Tezza - Campo Di Majoli 2018

Tezza - Campo Di Majoli 2018

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Włochy
Region
Veneto
Szczep
Corvina
Objętość
750ml
Kolor
Czerwone
Zawartość alkoholu
14%
Temperatura podawania
16-18 °C

61,99 zł

Opis

Oto interesujące wino - prawie klasyczna mieszanka Valpolicella wzmocniona obfitym zastrzykiem Cabernet Sauvignon i zawierająca rzadkie ożywienie: winogrono Oseleta!  To wyróżnia wino Campo Di Majoli wśród win typowych dla Verony.

Wino jędrne i obfite, emanuje czarną wiśnią, suszonymi różami, pieprzem i egzotyczną przyprawą. Nie zastosowano dębu, więc bogactwo i miękka konsystencja wynika z dojrzałości winogron użytych przy winifikacji.

Ponieważ jest to mieszanka nieregulacyjna - jest liczona jako wino IGT Veronese Rosso, chociaż jest bardzo podobna do stylów DOC Valpolicella od Tezzy,  pod względem bogactwa, skoncentrowania, oraz gładkości u ustach. 

Propozycja podania:  dziczyzna ze smardzami i fettuccine z dyni, risotto ryżowe z serem owczym, shiitakes i szalotką.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

O producencie

manufacturer-picture

Tezza

Winnica

Valpantena to przepiękna, malownicza dolina położona w pobliżu Jeziora Garda. Greckie znaczenie słowa Valpantena to ,,Dolina Bogów", jednak w pobliskiej Weronie jest określana mianem ,,Doliny wszystkich win''. Na terytorium Valpantena rozciąga się 28 hektarowa rodzinna winnica Tezza, obejmując swoim zasięgiem trzy urokliwe miejscowości: Sezano, Poiano i Nesente. 

Szczepy

Winnica Tezza stawia głównie na trzy rodzime, czerwone szczepy. To: Corvina, Oseleta i Rondinella. Stanowią one bazę dla produkcji wyśmienitych Amarone i Ripasso .Nazwy odmian wywodzą się od ptaków pojawiających się w winnicach. Corvinie, przypisano nazwę od czarnego ptaka Corvo (wrona). Głęboki kolor Corviny przypomina czarne ubarwienie piór tego ptaka, podczas gdy niebieskie barwy winogron Rondinella odnoszą się do niebieskiego upierzenia jaskółki (rondini). Oseleta, zaczerpnięto z lokalnego słowa oznaczającego „małego ptaka”, to winogrono bardzo lubiane przez ptactwo. Można powiedzieć, że korzenie uprawianych winogron pochłaniają historię doliny. Jak cytują różne starożytne źródła rzymskie, owoce winorośli z Valpanteny używano do produkcji słynnego wina Rhaetic. Głównym białym szczepem u Tezzy jest Pinot Grigio

Historia

Tezza została założona w 1960r. Rodzina Tezza jest od trzech pokoleń zakorzeniona w tradycjach winiarskich regionów Valpolicella i Valpantena. Obecnie winnicą zarządzają trzej kuzynowie: Vanio, Flavio i Federico. Każdy z nich pełni inną rolę w rodzinnej firmie. Winnica, przetwórstwo, handel oraz marketing traktowane są jako osobne branże. W 1998r. zrezygnowano ze środków ochrony roślin i sztucznych nawozów, dążąc do uprawy organicznej. Działania ekologiczne zwieńczone zostały unijnym certyfikatem bio. Każdy etap produkcji wina ma miejsce w winnicy umożliwiając kontrolę jakości. Zaczynając od zasadzenia winorośli, ich pielęgnacji, zbiorów, produkcji wina, a kończąc na butelkowaniu.

Klimat / Gleba

Winnica Tezza uprawia winorośl na bogatych w wapń, glebach żwirowych Valpanteny. Charakterystyczną cechą lokalnego mikroklimatu jest niska wilgotność oraz świetna wentylacja zapewniana przez fenowe wiatry spływające z Alp. To wyjątkowe miejsce jest źródłem zrównoważonych win o solidnej budowie oraz delikatnych  i miękkich taninach. 

Poznaj filozofię producenta

Przyznane wyróżnienia:
styczen-2021

Wyróżnienia:

manufacturer-prize

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również