Coronica - Malvazija Istarska 2022
Coronica - Malvazija Istarska 2022

Coronica - Malvazija Istarska 2022

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Chorwacja
Region
Istria
Szczep
Malvasia
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
13%
Temperatura podawania
8-10 °C

84,99 zł

Opis

Coronica – Malvazija Istarska to białe wytrawne wino, zwracające uwagę ciekawą mieszanką delikatnych aromatów, podkreślonych przez znakomitą, stałą strukturę wina. Dzięki procesowi zimnej maceracji wino zyskało niepowtarzalny, pełny smak. Aromat kwiatowo-żywiczny ukazuje śródziemnomorski klimat, w którym powstało. Mineralne i świeże białe wino pełne żółtych owoców (jabłko, brzoskwinia) z  charakterystycznym smakiem odmiany malwazji – szałwią. Wino bogate w ustach, zrównoważone żywą kwasowością. Finisz długi i smakowity.

Coronica to rozpoznawalny na całym świecie producent wina, znany z wysokiej jakości win z rodzimych odmian (malvasia oraz teran), podkreślający swoje przywiązanie do  regionu i tradycji Istrii.

Wino to idealnie komponuje się z daniami z ryb i owoców morza. Podawane w nieco mniej chłodnym wydaniu, dobrze komponuje się z drobiem i daniami z białymi truflami.

Podawać w temperaturze 8-14°C, w zależności od rodzaju potrawy.

Trwałość tego białego wina sprawia, że jest ono atrakcyjne i nadają się do picia nawet wiele lat po butelkowaniu. Odpowiednie leżakowanie rozwija nuty mineralne i korzenne przy jednoczesnym zachowaniu charakterystycznego aromatu i niezwykłej świeżości wina.

Wino w ocenie specjalistów
"Malvasia jest mocno aromatyczna, tu w Coronica Malvazija Istarska 2022 mamy i dojrzałe śliwy, i jabłka, i wyprażony w lipcowym słońcu rumianek z miodowymi nutami. Smakuje podobnie, naprawdę bardzo dobre, gastronomiczne i nie tylko, oryginalne wino. Brać i nie pytać. Takich małmazyj nam trzeba, panie bracie!"

Robert Mazurek, Rzeczpospolita Plus Minus

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Coronica Winery

Rodzina Coronica od lat związana jest z chorwackim regionem Istria oraz winiarstwem. Przyznają, że w butelce z etykietą Coronica  próbują oddać ducha istryjskiej ziemi, rodzimych odmian i lokalnego styl życia.

Winnica

Według rodziny Coronica życie to wino. W piękny i wzruszający sposób wypowiadają się o swoim regionie: „Podobnie jak Istria, wyjątkowy region łączący aż trzy kraje europejskie (Włochy, Słowenię i Chorwację), wino zawsze było częścią nas. Żyliśmy tym w przeszłości, tak samo jak dzisiaj, a w zamian oddajemy temu każdy szczegół naszej codzienności. Dla nas wino to Istria”. Charakterystyczne wina owocowe o wyjątkowej równowadze strukturalnej są wyrazem tego terroir, podobnie jak ludzie uprawiający tę ziemię. Pokorni, ale zdeterminowani, ludzie wyprzedzający swoją epokę, umiejący słuchać starszych, którzy zrozumieli, że rządzić naturą to służyć jej.

Zbiór rozpoczyna się po dokładnej degustacji winogron. Po odszypułkowaniu i rozdrobnieniu następuje fermentacja i maceracja, której czas trwania zależy od ekstrakcji polifenoli i aromatów. Fermentacja jabłkowo-mlekowa zwykle następuje po fermentacji alkoholowej. Winogrona Malvasia osiągają optymalną dojrzałość zaledwie kilka dni, zanim staną się przejrzałe. Oznacza to, że należy je zbierać w odpowiednim momencie, aby zapewnić w moszczu odpowiednią ilość cukru, kwasu jabłkowego i polifenoli. Wino osiąga harmonię w procesie winifikacji dzięki nowoczesnej technologii i możliwie najmniejszemu wykorzystaniu siarczynów.

Szczepy

Producent stawia na lokalne, rodzime odmiany: istryjską malvazję i teran. Ponadto uprawiany jest cabernet sauvignon i merlot. 

Historia

Rodzina Coronica jest nieodłączną częścią istryjskiego terroir. Bycie częścią Istrii, w szczególności Bujština-Buiese, stworzyło ich historię i tworzy ich przyszłość. Jak sami mówią: „Nasze serce jest we wsi Koreniki, skąd pochodzimy i gdzie mieszkamy. Oto kim jesteśmy, historia pokoleń, historia tradycji”.  Winiarstwo i uprawę winorośli mają we krwi. W ramach historycznych szlaków produkowano tu wino, przechowywano w beczkach i amforach i przez wieki transportowano po całym świecie. Eksport wina traktowano zawsze jak przesłanie. Tak jest i dzisiaj, kiedy w butelce z etykietą Coronica producenci próbują oddać ducha istryjskiej ziemi, rodzimych odmian i lokalnego styl życia.

Klimat / Gleba

Warunki glebowe i klimatyczne obszaru uprawy winorośli wpływają pod wieloma względami na cechy organoleptyczne winogron, a tym samym na wino. W rejonie Koreniki kluczową rolę odgrywa  czerwona gleba charakteryzująca się białymi kamieniami wapiennymi. Znaczące wpływ ma także sąsiedztwo morza oraz gęstego lasu z wiekowymi dębami i bogatą fauną. Wszystko to należy do krajobrazu Koreniki na Istrii. 

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również