Battifarano - Toccaculo Basilicata Rosso 2017

15609

Nowy produkt

Wino to wzięło swoją nazwę od strumienia przecinającego Masseria Battifarano, zwanego na starożytnych mapach „Toccaculo” (wł. dotknij tyłka!), ponieważ kobiety, aby przejść przez bród, podnosiły spódnice...

Wino o pełnym i bogatym smaku, owoc ziemi, która otacza strumień i nadaje mu mocny aromat. Winogrona to po trosze eksperyment, po trosze ciekawostka. Szczep petit verdot dziś nieczęsto spotykany w odmianowych winach ma długą historię, sięgającą być może nawet pierwszych winnic w Bordeaux, sadzonych przez starożytnych Rzymian. Odmiana ta w latach 70-tych XX wieku stała się bardzo popularna m.in. we Włoszech. Używa się go raczej do wzmocnienia struktury kupaży, ale dojrzały w silnym słońcu Bazylikaty pięknie prezentuje się samodzielnie.

Wino ma ciemnorubinową barwę i regularne łzy. W bukiecie dominują ciemne owoce i przyprawy, czarne oliwki i zioła. Dobrze zbudowane, gęste, miękkie, ciepłe. Pasuje do cięższych dań kuchni śródziemnomorskiej, najlepiej z pieczoną jagnięciną lub twardym, długodojrzewającym serem.

Wino dojrzewało 12 miesięcy w stalowych kadziach, 12 miesięcy w dębowych beczkach i kolejne 12 miesięcy w butelce, zanim zostało dopuszczone do sprzedaży.

Więcej szczegółów

90,99 zł brutto

payments-logos
Producent
Battifarano
Battifarano

Opis

KolorCzerwone
SmakWytrawne
Kraj pochodzeniaWłochy
RegionBasilicata
SzczepPetit Verdot
Objętość750ml
Zawartość alkoholu14%
Temperatura podawania16-18 °C

Battifarano

"Znamy dobrze nasze siedlisko, cal po calu, w takiej postaci, w jakiej jest nam dane. I produkujemy w oparciu o jego smaki, a nie nasze gusta”

Don Vincenzo Battifarano

Gospodarstwo “Masseria Battifarano” należy do rodziny Battifarano od pięciu wieków, czyli siedemnastu pokoleń. Francesco Battifarano, syn Vincenza, jest drugim pokoleniem agronomów z wykształcenia. Wcześniej było to po prostu samowystarczalne gospodarstwo, a od 1930 funkcjonuje jako przedsiębiorstwo rolnicze. Oprócz upraw winnej latorośli na stu hektarach rosną gaje oliwne i sad brzoskwiniowy, w bliskim sąsiedztwie Morza Jońskiego, w regionie Bazylikata na połuidniu Italii. Winiarnia Battifarano prezentuje intersującą mieszankę tradycji i nowoczesności. W winnicach uprawiane są głównie lokalne odmiany winorośli, jak białe greco czy lubiane primitivo, a dodatkowo znane, międzynarodowe odmiany winorośli francuskiego pochodzenia, jak Petit Verodt. Wszystko w oparciu o zasady zrównoważonego rolnictwa, z poszanowaniem środowiska naturalnego. Battifarano: vini, cultura, agricultura.

Poznaj filozofię producenta

Przyznane wyróżnienia:
listopad-2020

Opinie

Napisz opinię

Battifarano - Toccaculo Basilicata Rosso 2017

Battifarano - Toccaculo Basilicata Rosso 2017

  • Objętość: 750ml
  • Smak: Wytrawne
  • Kolor: Czerwone
  • Kraj pochodzenia: Włochy 
  • Zawartość alkoholu: 14%
  • Temperatura podawania: 19-20'C
  • Produkowane ze szczepu:  Petit Verdot
  • Region: Basilicata

Produkty powiązane

30 innych produktów w tej samej kategorii: