Wina bezalkoholowe – jak smakują i czym się różnią. Czy warto spróbować wina 0 procent?

Wino bezalkoholowe spotyka się ze skrajnie różnymi opiniami. Ma to związek z perspektywą postrzegania. Dla osób kochających wino, mogących w pełni korzystać z jego walorów, wina bezalkoholowe mogłyby nie istnieć. Inne reakcje można spotkać wśród matek karmiących, kobiet w ciąży, osób kierujących pojazdami lub wśród tych, które z przyczyn zdrowotnych bądź religijnych nie mogą spożywać wina. Kobiety zazwyczaj preferują inne wina niż mężczyźni. Rośnie także grupa ludzi ideologicznie odrzucających alkohol. Przyjrzyjmy się zatem dokładnie wszystkim aspektom wina bezalkoholowego.

Czym tak właściwie jest wino bezalkoholowe?

Wino bezalkoholowe przez wyjątkowo konserwatywnych smakoszy uznawane jest za zaprzeczenie idei tego rasowego trunku. Nic bardziej mylnego: jest to najzwyklejsze wino, powstałe za pomocą metody fermentacji, tej samej co w wino wersji tradycyjnej. Co ciekawe, w przypadku niektórych gatunków obowiązkowe jest leżakowanie, czasem nawet w drewnianych beczkach, wówczas wino bez alkoholu zyskuje wyjątkowy smak i aromat. Dopiero później, stosując jedną z możliwych metod, usuwane są procenty.

Jak powstaje wino bezalkoholowe?

Wino bezalkoholowe można uzyskać na trzy sposoby: 

1. Pierwszy sposób, znany od dawna, obecnie rzadko stosowany. Polega na zamrożeniu wina, wykorzystując różnicę w temperaturach zamarzania alkoholu i wody. Ważne jest znalezienie punktu, w którym alkohol jest jeszcze ciekły, a woda zmienia się w lód formując pierwsze kryształki. Jeśli chce się wzmocnić wino, zwiększając procentową zawartość etanolu, należy zebrać z powierzchni tę charakterystyczną "kaszkę". Jeśli zaś poziom alkoholu ma być obniżony, elementem niepożądanym staje się ciekły jeszcze etanol.

2. Drugi sposób produkcji wina bez alkoholu to destylacja próżniowa, po podgrzaniu płynu do 30 stopni Celsjusza, alkohol odparowuje. Jeśli proces ten przeprowadzany jest w ściśle kontrolowanych warunkach, istnieje możliwość całkowitego wyeliminowania procentów. Metoda ta nie wpływa na taniny, flawonoidy oraz polifenole, czyli wszystkie dobroczynne składniki wina. Sama procedura jest dość skomplikowana, zwłaszcza gdy chce się uzyskać wina 0 wysokiej jakości. Wiele metod dealkoholizacji jest chronionych patentami.

3. Trzeci sposób powstania wina bezalkoholowego, to metoda wirujących stożków, głównie wykorzystywana na skalę przemysłową. Wino poddaje się działaniu siły odśrodkowej, wypierającej cząsteczki alkoholu, oddzielające je tym samym od reszty składników.

Jakie są główne różnice między tradycyjnym winem, a winem bez alkoholu?

Wino bezalkoholowe posiada te same właściwości co alkoholowe, tzn. zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów, obniża cholesterol, osłania układ krążenia, ogranicza skutki osteoporozy, przeciwdziała próchnicy, zapobiega cukrzycy typu drugiego, zapobiega zaćmie, chroni mózg i poprawia pamięć krótkotrwałą. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wina bezalkoholowe zawierają sporo mniej kalorii niż wina alkoholowe - nawet o 70 proc., oraz dużo mniej cukru niż soki.

Czy wino bezalkoholowe smakują tam samo jak to z procentem?

Wino bezalkoholowe posiada te same właściwości co alkoholowe:
- zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów,
- obniża cholesterol,
- osłania układ krążenia,
- ogranicza skutki osteoporozy,
- przeciwdziała próchnicy,
- zapobiega cukrzycy typu drugiego,
- zapobiega zaćmie,
- chroni mózg i poprawia pamięć krótkotrwałą. 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że wina bezalkoholowe zawierają sporo mniej kalorii niż wina alkoholowe - nawet o 70 proc., oraz dużo mniej cukru niż soki.

Czy wino bezalkoholowe smakuje tak samo jak to z procentem?

Alkohol jest nośnikiem związków aromatycznych, dlatego wina 0% nie są tak wyraziste i bogate jak klasyczne gatunki. Wiele osób odczuwa ich smak jako zbliżony do zwietrzałego alkoholu, jednak to tylko część prawdy. Dużo zależy tu od jakości samego produktu, wina bezalkoholowe różnią się w tym zakresie dość mocno, czego odzwierciedlenie stanowi chociażby ich cena.

Ponieważ wino 0 procent można wyprodukować z każdego wina klasycznego, możemy oczekiwać w butelce napoju wytrawnego, słodkiego lub półsłodkiego. Smak przywodzi na myśl lekkie białe wino.

Dla kogo skierowane jest wino 0 procent?

Wino bezalkoholowe dla diabetyków - Alkohol nie jest wskazany w diecie cukrzyków, gdyż wchodzi w interakcje z lekami regulującymi poziom insuliny. Źle wpływa na organy, obciążone już samą chorobą. Poza tym dostarczają w dużych ilościach łatwo przyswajalnych cukrów. Cukrzycy nie powinni pić wina zbyt często, zwłaszcza słodkiego. Czy z winem bezalkoholowym jest podobnie? Ma ono podobny poziom cukru, co alkoholowy odpowiednik, dlatego nie można go spożywać w dużych ilościach. Lepiej wybrać białe, wytrawne wino bezalkoholowe, zawiera ono dużo mniej cukru. Wina bezalkoholowe z pewnych względów są polecane diabetykom. To zasługa zawartych w nich antocyjanów. Substancje te zwiększają wrażliwość komórek na insulinę, tym samym obniżając poziom glukozy we krwi.

Wino bezalkoholowe dla kobiet w ciąży - Dzięki winom bezalkoholowym, z „imprezowego” życia nie muszą czuć się wykluczone także kobiety w ciąży. Jednak, aby miały one 100% pewność, że nie dostarczą sobie (i dziecku) procentów, należy przed zakupem uważnie sprawdzać etykiety win, wybierając tylko te, które zawierają informację „0,0% alkoholu”. Aby wykorzystać pożytek polifenoli zawartych w winie, najlepiej wybierać wino czerwone bezalkoholowe.

Wino bezalkoholowe dla karmiących matek – tutaj podobnie, jak w przypadku kobiet w ciąży. Można pić wino 0 procent i bezpiecznie karmić noworodki.

Wina bezalkoholowe mogą spożywać także kierowcy, osoby biorące lekarstwa oraz osoby, które z przyczyn religijnych lub ideologicznych nie mogą spożywać alkoholu.

Które wino bezalkoholowe jest najlepsze?

Wybrać można także ze względu na smak: wino słodkie bezalkoholowe, półsłodkie lub wytrawne. Niższa niż przy winach tradycyjnych kaloryczność wersji bezalkoholowych jest efektem dealkoholizacji. Różnica w wartości energetycznej wynika z długości procesów przetwórczych oraz rodzaju wykorzystanych owoców.

Gdzie kupić wino bezalkoholowe?

Najlepsze wina bezalkoholowe można znaleźć w ofercie sklepu internetowego Rafa Wino Warto zapoznać się z ofertą wina bezalkoholowego, rodzajami i smakami wina, zarezerwować wybrane pozycje, a następnie zamówić kurierem lub odebrać w sklepie stacjonarnym Rafa Wino w nowym Sączu lub Wine Lab w Krakowie.

Wina bezalkoholowe, podobnie jak tradycyjne wino, są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych i smakowych. Wśród dobrych win bezalkoholowych dostępnych w sklepie internetowym Rafa Wino wyróżnić możemy: białe wino bezalkoholowe. Powstałe z miąższu jasnych winogron, najczęściej odmian Sauvignon Blanc, Chardonnay, Riesling i Pinot Noir.

Białe wino bezalkoholowe wytrawne, dostępne w naszej ofercie, to m.in.:

Vi-No Ze-Ro Chardonnay - Zaskakująco dobry smak, pełny i wytrawny.  Na podniebieniu piękna struktura dobrze zbalansowana między cukrem a kwasowością, która zapewnia długi finisz.

Barrels & Drums - Chardonnay, wytrawne białe wino bezalkoholowe o świeżym smaku owoców tropikalnych i cytrusów, zapewniającym długi i orzeźwiający finisz.

Wino musujące bezalkoholowe w naszej ofercie:

Barrels & Drums - Chardonnay musujące, białe wino bezalkoholowe, wytrawne, przyjemnie musujące, o zaskakującej nucie owoców egzotycznych oraz orzeźwiającym finiszem. Polecane do dań wegetariańskich i owoców morza.

Saphir Sekt Schloss Affaltrach – Bezalkoholowe wino musujące, urzekające owocowością i delikatną perlistością. Ta musujące przyjemność przygotowana jest ze szczepów muscat i gewurztraminer.

EINS-ZWEI-ZERO – to musujący, bezalkoholowy riesling o wyczuwalnych nutach limonki i cytrusów oraz rabarbaru i czerwonych jabłek. - czerwone wino bezalkoholowe - wytwarzane z ciemnych winogron, nierzadko z owocowymi nutami malin, porzeczek i truskawek. Najpopularniejsze rodzaje to: Merlot, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignion oraz Pinot Noir.

W Rafa Wino posiadamy czerwone wino bezalkoholowe wytrawne, m.in.: czerwone wino bezalkoholowe.

Wytwarzane z ciemnych winogron, nierzadko z owocowymi nutami malin, porzeczek i truskawek. Najpopularniejsze rodzaje to: Merlot, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignion oraz Pinot Noir.

Barrels & Drums - Merlot - bezalkoholowe, wino czerwone bezalkoholowe, wytrawne z nutą czerwonych owoców i ziół. Niewielkie chropowatości dają winu piękną długość i dobry smak.

Leitz Zero-Point-Five Pinot Noir - intensywny czerwony owoc jagodowy, wyłaniający się z kieliszka i oferujący na podniebieniu soczysty aromat wiśni. Bardzo harmonijna alternatywa dla czerwonego wina z niuansami dojrzałych jagód, delikatnymi czarnymi wiśniami i nutami porzeczek

Vi-No Ze-Ro Cabernet Sauvignon - Mocno owocowe, skoncentrowane, pełne ciała o przyzwoitej długości.

Wina bezalkoholowe to dobra alternatywa dla osób, które z różnych względów nie mogą pić alkoholu. Czy warto pić wino bez alkoholu? Tak, ale niezdecydowanym polecamy to sprawdzić… na własnym podniebieniu!

Related products

Barrels & Drums - Chardonnay bezalkoholowe
 • Chardonnay
 • Niemcy
 • Wytrawne
Wina bezalkoholowe

Barrels & Drums - Chardonnay bezalkoholowe

Enjoy Wine & Spirits
41705
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: białe Kraj pochodzenia: Niemcy Zawartość alkoholu: 0% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Chardonnay Region: -
45,99 zł
Barrels & Drums - Chardonnay Sparkling bezalkoholowe
 • Chardonnay
 • Niemcy
 • Wytrawne
Wina bezalkoholowe

Barrels & Drums - Chardonnay musujące bezalkoholowe

Enjoy Wine & Spirits
15163
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: białe Kraj pochodzenia: Niemcy Zawartość alkoholu: 0% Temperatura podawania: 8-10°C Produkowane ze szczepu: Chardonnay Region: -
51,99 zł
Barrels And Drums Merlot (bezalkoholowe)
 • Merlot
 • Niemcy
 • Wytrawne
Wina bezalkoholowe

Barrels & Drums - Merlot bezalkoholowe

Enjoy Wine & Spirits
44904
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: czerwone Kraj pochodzenia: Niemcy Zawartość alkoholu: 0% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Merlot Region: -
42,99 zł
Leitz – Riesling musujący bezalkoholowy
 • Riesling
 • Niemcy
 • Wytrawne
Wina bezalkoholowe

Leitz EINS-ZWEI-ZERO - Riesling bezalkoholowy

Leitz Weingut KG
16564
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: białe Kraj pochodzenia: Niemcy Zawartość alkoholu: 0% Temperatura podawania: 8-10°C Produkowane ze szczepu: Riesling Region: Rheingau
73,99 zł
Leitz ZERO-POINT-FIVE - Pinot Noir bezalkoholowy
 • Pinot Noir
 • Niemcy
 • Wytrawne
Wina bezalkoholowe

Leitz ZERO-POINT-FIVE - Pinot Noir bezalkoholowy

Leitz Weingut KG
16560
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: czerwoneKraj pochodzenia: NiemcyZawartość alkoholu: 0,5%Temperatura podawania: 16-18°CProdukowane ze szczepu: Pinot NoirRegion: Rheingau
79,99 zł