Ivan Buhac - Chardonnay Suho Jezero 2021

Ivan Buhac - Chardonnay Suho Jezero 2021

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Chorwacja
Region
Slawonia
Szczep
Chardonnay
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
13,5%
Temperatura podawania
8-10 °C

127,99 zł

Opis

Białe wino wytrawne ze szczepu chardonnay o ciemnożółtej barwie.  Fermentowane, a następnie starzone przez 12 miesięcy w 500 – litrowych dębowych beczkach, mieszane co 3 dni na osadzie. 

Dzięki beczce wino zyskało bogatą strukturę. Wyczuwalne aromaty drewna, moreli, masła i skórki chlebowej.

Lekkie, kremowe ale bogate wino z dobrą strukturą i wyważoną kwasowością.

Doskonały partner do ryb, makaronów, serów oraz drobiu. 

Wino w ocenie specjalistów:
"Burgund znad Dunaju, czyli beczkowane chardonnay w dobrym stylu, z pierwszoplanową, ale solidnej jakości dębiną wtopioną w gęstą, orzechową materię tego wina z ciepłego kontynentalnego klimatu. Balans i świeżość są jednak dobrze zachowane, wino jest długie, z ciekawą nutą słoną, a za dwa lata będzie jeszcze lepsze. Pokazuje, że Buhač i Ilok potrafią z równym powodzeniem zrobić wino ambitniejsze  ".
Wojciech Bońkowski, winicjatywa.pl

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Ivan Buhac

Winnica

Buhac (Vino Buhac) to rodzinna winiarnia zlokalizowana w Iloku w historycznej Sławonii (wschód Chorwacji, przy granicy z Serbią), gdzie Sawa i Drawa spotykają się z Dunajem. Dominuje wino białe (głównie Graseviny), a głównym celem Rodziny Buhac jest wytwarzanie świeżego wina o mocnym aromacie owoców. Z kolei przy czerwonych (dominuje Merlot) ambicje i stylistyka idą w stronę uzyskania bogatych, potężnych struktur o silnym zabarwieniu i dojrzałych aromatach. 

Szczepy

Ponad 60% upraw, z których powstaje rocznie ponad 200 tys. butelek dedykowane jest typowo chorwackiemu szczepowi Graševina. Pozostałe nasadzenia to międzynarodowe szczepy, przede wszystkim Merlot, który zajmuje 20% oraz Riesling, Chardonnay, Traminac oraz Cabernet Sauvignon. 

Historia

Rodzina Buhac to rodzina uchodźców wojny Bałkańskiej, która do Iloka przeprowadziła się w 1998r., będąc trzecią oficjalnie zarejestrowaną winnicą w regionie. Od 2007r. winnicą zarządza syn Ivana, Domagoj. Winnica rozpoczynała działalność od 2ha. Dzisiaj wina Buhac (szczególnie Grasevina) znajduje uznanie na całym świecie - rocznik 2020 wyprzedał się w 3 tygodnie od wprowadzenia do oferty!

Klimat / Gleba

Winnica Buhac, znajduje się pod wpływem umiarkowanego klimatu śródziemnomorskiego (gorące i suche lata oraz łagodne i deszczowe zimy). Uprawy oparty są o gleby brunatne a tarasy znajdują się na wysokości ok. 260 m n.p.m. i są to najwyżej położone parcele w Iloku. 

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również