Demetervin - o producencie wina

manufacturer-picture

Na czele rodzinnego teamu stoi Endre Demeter - z wykształcenia prawnik, z zawodu dziennikarz, z zamiłowania miłośnik motocykli, a z powołania winiarz - prawdziwy winiarski talent! 

Winnica

Rodzinna winnica Demetervin znajduje się w Mád, Tokaj-Hegyalja. Winogrona na wino pochodzą wyłącznie z trzech winnic, będących własnością rodziny: Úrágya, Király i Kakas of Mád.

8-hektarowa uprawa jest w pełni ekologiczna od 2010 roku. 

Dzięki naturalistycznemu podejściu Endre Demetera do produkcji (ręczna uprawa, ograniczenie wydajności), spod jego ręki wychodzą wyborne wina, zarówno wytrawne, jak i słodkie.

Historia

Obecna posiadłość Demetervin istniała już w latach 50. XVIII wieku, kiedy to wzmiankowano o niej po raz pierwszy, i należała do rodziny Pulszków. W czasie ciągłej rozbudowy rodzina Barnów, która mieszkała w domu do 1905-1985, prowadziła w nim także fabrykę miedzi. Pod kamiennym budynkiem znajdował się ogromny system piwnic, z których wiele nadal do niego należy, a po renowacji zaczął działać: po wielu dziesięcioleciach jest to ponownie piwnica na wino.  Wejście do winnicy znajduje się od głównej ulicy Mád, ulicy Rákóczi 57. W trzech budynkach oprócz lokalu związanego z winiarnią utworzono apartamenty dla gości.

Gleba/Szczepy

W winnicy Kiraly (południowy zachód) gleba jest mieszanką żółtej i czerwonej gliny, czerwonawego zwietrzałego zeolitu, andezytu, twardego tufu ryolitowego i hydrokwartu. 

W Uragya, na południowym wschodzie, gleba ma cienką warstwę, drobne kamienie ryolitowe, łatwo nagrzewające się.

Karakas - zlokalizowana na zachodzie - to z kolei gleba kamienista.

W winnicach Demetervin uprawiany jest furmint i harszlevelu.

rok założenia
2000
spec-icon
13,000
butelek rocznie
spec-icon
kraj
Węgry
spec-icon
wiodący szczep
Furmint
spec-icon
8ha
uprawy latorości winnej
spec-icon

Demetervin - Max Furmint Mad 2020 BIO
  • Furmint
  • Węgry
  • Wytrawne
Objętość: 750 ml Smak: wytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Węgry Zawartość alkoholu: 13% Temperatura podawania: 8-10°C Produkowane ze szczepu: Furmit Region: Tokaj Cukier:   Kwasowość:
99,99 zł
Demetervin - Szamorodni 2013 BIO
  • Furmint
  • Węgry
  • Słodkie
Wina z Węgier

Demetervin - Szamorodni 2013 BIO

16247
Objętość: 500ml Smak: Słodkie Kolor: Białe  Kraj pochodzenia: Węgry  Zawartość alkoholu: 12% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: 100% Furmint Region: Tokaj
109,99 zł
Demetervin - Kiraly Tokaji Furmint 2017 BIO
  • Furmint
  • Węgry
  • Wytrawne
Objętość: 750 ml Smak: wytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Węgry Zawartość alkoholu: 12,7% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Furmit Region: Tokaj Cukier:   Kwasowość: 
129,99 zł