Tezza - Pinot Spumante brut 2019

Tezza - Pinot Grigio Spumante Brut 2019 Organic

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Włochy
Region
Veneto
Szczep
Pinot Grigio
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
12,5%
Temperatura podawania
10-12 °C

61,99 zł

Opis

Wino włoskie, białe, musujące, wytrawne ze szczepu pinot grigio (fr. pinot gris) z certyfikowanej uprawy ekologicznej. Przygotowane tak jak modne prosecco metodą Charmata - wino fermentuje wtórnie w stalowej kadzi przez 10 dni w niskiej  temperaturze, następnie jest przelewane pod ciśnieniem do butelek. Głęboki słomkowy kolor, ładne bąbelki, intensywny i owocowy nos z nutą gruszki Williams, trwały, bogaty i miękki smak. Polecane jako aperitif, można też podać do skorupiaków, smażonych ryb czy risotto.

 

Tezza Pinot Spumante Extra Dry U.V. on Vivino

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Tezza

Winnica

Valpantena to przepiękna, malownicza dolina położona w pobliżu Jeziora Garda. Greckie znaczenie słowa Valpantena to ,,Dolina Bogów", jednak w pobliskiej Weronie jest określana mianem ,,Doliny wszystkich win''. Na terytorium Valpantena rozciąga się 28 hektarowa rodzinna winnica Tezza, obejmując swoim zasięgiem trzy urokliwe miejscowości: Sezano, Poiano i Nesente. 

Szczepy

Winnica Tezza stawia głównie na trzy rodzime, czerwone szczepy. To: Corvina, Oseleta i Rondinella. Stanowią one bazę dla produkcji wyśmienitych Amarone i Ripasso .Nazwy odmian wywodzą się od ptaków pojawiających się w winnicach. Corvinie, przypisano nazwę od czarnego ptaka Corvo (wrona). Głęboki kolor Corviny przypomina czarne ubarwienie piór tego ptaka, podczas gdy niebieskie barwy winogron Rondinella odnoszą się do niebieskiego upierzenia jaskółki (rondini). Oseleta, zaczerpnięto z lokalnego słowa oznaczającego „małego ptaka”, to winogrono bardzo lubiane przez ptactwo. Można powiedzieć, że korzenie uprawianych winogron pochłaniają historię doliny. Jak cytują różne starożytne źródła rzymskie, owoce winorośli z Valpanteny używano do produkcji słynnego wina Rhaetic. Głównym białym szczepem u Tezzy jest Pinot Grigio

Historia

Tezza została założona w 1960r. Rodzina Tezza jest od trzech pokoleń zakorzeniona w tradycjach winiarskich regionów Valpolicella i Valpantena. Obecnie winnicą zarządzają trzej kuzynowie: Vanio, Flavio i Federico. Każdy z nich pełni inną rolę w rodzinnej firmie. Winnica, przetwórstwo, handel oraz marketing traktowane są jako osobne branże. W 1998r. zrezygnowano ze środków ochrony roślin i sztucznych nawozów, dążąc do uprawy organicznej. Działania ekologiczne zwieńczone zostały unijnym certyfikatem bio. Każdy etap produkcji wina ma miejsce w winnicy umożliwiając kontrolę jakości. Zaczynając od zasadzenia winorośli, ich pielęgnacji, zbiorów, produkcji wina, a kończąc na butelkowaniu.

Klimat / Gleba

Winnica Tezza uprawia winorośl na bogatych w wapń, glebach żwirowych Valpanteny. Charakterystyczną cechą lokalnego mikroklimatu jest niska wilgotność oraz świetna wentylacja zapewniana przez fenowe wiatry spływające z Alp. To wyjątkowe miejsce jest źródłem zrównoważonych win o solidnej budowie oraz delikatnych  i miękkich taninach. 

Poznaj filozofię producenta

Przyznane wyróżnienia:
styczen-2021

Wyróżnienia:

manufacturer-prize

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również