Tiefenbrunner - Merus Gewurztraminer 2022

Tiefenbrunner - Merus Gewurztraminer 2022

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Włochy
Region
Adyga
Szczep
Gewurztraminer
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
14%
Temperatura podawania
10-12 °C

89,99 zł

Opis

Apelacja: Południowy Tyrol DOC.
Wytrawne wino ze szczepu gewurztraminer od jednego z najlepszych winiarzy z Górnej Adygii. Owoce pochodzą z uprawy na zboczu południowo-wschodnim w rejonie Kurtatsch i Entiklar (260 – 470 m npm).
Łacińska nazwa merus oznacza "czysty, prawdziwy". W winach Classic MERUS dominuje ich odmianowy charakter i naturalna elegancja. Winogrona pochodzą z winnic w Bassa Atesina: winifikuje się je w stalowych i betonowych kadziach, a następnie butelkuje, gdy są młode, świeże i autentyczne.
Złocistożółta barwa wina pięknie prezentuje się w kieliszku. Zapach przepełniony bukietem dojrzałych winogron i kandyzowanych owoców, któremu towarzyszą delikatne nuty miodu, orientalnych przypraw, szałwii i płatków róży. Jest to pełne i harmonijne wino o trwałym finiszu.
Polecane jako aperitiff oraz do dań azjatyckich, skorupiaków, foie gras, czy ciast.
Temperatura serwowania: 10-12°C
Wyróżnienia:
Wino z rocznika 2020 otrzymało wyróżnienie *** na Vini Buoni d'Italia.
Wino z rocznika 2019 otrzymało wyróżnienie **** na Vini Buoni d'Italia.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Tiefenbrunner

Znakomita winnica umiejscowiona w sercu południowego Tyrolu, prowadzon przez małżeństwo Sabine i Christofa. Właściciele rozumieją postęp jako wspomaganie naturalnych procesów przyrody wiedzą minionych i obecnych pokoleń oraz staranne zarządzanie i żmudną pracę ręczn.

Winnica

Sabine i Christof prowadzą winnicę Tiefenbrunner - Castel - Turmhof w piątym pokoleniu! Jak sami mówią: dziedzictwo to przywilej i obowiązek dalszego pisania historii rodziny winiarskiej Tiefenbrunner, rozdział po rozdziale, rok po roku, rocznik po roczniku. Winnice położone są w sercu Południowego Tyrolu. To w sumie około 25 hektarów winnic w Entiklar, Kurtatsch i Margreid – z wysokością od 250 do 1000 metrów nad poziomem morza. Przetwarzają także winogrona uprawiane na około 45 hektarach ziemi przez czterdziestu innych winiarzy, którzy od wielu lat są lojalnymi dostawcami. Ta różnorodność wymaga starannego zarządzania zasobami naturalnymi i szczegółowej znajomości charakteru terroir.

Na styku tradycji i innowacji - mniej znaczy więcej. To także dewiza w pracy w piwnicy. Pracując z wielką wrażliwością rodzina i winiarz Stephan Rohregger, który dołączył do zespołu w 2007 roku, w najwyższym możliwym stopniu rozwijają specyficzne cechy poszczególnych odmian. Wina wytwarzane są w trzech stylach, zgodnie z liniami: od klasycznej winifikacji w kadziach ze stali nierdzewnej lub dużych drewnianych beczkach po przechowywanie i leżakowanie w małych dębowych beczkach i w butelce.

Szczepy

W winnicach Tiefenbrunner uprawiane są: Chardonnay, Sauvignon Blanc, Müller Thurgau, Gewurztraminer, Pinot Blanc, Pinot Grigio, Muscat, Pinot Noir, Merlot oraz Cabernet Sauvignon.

Historia

Posiadłość Linticlar jest po raz pierwszy wspomniana w dokumentach z 1225 r. Jednak znaleziska z epoki kamienia i epoki brązu na terenie ruin zamku nad winnicą wskazują, że od czasów prehistorycznych było to miejsce osiedlania się ludzi. Turmhof został wpisany jako winnica do rejestru handlowego w 1848 r., co czyni ją jedną z najstarszych w Południowym Tyrolu. Przed końcem II wojny światowej Herbert Tiefenbrunner (1928-2015) rozpoczął pracę jako winiarz mając zaledwie 15 lat. Jego późniejsza żona Hilde otworzyła bar z przekąskami Jausenstation w 1968 roku. W 2000 roku Sabine i Christof przejęli winnicę ze zobowiązaniem kontynuowania wielowiekowej tradycji kultury winiarskiej.

Klimat/Gleba

Łagodny klimat i delikatnie gliniaste gleby z dużą zawartością wapienia zapewniają odpowiednie fundamenty geoklimatyczne. Zachodnia ekspozycja zboczy pokrytych winnicami przekłada się na lokalny mikroklimat. Harmonia między człowiekiem, a naturą oraz idealne dopasowanie odmiany winorośli do miejsca są częścią codziennej pracy w duchu odpowiedzialności w winnicy. Główny adres wśród winnic znajduje się na Fennberg. Dosłownie: na wysokości około 1000 metrów nad poziomem morza. Ten 3-hektarowy teren uważany jest za najwyżej położoną winnicę Müller-Thurgau w Europie. Jest domem wielokrotnie nagradzanego FELDMARSCHALL VON FENNER, imponującego przykładu tego, co jest możliwe nawet w ekstremalnym Terroir w połączeniu z sztuką troskliwego winiarza.

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również