Ivan Buhac - Graševina

Ivan Buhac - Grasevina 2022

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Chorwacja
Region
Slawonia
Szczep
Grasevina
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
12%
Temperatura podawania
8-10 °C

45,49 zł

Opis

Białe wytrawne wino z Chorwacji. Produkowane w regionie Slawonia z odmiany grasevina, popularnej w całej Mitteleuropie, znanej też jako riesling włoski.

Cytrusy i owoce tropikalne uderzają świeżością. Eleganckie i pełne smaku. Mało alkoholu, lekkie szczypawki na języku, mineralne i dosyć kwasowe. Nie jest to jednak wino cienkie, graševina ma swoją strukturę i koncentrację, będzie znakomita na tarasowe przemyślenia, a także do ryby z grilla i potraw z królikiem.

Wino w ocenie specjalistów:
"U Buhača dostajemy śliczny bukiet, a w ustach imponujący minerał obficie skropiony cytryną i limonką. Ivan Buhač Graševina 2020 to świetne wino, uniesie ryby i owoce morza. Moje ulubione z zestawu, do kupowania na litry
Robert Mazurek, Rzeczpospolita Plus Minus
"Nieco techniczne w swojej lśniącej cytrusową świeżością owocowości, ale solidnie wykonane, mocno odświeżające, atrakcyjnie melonowe, autentycznie smaczne wino. Doskonała cena!"
Maciej Świetlik, winicjatywa.pl

"
Miękka jak dojrzała gruszka graševina o dobrze wytrawnym sznycie i szczypcie mineralności".
Wojciech Bońkowski, winicjatywa.pl

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Ivan Buhac

Winnica

Buhac (Vino Buhac) to rodzinna winiarnia zlokalizowana w Iloku w historycznej Sławonii (wschód Chorwacji, przy granicy z Serbią), gdzie Sawa i Drawa spotykają się z Dunajem. Dominuje wino białe (głównie Graseviny), a głównym celem Rodziny Buhac jest wytwarzanie świeżego wina o mocnym aromacie owoców. Z kolei przy czerwonych (dominuje Merlot) ambicje i stylistyka idą w stronę uzyskania bogatych, potężnych struktur o silnym zabarwieniu i dojrzałych aromatach. 

Szczepy

Ponad 60% upraw, z których powstaje rocznie ponad 200 tys. butelek dedykowane jest typowo chorwackiemu szczepowi Graševina. Pozostałe nasadzenia to międzynarodowe szczepy, przede wszystkim Merlot, który zajmuje 20% oraz Riesling, Chardonnay, Traminac oraz Cabernet Sauvignon. 

Historia

Rodzina Buhac to rodzina uchodźców wojny Bałkańskiej, która do Iloka przeprowadziła się w 1998r., będąc trzecią oficjalnie zarejestrowaną winnicą w regionie. Od 2007r. winnicą zarządza syn Ivana, Domagoj. Winnica rozpoczynała działalność od 2ha. Dzisiaj wina Buhac (szczególnie Grasevina) znajduje uznanie na całym świecie - rocznik 2020 wyprzedał się w 3 tygodnie od wprowadzenia do oferty!

Klimat / Gleba

Winnica Buhac, znajduje się pod wpływem umiarkowanego klimatu śródziemnomorskiego (gorące i suche lata oraz łagodne i deszczowe zimy). Uprawy oparty są o gleby brunatne a tarasy znajdują się na wysokości ok. 260 m n.p.m. i są to najwyżej położone parcele w Iloku. 

Ocena

4 - ilość opinii

Idealne na lato
W nosie cytrynowe, szczupłe ciało, świeże, relaksujące usta. idealne na cieple, letnie wieczory.
Dodano przez Jacek w dniu 2023-08-15

Idealne na lato
W nosie cytrynowe, szczupłe ciało, świeże, relaksujące usta. idealne na cieple, letnie wieczory.
Dodano przez Jacek w dniu 2023-08-15

Super
Genialne wino. Pełne, świeże, soczyście owocowe
Dodano przez Kornel w dniu 2022-07-12

Na lato
Moje ulubione wino na lato. Naprawdę przepyszne.
Dodano przez Jan w dniu 2022-05-12

Inni klienci kupili również