Nowy Fekete Pince - Harslevelu 2013 Zobacz większe

Fekete Pince - Harslevelu 2013

15730

Nowy produkt

W winnicach Beli Feketego winogron harslevelu rośnie najwięcej, zajmują aż 38% upraw. Dlaczego właśnie ta odmiana, o miodowym i kwiatowym aromacie, której trudna nazwa kojarzy się Węgrom z lipą jest tak ważna? Bo jej kobieca, krągła natura doskonale kontrastuje ze skalnym podłożem Somlo! Spontaniczna fermentacja i roczne dojrzewanie przebiegają w używanych beczkach z węgierskiej dębiny o pojemności 1000 litrów. Dalej dwa lata reduktywnego dojrzewania w stali. Na rynku od września 2017. Niebanalne, wciągające i angażujące wino! Bukiet rozciąga się od słodyczy owocu przez kwietną, lipcową łąkę po niuanse korzenne. Wytrawne usta ożywia bazaltowa mineralność. Złożoność to jego drugie imię.

Zalecana dekantacja wina na godzinę przed degustacją.

Więcej szczegółów

54,99 zł brutto

payments-logos
Producent
Fekete Pince
Fekete Pince

Opis

KolorBiałe
SmakWytrawne
Kraj pochodzeniaWęgry
RegionSomlo
SzczepHarslevelu
Objętość750ml
Zawartość alkoholu13,5%
Temperatura podawania10-12 °C

Fekete Pince

Region winiarski Somlo mimo swoich mikroskopijnych rozmiarów ma za sobą długą i świetną historię. Pod koniec XX i na początku XXI wieku streszcza się ona w jednym nazwisku: Bela Fekete. Opiekun góry Somlo, znawca tutejszych gleb i szczepów, największy autorytet wśród nielicznych, lokalnych producentów. Od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia pracował w swojej winnicy u stóp góry Somlo, powiększał ją stopniowo do areału 3,5 hektara. Udoskonalał techniki winifikacji niełatwych, lecz długowiecznych i niezwykłych win białych, aż do jesieni 2014 roku, kiedy z racji zaawansowanego wieku sprzedał Fekete Pince swoim uczniom i przyjaciołom. Akos Dolle, Gyorgy Emmert i Gabor Riesz starają się kontynuować pracę i filozofię swojego mistrza.

Rafa-wino z dumą prezentuje w Polsce wina z Fekete Pince, w tym także ostatnie butelki z rocznika 2013, które wyszły spod ręki samego Beli Feketego.

„To wino jest barbarzyńskie” stwierdził Tibor Horvath, znany winiarz z Szekszardu, popijając somlońskiego furminta z wybitnego rocznika 2007 na tarasie winiarni Fekete Pince. Choć Tibor zna tutejsze wina tylko jako konsument, wydaje się, że coś zrozumiał z ducha góry Somlo. Somlo jest na pozór surowe i ascetyczne, ale na pewno skłania do refleksji. Pisarz Bela Hamvas powiedział, że to wino ludzi dojrzałych, godne filozofów. Każdy miłośnik Węgier prędzej czy później musi się zmierzyć z tą legendą.

Opinie

Napisz opinię

Fekete Pince - Harslevelu 2013

Fekete Pince - Harslevelu 2013

  • Objętość: 750ml
  • Smak: Wytrawne
  • Kolor: Białe 
  • Kraj pochodzenia: Węgry 
  • Zawartość alkoholu: 13,5%
  • Temperatura podawania: 10-12°C
  • Produkowane ze szczepu: harszlevelu
  • Region: Somlo

Produkty powiązane

30 innych produktów w tej samej kategorii: