Godelia - Blanco

Bodegas Godelia - Godello Blanco 2021

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Hiszpania
Region
D.O. Bierzo
Szczep
Godello
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
12,5%
Temperatura podawania
10-12 °C

76,99 zł

Opis

Godelia Blanco to hiszpańskie białe wino wytrawne z mniej znanej apelacji Bierzo. Mieszanina dwóch rodzimych szczepów winogron: godello i dona blanca. Procent każdego z nich jest dostosowany tak, aby wyodrębnić jego najlepsze cechy. Dzięki leżakowaniu na osadzie wyłącznie w kadzi stalowej to gotowe już wino ma złożoną strukturę i nos z zauważalnymi nutami owoców na tle cytrusów i kopru. Bardzo przyjemne, kremowe, owocowe i eleganckie.

JamesSuckling.com przyznał Bodegas Godelia - Godello Blanco 90 punktów. 

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Godelia Bodegas y Vinedos

Projekt bazujący na szczepach Mencia i Godello, zlokalizowany w regionie Bierzo w prowincji León. Wizytówką samego regionu jest zielona przyroda, miasto Ponferrada i oczywiście wina. Z kolei wizytówką Godelli są winnice z winoroślami o średnim wieku około 50 lat, budynek winiarni zlokalizowany przy szlaku św. Jakuba prowadzącym do Santiago de Compostela i Muszla św. Jakuba na etykiecie!

Winnica

Bodegas Godelia to, jak na warunki hiszpańskie mniejszy producent znajdująca się w prowincji Bierzo, na styku regionów Kastylia Leon i Galicji, znajdujących się w północno-zachodniej części Hiszpanii. Przez wielu uznana za jedną z najpiękniejszych w kraju, ze względu na górzyste otoczenie oraz spektakularny przełom pobliskiej rzeki Sil. Region Bierzo historycznie oblegany przez poszukiwaczy złota, dzisiaj ku uciesze entuzjastów wina produkuje świetne białe i czerwone wina z typowo lokalnych szczepów. 

Szczepy

Bodegas Godelia kultywuje jedynie trzy szczepy. Kluczowa jest Mencia, z której powstają czerwone, dobrze zbudowane wina o wyraźnym aromacie czerwonych owoców i nut kwiatowych. Mencia występuje właściwie wyłącznie w Hiszpanii i Portugalii. Kolejnym szczepem jest białe Godello, które uprawia się wyłącznie na prowincji Bierzo i części sąsiadującego regionu Galicja. Uzupełnieniem jest Doña Blanca, uprawiana wyłącznie w Bierzo. 

Historia

Chociaż Bodegas Godelia powstała lekko ponad 10 lat temu, to rodzina García Rodríguez z rolnictwem związana jest od wielu pokoleń. To umożliwiło stworzenie koncepcji opartej o tradycję, region i poszanowanie natury.

Klimat / Gleba

Według właścicieli o wyjątkowości win z Bodegas Godelia stanowią trzy składowe podłoża, na której uprawiane jest winorośle. Pierwszy to łupek, nadający mineralność i kwasowość, druga jest glina odpowiadająca za retencję wody i składników mineralnych. Ostatnim elementem są kamienie oraz kwarcyty umożliwiające odpowiedni drenaż oraz ekspansję korzeni. 

Ocena

1 - ilość opinii

Odkrycie
Naprawdę pyszne i aromatyczne wino ze szczepu godello. Pachnie odrobinę jak sauvignon blanc. Bardzo dużo elegancji i długi przyjemny finisz
Dodano przez Anna w dniu 2022-07-12

Inni klienci kupili również