Tiefenbrunner - Turmhof Chardonnay 2019
Tiefenbrunner - Turmhof Chardonnay 2019

Tiefenbrunner - Turmhof Chardonnay 2020, 2021

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Włochy
Region
Adyga
Szczep
Chardonnay
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
14%
Temperatura podawania
10-12 °C

104,99 zł

Opis

Apelacja: Południowy Tyrol DOC.
Selekcja TURMHOF nawiązuje do rodowej siedziby firmy. Wina te charakteryzują się szczególną czystością odmianową; ich winogrona pochodzą z kilku wzgórz, które wznoszą się na wysokość 900 metrów nad poziomem morza. Dojrzewają przez kilka miesięcy na drobnym osadzie, a następnie dojrzewają w drewnianych beczkach. Winnice znajdują się na terenach na południe od Magrè, na zboczach wzgórz w Cortaccia (210 – 450 m n.p.m.).
Chardonnay ma jasnożółty kolor i charakteryzuje się bukietem ananasów i bananów. Jest pełne charakteru, dobrze zbudowane i przyjemnie słone na języku. Jego część leżakuje w dębowych beczkach - co nadaje temu winu wiele siły i elegancji.
Wino dobrze komponuje się z lekkimi przystawkami, rybami, owocami morza, drobiem, białym mięsem. 
Sugerowana temperatura podania: 10 – 12 °C.
Potencjał starzenia: do 5 lat

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Tiefenbrunner

Znakomita winnica umiejscowiona w sercu południowego Tyrolu, prowadzon przez małżeństwo Sabine i Christofa. Właściciele rozumieją postęp jako wspomaganie naturalnych procesów przyrody wiedzą minionych i obecnych pokoleń oraz staranne zarządzanie i żmudną pracę ręczn.

Winnica

Sabine i Christof prowadzą winnicę Tiefenbrunner - Castel - Turmhof w piątym pokoleniu! Jak sami mówią: dziedzictwo to przywilej i obowiązek dalszego pisania historii rodziny winiarskiej Tiefenbrunner, rozdział po rozdziale, rok po roku, rocznik po roczniku. Winnice położone są w sercu Południowego Tyrolu. To w sumie około 25 hektarów winnic w Entiklar, Kurtatsch i Margreid – z wysokością od 250 do 1000 metrów nad poziomem morza. Przetwarzają także winogrona uprawiane na około 45 hektarach ziemi przez czterdziestu innych winiarzy, którzy od wielu lat są lojalnymi dostawcami. Ta różnorodność wymaga starannego zarządzania zasobami naturalnymi i szczegółowej znajomości charakteru terroir.

Na styku tradycji i innowacji - mniej znaczy więcej. To także dewiza w pracy w piwnicy. Pracując z wielką wrażliwością rodzina i winiarz Stephan Rohregger, który dołączył do zespołu w 2007 roku, w najwyższym możliwym stopniu rozwijają specyficzne cechy poszczególnych odmian. Wina wytwarzane są w trzech stylach, zgodnie z liniami: od klasycznej winifikacji w kadziach ze stali nierdzewnej lub dużych drewnianych beczkach po przechowywanie i leżakowanie w małych dębowych beczkach i w butelce.

Szczepy

W winnicach Tiefenbrunner uprawiane są: Chardonnay, Sauvignon Blanc, Müller Thurgau, Gewurztraminer, Pinot Blanc, Pinot Grigio, Muscat, Pinot Noir, Merlot oraz Cabernet Sauvignon.

Historia

Posiadłość Linticlar jest po raz pierwszy wspomniana w dokumentach z 1225 r. Jednak znaleziska z epoki kamienia i epoki brązu na terenie ruin zamku nad winnicą wskazują, że od czasów prehistorycznych było to miejsce osiedlania się ludzi. Turmhof został wpisany jako winnica do rejestru handlowego w 1848 r., co czyni ją jedną z najstarszych w Południowym Tyrolu. Przed końcem II wojny światowej Herbert Tiefenbrunner (1928-2015) rozpoczął pracę jako winiarz mając zaledwie 15 lat. Jego późniejsza żona Hilde otworzyła bar z przekąskami Jausenstation w 1968 roku. W 2000 roku Sabine i Christof przejęli winnicę ze zobowiązaniem kontynuowania wielowiekowej tradycji kultury winiarskiej.

Klimat/Gleba

Łagodny klimat i delikatnie gliniaste gleby z dużą zawartością wapienia zapewniają odpowiednie fundamenty geoklimatyczne. Zachodnia ekspozycja zboczy pokrytych winnicami przekłada się na lokalny mikroklimat. Harmonia między człowiekiem, a naturą oraz idealne dopasowanie odmiany winorośli do miejsca są częścią codziennej pracy w duchu odpowiedzialności w winnicy. Główny adres wśród winnic znajduje się na Fennberg. Dosłownie: na wysokości około 1000 metrów nad poziomem morza. Ten 3-hektarowy teren uważany jest za najwyżej położoną winnicę Müller-Thurgau w Europie. Jest domem wielokrotnie nagradzanego FELDMARSCHALL VON FENNER, imponującego przykładu tego, co jest możliwe nawet w ekstremalnym Terroir w połączeniu z sztuką troskliwego winiarza.

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również