Battifarano - Toccacielo Basilicata Bianco

15603

Nowy produkt

Toccacielo (wł. dotknij nieba!) to nazwa strumienia, który przecina winnice w sielskiej posiadłości Masseria Battifarano. Słomkowy kolor z zielonymi refleksami. Intensywny owocowy zapach: nuty banana i złotego jabłka. Chardonnay z pełnym smakiem gorącego lata. Pełne, ciepłe wino z nutami mineralnymi i dobrą zawartością alkoholu. Świetnie komponuje się z włoską kuchnią, z rybami i owocami morza.

Winogrona poddane obróbce na zimno z miękkim tłoczeniem, statycznym klarowaniem i przedłużoną fermentacją.

Więcej szczegółów

49,99 zł brutto

payments-logos
Producent
Battifarano
Battifarano

Opis

KolorBiałe
SmakWytrawne
Kraj pochodzeniaWłochy
RegionBasilicata
SzczepChardonnay
Objętość750ml
Zawartość alkoholu13%
Temperatura podawania10-12 °C

Battifarano

Winnica

Winnica Battifarano zlokalizowana jest w regionie Bazylikata, na południu Włoch, w bezpośrednim sąsiedztwie morza Jońskiego. Właściciele wierzą w zrównoważone rolnictwo, mając na uwadze jego wpływ na środowisko i społeczny aspekt pracy. Winnica wykorzystuje panele słoneczne, oszczędną gospodarkę wodą i odpadami, oraz minimalizuje emisję dwutlenku węgla. 

Szczepy

Battifarano koncentruje się na dwóch szczepach charakterystycznych dla regionu - Primitivo oraz Greco Bianco. Primitivo, bardzo znane i lubiane w Polsce, to wizytówka sąsiedniej Pugli - ale z sukcesem produkuje się wina również w sąsiedniej Bazylikacie. To właśnie rodzina Battifarano była jednym z głównych inicjatorów lokalnej apelacji Primitivo Matera DOC. Z kolei Greco Bianco to już szczep typowy dla Bazylikaty, z którego powstają mineralne wina o aromatach cytrusów, brzoskwiń i morel. My gorąco polecamy dwa czerwone kupaże Torre Bollita oraz Curaffanni

Historia

Ziemie, na których dzisiaj kultywuje się wino są w posiadaniu rodziny Battifarano od ponad 500 lat. Profesjonalna przygoda z winem zaczęła się ok. 20 lat temu, kiedy Don Vincenzo Battifarano, wykształcony agronom podjął decyzję o wyborze najlepszych parcel i dokonaniu pierwszych obsadzeń. Dzisiaj winnica współprowadzona jest przez syna Francesco.

Klimat / Gleba

Powierzchnia winnicy obejmuje 100ha, z czego 35ha podlega kultywacji winorośli, natomiast pozostały obszar obsadzony jest oliwkami i brzoskwiniami. Winnice znajdują się w paśmie przymorskim, na wysokości 60m n.p.m. na relatywnie płaskich terenach. Większość upraw oparta jest o gleby gliniaste i piaszczyste, co umożliwia wysoką wchłanialność wody i składników odżywczych. Wysoka zawartość glinki, nadaje winom intensywny kolor, złożony zapach i bogactwo smaków. 

Poznaj filozofię producenta

Przyznane wyróżnienia:
listopad-2020

Opinie

Oceń 
2021-04-15

Dotknij nieba!

Na południu Włoch to łatwo, tam gdzie lazur wody styka się z błękitem nieboskłonu. I dojrzewają owoce i grona i oliwki. Chardonnay lubi taki klimat gorący, jest krągłe, soczyste owocem dojrzałym, pijalne. Na pewno pasuje do pieczonego kalafiora z komosą ryżową, prawdopodobnie do wielu zapiekanych warzyw.

  Napisz swoją opinię!

  Napisz opinię

  Battifarano - Toccacielo Basilicata Bianco

  Battifarano - Toccacielo Basilicata Bianco

  • Objętość: 750ml
  • Smak: Wytrawne
  • Kolor: Białe
  • Kraj pochodzenia: Włochy 
  • Zawartość alkoholu: 13%
  • Temperatura podawania: 10-12°C
  • Produkowane ze szczepów: Chardonnay
  • Region: Basilicata

  Produkty powiązane

  30 innych produktów w tej samej kategorii: