Nowy Bela Fekete - Juhfark late harvest 2013 Zobacz większe

Fekete Pince - Juhfark late harvest 2013

Nowy produkt

Mniej znane oblicze Somlo, legendarny szczep juhfark w odsłonie słodkiej, wino późnego zbioru, z udziałem gron dotkniętych szlachetną pleśnią. Słodycz wina na bezpiecznym poziomie 50 g/l cukru resztkowego. Spontaniczna fermentacja i półtoraroczne dojrzewanie przebiegają w dużych beczkach z węgierskiej dębiny. Następnie jeszcze rok dojrzewania w kadziach stalowych. Cała produkcja tej nie lada ciekawostki to 2000 butelek z 2013 rocznika.

W kieliszku czeka nas oleistej gęstości złoto. Skoncentrowany zapach suszonych owoców, karmelu i kokosu zapowiada gładką słodycz podniebienia, ożywioną zdrową kwasowością. Uwaga od producenta: wino zdecydowanie obniża zahamowania!

Więcej szczegółów

67,99 zł brutto

payments-logos
Producent
Fekete Pince
Fekete Pince

Opis

KolorBiałe
SmakSłodkie
Kraj pochodzeniaWęgry
RegionSomlo
SzczepJuhfark
Objętość500ml
Zawartość alkoholu14%
Temperatura podawania10-12 °C

Fekete Pince

Region winiarski Somlo mimo swoich mikroskopijnych rozmiarów ma za sobą długą i świetną historię. Pod koniec XX i na początku XXI wieku streszcza się ona w jednym nazwisku: Bela Fekete. Opiekun góry Somlo, znawca tutejszych gleb i szczepów, największy autorytet wśród nielicznych, lokalnych producentów. Od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia pracował w swojej winnicy u stóp góry Somlo, powiększał ją stopniowo do areału 3,5 hektara. Udoskonalał techniki winifikacji niełatwych, lecz długowiecznych i niezwykłych win białych, aż do jesieni 2014 roku, kiedy z racji zaawansowanego wieku sprzedał Fekete Pince swoim uczniom i przyjaciołom. Akos Dolle, Gyorgy Emmert i Gabor Riesz starają się kontynuować pracę i filozofię swojego mistrza.

Rafa-wino z dumą prezentuje w Polsce wina z Fekete Pince, w tym także ostatnie butelki z rocznika 2013, które wyszły spod ręki samego Beli Feketego.

„To wino jest barbarzyńskie” stwierdził Tibor Horvath, znany winiarz z Szekszardu, popijając somlońskiego furminta z wybitnego rocznika 2007 na tarasie winiarni Fekete Pince. Choć Tibor zna tutejsze wina tylko jako konsument, wydaje się, że coś zrozumiał z ducha góry Somlo. Somlo jest na pozór surowe i ascetyczne, ale na pewno skłania do refleksji. Pisarz Bela Hamvas powiedział, że to wino ludzi dojrzałych, godne filozofów. Każdy miłośnik Węgier prędzej czy później musi się zmierzyć z tą legendą.

Opinie

Napisz opinię

Fekete Pince - Juhfark late harvest 2013

Fekete Pince - Juhfark late harvest 2013

  • Objętość: 500ml
  • Smak: Słodkie
  • Kolor: Białe 
  • Kraj pochodzenia: Węgry 
  • Zawartość alkoholu: %
  • Temperatura podawania: 10-12°C
  • Produkowane ze szczepu: Juhfark
  • Region: Somlo

Produkty powiązane

30 innych produktów w tej samej kategorii: