Senhora do Convento - Quinta do Convento Zobacz większe

Quinta do Convento - Tinto Douro DOC 2013

4096

Nowy produkt

WINO

Posiadłość konwentu brzmi pewnie dla wielu historycznie, może nawet niezrozumiale. Tak właśnie nazywa się nasze ulubione portugalskie wino, które historią stoi. Posiadłość w tym wypadku to 150 hektarów włości obsadzonych winnicami, gajami oliwnymi i lasem w regionie Douro. Konwent, czyli zgromadzenie to dzisiaj zabytkowy zespół pocysterski, dawny klasztor w dolinie Tavory, dopływu rzeki Douro. Osiedli tutaj mnisi już w XII wieku uprawiali winorośl, dając podwaliny winiarskiej potędze regionu, zanim Anglicy pokochali porto! Obecnie posiadłość w świeckich już, ale dobrych rękach Kranemann Estates, przeżywa swój renesans. Tutejsze wina doskonale oddają walory doskonałego siedliska lokowanego przed wiekami na północnych, chłodniejszych terasach.

DEGUSTACJA

Rocznik 2013 pokazuje dziś dojrzałość i złożoność wina. Bukiet jest bogaty, garbniki delikatne, ciągle czuć ożywczą owocowość.  Niezłej długości finał. Skąd tyle atrakcji za tak nieduże pieniądze? Silna touriga nacional, finezyjna touriga franca oraz soczysta owocem tinta roriz tworzą harmonijny tercet. Wino dojrzewało 12 miesięcy w beczkach z francuskiego dębu, a za jego kształt odpowiada Anselmo Mendes, sławny na całą Portugalię winemaker. I to jest recepta na sukces po portugalsku.

JEDZENIE

Podczas przedświątecznej degustacji z Pawłem, na żywo na FB próbowaliśmy 15 grudnia 2020 roku (do obejrzenia film na profilu Wine-LAB i Rafa-wino, polecamy!) do Quinta do Convento 2013 papardele z kaczką, pysznie przyrządzone przez krakowską restaurację Emalia. Połączenie znakomite, zwłaszcza, że kaczka była krucha i delikatna. Mięsa pieczone i duszone, gulasz drobiowy będą również dobrym zestawieniem. Prawda jest taka, że Quinta do Convento to jedno z tych kompletnych win czerwonych, które pija się z przyjemnością także bez posiłku, szczególnie zimą. Portugalskie słońce w kieliszku!

Quinta do Convento to doskonałe czerwone, wytrawne wino z portugalskiej doliny Douro, wykonane jako blend trzech lokalnych szczepów. Wino jest intensywne, posiada bardzo solidną budowę, a przy tym soczystość i owocowość. Jednocześnie miękkie taniny i gładkość sprawiają, że mamy do czynienia z wyjątkowo eleganckim winem.

Więcej szczegółów

59,99 zł brutto

payments-logos
Producent
Kranemann Estate
Kranemann Estate

Opis

KolorCzerwone
SmakWytrawne
Kraj pochodzeniaPortugalia
RegionDouro
SzczepTouriga Nacional
Objętość750ml
Zawartość alkoholu13,5%
Temperatura podawania16-18 °C

Kranemann Estate

Winnica

Kranemannn to nowoczesna winnica oraz projekt enoturystyczny założony przez kanadyjsko-niemieckiego konesera win Christoph'a Kranemann. Zlokalizowana w miejscowości Tavora, ok. 100km na wschód od Porto, winnica koncentruje się na produkcji win desygnowanych apelacją DOC, win typu Porto oraz oliwy z oliwek. Z aerału ponad 150ha, niecałe 50ha przeznaczone jest na kultywację winorośli. W ramach winnicy Kranemann znajdziemy 4 marki: Hasso (w tym bardzo wysoko oceniane Hasso White, Hasso  to imię psa rodziny Kranemann), Quinta do Convento (wina spokojne), Senhora Do Convento (Porto) i Kranemann (Porto). 

Szczepy

Kranemann specjalizuje się w produkcji win ze szczepów typowych dla regionu Douro. Czerwone odmiany obejmują Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Roriz i Tinta Barroca natomiast w ramach białych znajdziemy Viosinho i Rabigato. Większość nasadzeń rozlokowana jest na wąskich tarasach, obejmujących zazwyczaj dwa rzędy winorośli. To wymusza ręczny zbiór oraz wstępną selekcję gron już na etapie winobrania. 

Historia

Quinta do Convento de São Pedro das Águias, która stanowi trzon Kranemann to charakterystyczna portugalska posiadłość, która jest integralną częścią historii Douro. Jej początki sięgają XII wieku, kiedy osiedlili się tu mnisi z zakonu cystersów i przyczynili się do zapoczątkowania uprawy winorośli w regionie. W 1986r. posiadałość trafiła w ręce Paul Vranken (znanego z produkcji szampanów Vranken), który rozpoczął produkcję win Porto. W 2018r. winnica zmieniła po raz kolejny właściciela. Po 20 latach podróży i poszukiwań miejsca na swoją winnicę potencjał tego miejsca dostrzegł Christopher Kranemann, który rok później wprowadził na rynek linię Hasso oraz buduję bazę noclegową mającą na celu zwiększenie potencjału turystycznego Tavory i okolic.

Klimat / Gleba

Winnice posiadają północną i północno-wchodnią ekspozycję i są położone na wysokości od 320 do 420 m n.p.m. Jak na przeważającym obszarze regionu Duoro, tak samo w ramach Kranemann dominują gleby łupkowe i granitowe, z których powstają świeże i eleganckie wina z dużą ilością charakteru i złożonością wymaganą do starzenia. Bezpośrednia bliskość rzeki Tavora (która uchodzi 10km dalej do Duoro) gwarantuje odpowiednią wilgoć oraz cyrkulację powietrza.

Opinie

Oceń 
2020-12-16

rasowe Douro

Degustowałem z Pawłem na żywo na wideoblogu FB 15.12.2020 do papardeli z kaczką, znakomicie przygotawanych przez krakowską restaurację Emalia. Połączenie z winem też znakomite. Samo wino świetnie dojrzałe, nie za ciężkie ma pięknie rozwinięty bukiet. Stare krzaki lokalnych winogron ze znakomitej winnicy. Cystersi dobrze wiedzieli gdzie sadzić winnice 900 lat temu.

  Napisz swoją opinię!

  Napisz opinię

  Quinta do Convento - Tinto Douro DOC 2013

  Quinta do Convento - Tinto Douro DOC 2013

  • Objętość: 750ml
  • Smak: wytrawne
  • Kolor: czerwone
  • Kraj pochodzenia: Portugalia
  • Zawartość alkoholu: 13,5%
  • Temperatura podawania: 16°C
  • Produkowane ze szczepu: Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Roriz
  • Region: Douro

  Produkty powiązane

  9 innych produktów w tej samej kategorii:

  Pobierz PrestaShop