Battifarano - Toccaculo Basilicata Rosso 2017

15609

Nowy produkt

Wino to wzięło swoją nazwę od strumienia przecinającego Masseria Battifarano, zwanego na starożytnych mapach „Toccaculo” (wł. dotknij tyłka!), ponieważ kobiety, aby przejść przez bród, podnosiły spódnice...

Wino o pełnym i bogatym smaku, owoc ziemi, która otacza strumień i nadaje mu mocny aromat. Winogrona to po trosze eksperyment, po trosze ciekawostka. Szczep petit verdot dziś nieczęsto spotykany w odmianowych winach ma długą historię, sięgającą być może nawet pierwszych winnic w Bordeaux, sadzonych przez starożytnych Rzymian. Odmiana ta w latach 70-tych XX wieku stała się bardzo popularna m.in. we Włoszech. Używa się go raczej do wzmocnienia struktury kupaży, ale dojrzały w silnym słońcu Bazylikaty pięknie prezentuje się samodzielnie.

Wino ma ciemnorubinową barwę i regularne łzy. W bukiecie dominują ciemne owoce i przyprawy, czarne oliwki i zioła. Dobrze zbudowane, gęste, miękkie, ciepłe. Pasuje do cięższych dań kuchni śródziemnomorskiej, najlepiej z pieczoną jagnięciną lub twardym, długodojrzewającym serem.

Wino dojrzewało 12 miesięcy w stalowych kadziach, 12 miesięcy w dębowych beczkach i kolejne 12 miesięcy w butelce, zanim zostało dopuszczone do sprzedaży.

Więcej szczegółów

90,99 zł brutto

payments-logos
Producent
Battifarano
Battifarano

Opis

KolorCzerwone
SmakWytrawne
Kraj pochodzeniaWłochy
RegionBasilicata
SzczepPetit Verdot
Objętość750ml
Zawartość alkoholu14%
Temperatura podawania16-18 °C

Battifarano

Winnica

Winnica Battifarano zlokalizowana jest w regionie Bazylikata, na południu Włoch, w bezpośrednim sąsiedztwie morza Jońskiego. Właściciele wierzą w zrównoważone rolnictwo, mając na uwadze jego wpływ na środowisko i społeczny aspekt pracy. Winnica wykorzystuje panele słoneczne, oszczędną gospodarkę wodą i odpadami, oraz minimalizuje emisję dwutlenku węgla. 

Szczepy

Battifarano koncentruje się na dwóch szczepach charakterystycznych dla regionu - Primitivo oraz Greco Bianco. Primitivo, bardzo znane i lubiane w Polsce, to wizytówka sąsiedniej Pugli - ale z sukcesem produkuje się wina również w sąsiedniej Bazylikacie. To właśnie rodzina Battifarano była jednym z głównych inicjatorów lokalnej apelacji Primitivo Matera DOC. Z kolei Greco Bianco to już szczep typowy dla Bazylikaty, z którego powstają mineralne wina o aromatach cytrusów, brzoskwiń i morel. My gorąco polecamy dwa czerwone kupaże Torre Bollita oraz Curaffanni

Historia

Ziemie, na których dzisiaj kultywuje się wino są w posiadaniu rodziny Battifarano od ponad 500 lat. Profesjonalna przygoda z winem zaczęła się ok. 20 lat temu, kiedy Don Vincenzo Battifarano, wykształcony agronom podjął decyzję o wyborze najlepszych parcel i dokonaniu pierwszych obsadzeń. Dzisiaj winnica współprowadzona jest przez syna Francesco.

Klimat / Gleba

Powierzchnia winnicy obejmuje 100ha, z czego 35ha podlega kultywacji winorośli, natomiast pozostały obszar obsadzony jest oliwkami i brzoskwiniami. Winnice znajdują się w paśmie przymorskim, na wysokości 60m n.p.m. na relatywnie płaskich terenach. Większość upraw oparta jest o gleby gliniaste i piaszczyste, co umożliwia wysoką wchłanialność wody i składników odżywczych. Wysoka zawartość glinki, nadaje winom intensywny kolor, złożony zapach i bogactwo smaków. 

Poznaj filozofię producenta

Przyznane wyróżnienia:
listopad-2020

Opinie

Napisz opinię

Battifarano - Toccaculo Basilicata Rosso 2017

Battifarano - Toccaculo Basilicata Rosso 2017

  • Objętość: 750ml
  • Smak: Wytrawne
  • Kolor: Czerwone
  • Kraj pochodzenia: Włochy 
  • Zawartość alkoholu: 14%
  • Temperatura podawania: 19-20'C
  • Produkowane ze szczepu:  Petit Verdot
  • Region: Basilicata

Produkty powiązane

30 innych produktów w tej samej kategorii: