwiatowe aromaty. Jasnożółty kolor i odcienie zieleni opowiadają o ponownym odkryciu życia winnic i gleby, które po wspaniałej przeszłości tysiącletniego rolnictwa znosiły stulecia bagien. Całkowita rekultywacja parceli zwanej „Paglie di Battifarano”, zakończona w latach pięćdziesiątych XX wieku, przywróciła te ziemie do dawnej świetności.

Greco będzie pasowało do ryb, owoców morza, mięczaków.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Battifarano

Dawna Masseria - lokalny producent rolniczy, na terenie której znaleziono antyczne helleńskie naczynia jest dziś pokoleniową rodzinną winiarnią z szczególnym Primitivo i świetnym Petit Verdot!

Winnica

Battifarano to winnica zlokalizowana w regionie Bazylikata, na południu Włoch, w bezpośrednim sąsiedztwie morza Jońskiego. Właściciele wierzą w zrównoważone rolnictwo, mając na uwadze jego wpływ na środowisko i społeczny aspekt pracy. Winnica wykorzystuje panele słoneczne, oszczędną gospodarkę wodą i odpadami, oraz minimalizuje emisję dwutlenku węgla. 

Szczepy

Battifarano koncentruje się na dwóch szczepach charakterystycznych dla regionu - Primitivo oraz Greco Bianco. Primitivo, bardzo znane i lubiane w Polsce, to wizytówka sąsiedniej Pugli - ale z sukcesem produkuje się wina również w sąsiedniej Bazylikacie. To właśnie rodzina Battifarano była jednym z głównych inicjatorów lokalnej apelacji Primitivo Matera DOC. Z kolei Greco Bianco to już szczep typowy dla Bazylikaty, z którego powstają mineralne wina o aromatach cytrusów, brzoskwiń i morel. My gorąco polecamy dwa czerwone kupaże Torre Bollita oraz Curaffanni

Historia

Ziemie, na których dzisiaj kultywuje się wino są w posiadaniu rodziny Battifarano od ponad 500 lat. Profesjonalna przygoda z winem zaczęła się ok. 20 lat temu, kiedy Don Vincenzo Battifarano, wykształcony agronom podjął decyzję o wyborze najlepszych parcel i dokonaniu pierwszych obsadzeń. Dzisiaj winnica współprowadzona jest przez syna Francesco.

Klimat / Gleba

Powierzchnia winnicy obejmuje 100ha, z czego 35ha podlega kultywacji winorośli, natomiast pozostały obszar obsadzony jest oliwkami i brzoskwiniami. Winnice znajdują się w paśmie przymorskim, na wysokości 60m n.p.m. na relatywnie płaskich terenach. Większość upraw oparta jest o gleby gliniaste i piaszczyste, co umożliwia wysoką wchłanialność wody i składników odżywczych. Wysoka zawartość glinki, nadaje winom intensywny kolor, złożony zapach i bogactwo smaków. 

Poznaj filozofię producenta

Przyznane wyróżnienia:
listopad-2020

Wyróżnienia:

manufacturer-prize

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również