Godelia - Tinto

Bodegas Godelia - Tinto Mencia Tinto Crianza 2016, 2017

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Hiszpania
Region
D.O. Bierzo
Szczep
Mencia
Objętość
750ml
Kolor
Czerwone
Zawartość alkoholu
14,5%
Temperatura podawania
16-18 °C

87,99 zł

Opis

WINO
Apelacja Bierzo jeszcze do niedawna pozostawała kompletnie nieznanym zakątkiem na zachodnich peryferiach Kastylii i Leonu, właściwie bliższym już egzotycznej i chłodnej Galicji. Teraz jest gwiazdą, która robi błyskotliwą karierę w świecie wina, a to wszystko za sprawą lokalnego szczepu mencia.
Charakteryzuje się on wyraźnym aromatem owocowym i wysoką kwasowością. Wersje beczkowane dobrze się starzeją. Winogrona te okrzyknięto nawet hiszpańskim pinot noir! Zatem mencię wypada znać, zapraszamy na spotkanie z nową iberyjską gwiazdą, w dojrzałej odsłonie z bodegi Godelia.
DEGUSTACJA
Tu dzieje się naprawdę dużo! W kieliszku dzięki dużej zawartości antocyjanów Godelia Tinto ma intensywną, głęboką barwę w granatowych i fioletowych odcieniach. Równie imponujący jest mocny bukiet zapachów! Kwiaty i owoce z wiśnią, granatem i jeżyną na pierwszym planie. Jest też lukrecja i goździki, pochodzące od beczki. Na podniebieniu średniej wagi i budowy, zachowuje energetyzującą owocowość w smaku. Nieźle kwasowa i ściągająca, zatem doskonale pasuje do jedzenia!  Wino zdecydowanie warto przelać do karafki na dobrą chwilę przed podaniem.
JEDZENIE
Sara Courel Freijo, export manager w Bodegas Godelia poleca do naszego Wina Miesiąca dania mięsne, gulasz, a w szczególności duszone mięso z dziczyzny. Mencia popisowo radzi sobie z marynowaniem mięsa! Wysoka kwasowość i garbnik zachęcają też do spróbowania jak mencia odnajdzie się w towarzystwie ulubionego sera długodojrzewającego. Dla niezdecydowanych hiszpańska klasyka w postaci queso iberico lub manchego. Dla wegetarian grzybowe risotto, papryka i modra kapusta.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Godelia Bodegas y Vinedos

Projekt bazujący na szczepach Mencia i Godello, zlokalizowany w regionie Bierzo w prowincji León. Wizytówką samego regionu jest zielona przyroda, miasto Ponferrada i oczywiście wina. Z kolei wizytówką Godelli są winnice z winoroślami o średnim wieku około 50 lat, budynek winiarni zlokalizowany przy szlaku św. Jakuba prowadzącym do Santiago de Compostela i Muszla św. Jakuba na etykiecie!

Winnica

Bodegas Godelia to, jak na warunki hiszpańskie mniejszy producent znajdująca się w prowincji Bierzo, na styku regionów Kastylia Leon i Galicji, znajdujących się w północno-zachodniej części Hiszpanii. Przez wielu uznana za jedną z najpiękniejszych w kraju, ze względu na górzyste otoczenie oraz spektakularny przełom pobliskiej rzeki Sil. Region Bierzo historycznie oblegany przez poszukiwaczy złota, dzisiaj ku uciesze entuzjastów wina produkuje świetne białe i czerwone wina z typowo lokalnych szczepów. 

Szczepy

Bodegas Godelia kultywuje jedynie trzy szczepy. Kluczowa jest Mencia, z której powstają czerwone, dobrze zbudowane wina o wyraźnym aromacie czerwonych owoców i nut kwiatowych. Mencia występuje właściwie wyłącznie w Hiszpanii i Portugalii. Kolejnym szczepem jest białe Godello, które uprawia się wyłącznie na prowincji Bierzo i części sąsiadującego regionu Galicja. Uzupełnieniem jest Doña Blanca, uprawiana wyłącznie w Bierzo. 

Historia

Chociaż Bodegas Godelia powstała lekko ponad 10 lat temu, to rodzina García Rodríguez z rolnictwem związana jest od wielu pokoleń. To umożliwiło stworzenie koncepcji opartej o tradycję, region i poszanowanie natury.

Klimat / Gleba

Według właścicieli o wyjątkowości win z Bodegas Godelia stanowią trzy składowe podłoża, na której uprawiane jest winorośle. Pierwszy to łupek, nadający mineralność i kwasowość, druga jest glina odpowiadająca za retencję wody i składników mineralnych. Ostatnim elementem są kamienie oraz kwarcyty umożliwiające odpowiedni drenaż oraz ekspansję korzeni. 

Ocena

1 - ilość opinii

Na grilla
Wino świetne do mięsa. Taniczne, owocowe i kwasowe. Bardzo smakowało
Dodano przez Anna w dniu 2022-07-12

Inni klienci kupili również