Wino Chianti: krótki poradnik o słynnym winie z Toskanii

Niewiele jest win tak bardzo rozpoznawalnych i znanych chociażby “ze słyszenia” jak Chianti. Niewiele win może się pochwalić tak pamiętną sceną w historii kina jak tak ta, w której Anthony Hopkins w roli Hannibala Lectera przyznaje, że swoją ofiarę popijał właśnie kieliszkiem dobrego Chianti. Niewiele win z taką łatwością przywołuje krajobrazy włoskich pofałdowanych wzgórz w zachodzącym słońcu z wijącymi się drogami obrośniętymi cyprysami. Niewiele win tak znakomicie łączy swoją rozpoznawalność z niesamowicie przystępnym charakterem i wysoką jakością. Takie właśnie jest Chianti.

Region winiarski Chianti jest położony w środkowej części Włoch, we włoskiej Toskanii, która od bardzo dawna zdobywa serca i podniebienia wielu miłośników wina z Toskani. Historia tego regionu sięga czasów etruskich i rzymskich. W średniowieczu był to teren wiecznych sporów między dwoma największymi miastami w okolicy, Florencją a Sieną. Wzmianki o słynnym winie Chianti pojawiają się już od początków XV wieku i od tego czasu sława wyjątkowego kupażu na bazie sangiovese nie gaśnie.

W XVIII wieku region Chianti został formalnie zdefiniowany, a produkcja wina została uregulowana. W 1716 roku Wielki Książę Toskanii, Cosimo III, wydał dekret, który określał granice obszaru produkcji Chianti, czyli okolice wiosek Gaiole, Castellina i Radda, a także wymagania dotyczące produkcji wina. Od tego czasu, aby zapobiec fałszerstwom, symbolem jakościowego Chianti stał się czarny kogut, którego do dzisiaj możemy znaleźć na szyjce każdej butelki prawdziwego Chianti Classico. 

W 1924 roku Chianti uzyskał status DOC (Denominazione di Origine Controllata), a w 1984 roku DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita), najwyższy status włoskiego systemu ochrony geograficznej. Dziś Chianti stało się synonimem włoskiej kultury winiarskiej i jest doceniane przez smakoszy na całym świecie.

Charakterystyka wina Chianti

Dobre Chianti to wino charakterystyczne i trudne do pomylenia z jakimkolwiek innym winem. Czerwony, rubinowy kolor wina Chianti to oczywiście zasługa głównego szczepu używanego w produkcji Chianti, czyli Sangiovese. Kolor ten, w przypadku starszych win bardzo często nabiera brązowawych odcieni. Aromat wina jest intensywny i złożony, z nutami owocowymi i przyprawowymi. Wino to może pachnieć wiśniami, czarną porzeczką, figami czy jeżynami, a jego bardzo charakterystycznym aromatem są pomidory. Czuć w nim także kwiatowe i ziołowe nuty fiołka, rozmarynu, oregano i tymianku oraz nuty drewna i tytoniu oraz octu balsamicznego, gliny i skóry. Smak Chianti jest wytrawny i harmonijny, z dobrą równowagą między kwasowością a taninami. Ma zazwyczaj dość wysoką kwasowość, która nadaje mu świeżości i żywiołowości. Taniny są zazwyczaj średnie lub wysokie, co pozwala winu na dłuższe dojrzewanie i rozwój w butelce. 

Oprócz Sangiovese w Chianti mogą być używane także inne szczepy winogron takie jak lokalne Canaiolo lub Colorino, czy międzynarodowe odmiany jak Cabernet Sauvignon i Merlot, które w Toskanii odnajdują się doskonale.

Produkcja wina Chianti podlega ścisłym przepisom, które mają na celu zapewnienie jakości, spójności i autentyczności. System Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG) reguluje produkcję win Chianti, określając wytyczne dotyczące odmian winogron, metod produkcji i wymagań dotyczących starzenia.

Jednym z kluczowych czynników przyczyniających się do wyjątkowej jakości Chianti jest unikalne terroir regionu. Obszar Chianti charakteryzuje się pofałdowanym krajobrazem wzgórz, z winnicami posadzonymi na różnych wysokościach, co prowadzi do różnic w ekspozycji na słońce, temperaturze i składzie gleby. Wapienne i bogate w glinę gleby stwarzają doskonałe warunki dla szczepu Sangiovese.

Wina Chianti są podzielone na kilka kategorii, w zależności od ich pochodzenia, starzenia i metod produkcji. Każdy rodzaj Chianti ma swoje unikalne cechy i profile smakowe:

1. Chianti DOCG: Podstawowy poziom Chianti, wytwarzany z co najmniej 70% winogron Sangiovese. Ta kategoria obejmuje szeroką gamę smaków i stylów, ale ogólnie wina Chianti DOCG są łatwo dostępne, dosyć lekkie, owocowe i łatwe do picia.

2. Chianti Classico: Produkowane w oryginalnym, historycznym regionie Chianti. Wino musi zawierać co najmniej 80% winogron Sangiovese i podlega dłuższemu dojrzewanu. Wina Chianti Classico mają zazwyczaj większą głębię i złożoność niż ich odpowiedniki z Chianti DOCG, z większym stężeniem smaków i mocniejszymi taninami.

3. Podregiony: Reszta Chianti jest podzielona na podregiony, każdy z własnym mikroklimatem, terroir i tradycjami winiarskimi. Te podregiony to Colli Aretini, Colli Fiorentini, Colli Senesi, Colline Pisane, Montalbano, Rufina i Montespertoli. Wina z poszczególnych podregionów wykazują unikalne cechy i profile smakowe i niektóre są wyraźnie lepszej jakości od innych. 

4. Chianti Riserva: Wina Riserva są starzone przez co najmniej 24 miesiące. Ten przedłużony proces starzenia nadaje winom większej złożoności i głębi, co prowadzi do bogatszego i bardziej intensywnego profilu smakowego. Wina Chianti Riserva często mają nuty suszonych owoców, skóry i przypraw, aksamitną teksturę i gładkie taniny.

5. Chianti Superiore: Chianti Superiore muszą pochodzić z winnic o ograniczonych plonach, mają wyższą minimalną zawartość alkoholu (12%) i podlegać bardziej surowym kontrolom jakości. Są to wina eleganckie, złożone i pełne charakteru. Często starzeją się z wdziękiem, rozwijając jeszcze bardziej wyrafinowane smaki z upływem czasu.

chianti

Zdjęcie producenta Rietine

chianti

Zdjęcie producenta Rietine

chianti

Zdjęcie producenta Rietine

Gdzie kupić wino Chianti? Oferta sklepu Rafa Wino

Odkrywając świat Chianti, pamiętaj, aby delektować się nie tylko smakami w kieliszku, ale także wiekami historii i tradycji, które ukształtowały ten wyjątkowy region winiarski. Następnym razem, gdy otworzysz butelkę Chianti, wznieś toast za pofałdowane wzgórza, cyprysy, Anthonego Hopkinsa, słoneczne winnice i pełnych pasji winiarzy Toskanii. 

RIETINE - CHIANTI CLASSICO 2017 - klasyczne Chianti Classico od rodzinnego producententa z miasteczka Rietine. Harmonijne i owocowe. Będzie doskonałym wyborem zarówno dla tych, którzy chcą poznać charakterystykę regionu, jak i dla koneserów szukających jakościowego wina na co dzień.

RIETINE - CHIANTI CLASSICO RISERVA 2015 - złożone i intensywne Chianti reserva o dymnym, ziemistym charakterze. Wino z wyraźnymi ale przyjemnie łagodnymi taninami, o aromatach ciemnych, podsuszanych owoców. Idealnie sprawdzi się na uroczystą kolację we włoskim klimacie.

A jeśli włoskie wina są Ci bliskie, zachęcamy do poczytania naszego artykułu o winach włoskich.

Related products

Rietine - Chianti Classico...
  • Sangiovese
  • Włochy
  • Wytrawne
Wina z Włoch

Rietine - Chianti Classico 2017

Fattoria di Rietine
10490
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: czerwone Kraj pochodzenia: Włochy Zawartość alkoholu: 14,5% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Sangiovese, Merlot Region: Toskania
108,49 zł
Rietine - Chianti Classico...
  • Sangiovese
  • Włochy
  • Wytrawne
Wina z Włoch

Rietine - Chianti Classico Riserva 2015

Fattoria di Rietine
10493
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: czerwone Kraj pochodzenia: Włochy Zawartość alkoholu: 14% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Sangiovese Region: Toskania
189,49 zł
Rietine - Rosso Toscano IGT "Tiziano"
  • Merlot
  • Włochy
  • Wytrawne
Wina z Włoch

Rietine - Rosso Toscano Supertoskan Tiziano 2015

Fattoria di Rietine
10494
Objętość: 750ml Smak: wytrawne Kolor: czerwone Kraj pochodzenia: Włochy Zawartość alkoholu: 14% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Merlot, Ancelotta Region: Toskania
175,99 zł