Fekete Pince - Harslevelu off-dry 2017
Fekete Pince - Harslevelu off-dry 2017

Fekete Pince - Harslevelu off-dry 2017

Ocena:
Smak
Półwytrawne
Kraj pochodzenia
Węgry
Region
Somlo
Szczep
Harslevelu
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
15%
Temperatura podawania
10-12 °C

103,99 zł

Opis

W winnicach Beli Feketego winogron harslevelu rośnie najwięcej, zajmują aż 38% upraw. Dlaczego właśnie ta odmiana, o miodowym i kwiatowym aromacie, której trudna nazwa kojarzy się Węgrom z lipą jest tak ważna? Bo jej kobieca, krągła natura doskonale kontrastuje ze skalnym podłożem Somlo! Najmłodszy dostępny rocznik tego wina od kultowego producenta prezentuje harslevelu w półwytrawnej odsłonie, z cukrem resztkowym na poziomie niemal 14 g/l.

Spontaniczna fermentacja i dziesięciomiesięczne dojrzewanie przebiegają w używanych beczkach z węgierskiej dębiny o pojemności 1000 litrów. Dalej rok reduktywnego dojrzewania w stali. Na rynku od września 2019.

Uwaga, wino jest wprawdzie urocze, ale gorąca z niego sztuka! Prawdziwy kozak! W 2017 winobranie przyniosło tak dojrzałe owoce harslevelu, że mamy wino z wyczuwalną słodyczą. Równocześnie mineralne, kwasowe i do tego ze złożonym bukietem: miód, kwiaty, morele, mokra skała i smołowe pozostałości po wulkanie.

Uwaga! Zalecana dekantacja wina na godzinę przed degustacją oraz pozostawienie wina także do spróbowania na następny dzień.

Świetne doznanie.

Wino w ocenie specjalistów:
"Potężny harsz nasycony aromatem pigwy, dojrzałych jesiennych gruszek, żółtych jabłek, esencjonalny, gesty, tęgi, ale też świetnie kwasowy, z dymnym, kamiennym tłem. Niezwykłe wino, które – gdy wydaje się, że przytłacza skalno-owocowym ciężarem – odświeża podniebienie urokliwym, subtelnym, kwiatowym niuansem. Wielowątkowe, czyste, piękne i z wielkim potencjałem. Esencja wulkanu".
Prange-Barczynski, Winicjatywa.pl

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Fekete Pince Somlo

To jeden z najmniejszych producentów z najmniejszego regionu winiarskiego w naszej ofercie, czyli Somló. I to tyle, jeżeli chodzi o minimalizm - tutejsze wulkaniczne, bazaltowe terroir wpływa na wielkość win Fekete Pince. Flagowym szczepem jest tu Harslevelu.

Winnica

Ze względu na wulkaniczne podłoże charakteryzują się one wysoką mineralnością i kwasowością. Większość win jest poddawane długiemu procesu dojrzewania - min. 10 miesięcy w beczce i 2 lata w stalowych tankach.

Szczepy

W Somló uprawia się właściwie wyłącznie białe szczepy, pośród których dominują Juhfark (znak rozpoznawczy Somló), Olaszrizling i Furmint. Nie inaczej jest w Fekete Pince, które do wspomnianej palety dokłada również Harslevelu i Chardonnay.

Historia

Region winiarski Somló mimo swoich mikroskopijnych rozmiarów ma za sobą długą i świetną historię. Na przełomie XX i XXI wieku streszcza się ona w jednym nazwisku: Bela Fekete. Opiekun góry Somló, znawca tutejszych gleb i szczepów, największy autorytet wśród nielicznych, lokalnych producentów. Od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia pracował w swojej winnicy u stóp góry Somló. Udoskonalał techniki winifikacji niełatwych, lecz długowiecznych i niezwykłych win białych, aż do jesieni 2014 roku, kiedy z racji zaawansowanego wieku sprzedał Fekete Pince swoim uczniom i przyjaciołom. Akos Dolle, Gyorgy Emmert i Gabor Riesz starają się kontynuować pracę i filozofię swojego mistrza.

Klimat / Gleba

Na klimat Somló mają wpływ zróżnicowane ukształtowanie terenu i pobliska rzeka Marcal. Dominuje klimat umiarkowany, z wczesną wiosną i gorącym latem, przechodzącym w długą, słoneczną jesień. Wilgotność jest niska dzięki stałej bryzie, więc wiele winnic może pracować w sposób organiczny. Takie są też plany regionu, aby nazwa apelacji ta stała się całkowicie organiczna.

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również