Rietine - Chianti Classico  2017

Rietine - Chianti Classico 2017

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Włochy
Region
Toskania
Szczep
Sangiovese
Objętość
750ml
Kolor
Czerwone
Zawartość alkoholu
14,5%
Temperatura podawania
16-18 °C

108,49 zł

Opis

Klasyczne włoskie wino czerwone ze słynnej apelacji Chianti Classico w malowniczej Toskanii. Lekkie, wytrawne,  dobrze zbalansowane i owocowe czerwone wino z nutą dzikich jagód i harmonijnym wykończeniem. Dodatkowej subtelności nadaje mu dodatek merlota (20%) do sangiovese oraz pięknie wkomponowana nuta beczkowa. Powinno być dekantowane pół godziny przed konsumpcją. Wino charakterne pasujące równocześnie do wielu dań.

Fattoria di Rietine Chianti Classico on Vivino

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Fattoria di Rietine

Rodzinny projekt specjalizujący się w produkcji Chianti. Zlokalizowany w samym sercu Toskanii, pośród winiarskich tuzów takich jak Rocca di Castagnoli czy Castello di Brolio.

Winnica

Zlokalizowana w miasteczku o tej samej nazwie - Rietine posiada idealną ekspozycję i tarasy rozpościerające się na wysokości między 350 a 450 m n.p.m. 

Szczepy

Zgodnie z wymogami, Chianti musi być produkowane  w min. 80% ze szczepu Sangiovese. To znajduje odzwierciedlenie w uprawach Rietine, które na ten szczep przeznacza ok 75% swoich parcel. Uzupełnieniem jest Merlot (ok. 20%) oraz Ancellotta (5%). Region stosuje również ograniczania wolumenowe - Chianti Classico ogranicza produkcję win do 5,000 litrów z hektara. To gwarantuje dobór najlepszych gron do produkcji tego wyśmienitego wina. 

Historia

Właściciele, małżeństwo Galina i Mario Gaffuri twierdzą, że wraz z pojawieniem się pierwszych siwych włosów na głowie większość ludzi zaczyna się zastanawiać nad kupnem sportowego samochodu. Oni szukali emocji kupując starą winnicę w 1988r. Początki były bardzo trudne - stare maszyny wymagały wymiany, natomiast 30-40% upraw nie nadawało się do kultywacji. Pierwsze wino wypuszczono na rynek w 1993r., natomiast aż do 2009r. następowała powolna rotacja nasadzeń. Dzisiaj Fattoria Rietine to jeden z najlepszych butikowych producentów Chianti.

Klimat / Gleba

Uprawy Fattoria di Rietine znajdują się na łagodnych stokach z południową ekspozycją. Podłoże to różnorodne struktury gleb, głównie gliniastych, ceglanych i żwirowych. Wedgług właścicieli to, co na początku wydawało się dużym wyzwaniem, okazało się wyjątkową okazją do wyróżnienia się na tle konkurencji.

Ocena

1 - ilość opinii

Dobre
Dobre chianti, owocowo i nie za dużo beczki
Dodano przez Ihor w dniu 2022-07-13

Inni klienci kupili również