Tezza - Pinot Grigio 2018 organic vine BIO
Tezza - Pinot Grigio 2018 organic vine BIO

Tezza - Pinot Grigio DOC Delle Venezie BIO 2022

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Włochy
Region
Veneto
Szczep
Pinot Grigio
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
12,5%
Temperatura podawania
9-11 °C

49,99 zł

Opis

Owoce pinot grigio zostały zebrane w sierpniu z organicznych upraw. Fermentacja w stalowych kadziach w niskich temperaturach. Następnie wino dojrzewało 3 miesiące w piwnicy. 

Wino z certyfikatem Bio.

Kolor żółtej miedzi. Zapach jest świeży i owocowy z nutą dojrzałej gruszki i moreli. Smak trwały, miękki, pikantny. Będzie pasowało do przystawek, dań na bazie ryb, do świeżego sera. 

Idealna temperatura podania: 10'C

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Tezza

Winnica

Valpantena to przepiękna, malownicza dolina położona w pobliżu Jeziora Garda. Greckie znaczenie słowa Valpantena to ,,Dolina Bogów", jednak w pobliskiej Weronie jest określana mianem ,,Doliny wszystkich win''. Na terytorium Valpantena rozciąga się 28 hektarowa rodzinna winnica Tezza, obejmując swoim zasięgiem trzy urokliwe miejscowości: Sezano, Poiano i Nesente. 

Szczepy

Winnica Tezza stawia głównie na trzy rodzime, czerwone szczepy. Są to: Corvina, Oseleta i Rondinella. Stanowią one bazę dla produkcji wyśmienitych Amarone i Ripasso. Nazwy odmian wywodzą się od ptaków pojawiających się w winnicach. Corvinie, przypisano nazwę od czarnego ptaka Corvo (wrona). Głęboki kolor Corviny przypomina czarne ubarwienie piór tego ptaka, podczas gdy niebieskie barwy winogron Rondinella odnoszą się do niebieskiego upierzenia jaskółki (rondini). Oseleta, zaczerpnięto z lokalnego słowa oznaczającego „małego ptaka”, gdyż to winogrono jest bardzo lubiane przez ptactwo. Jak cytują różne starożytne źródła rzymskie, owoce winorośli z Valpanteny używano do produkcji słynnego wina Rhaetic. Głównym białym szczepem u Tezzy jest Pinot Grigio

Historia

Winnica Tezza została założona w 1960r. Rodzina Tezza jest od trzech pokoleń zakorzeniona w tradycjach winiarskich regionów Valpolicella i Valpantena. Obecnie winnicą zarządzają trzej kuzynowie: Vanio, Flavio i Federico. Każdy z nich pełni inną rolę w rodzinnej firmie. Winnica, przetwórstwo, handel oraz marketing traktowane są jako osobne branże. W 1998r. zrezygnowano ze środków ochrony roślin i sztucznych nawozów, dążąc do uprawy organicznej. Działania ekologiczne zwieńczone zostały unijnym certyfikatem bio. Każdy etap produkcji wina ma miejsce w winnicy umożliwiając kontrolę jakości. Zaczynając od zasadzenia winorośli, ich pielęgnacji, zbiorów, produkcji wina, a kończąc na butelkowaniu.

Klimat / Gleba

Winnica Tezza uprawia winorośl na bogatych w wapń glebach żwirowych Valpanteny. Charakterystyczną cechą lokalnego mikroklimatu jest niska wilgotność oraz świetna wentylacja zapewniana przez fenowe wiatry spływające z Alp. To wyjątkowe miejsce jest źródłem zrównoważonych win o solidnej budowie oraz delikatnych i miękkich taninach. 

Wyróżnienia:

manufacturer-prize

Ocena

1 - ilość opinii

Świetne pinot grigio
Intensywne, długo utrzymuje sie w ustach. Pachnie dojrzałą brzoskwinią, jabłkiem i cytrusami
Dodano przez Julian w dniu 2022-07-13

Inni klienci kupili również