Tokaj Nobilis - Aszu 5 puttonyos
Tokaj Nobilis - Aszu 5 puttonyos

Tokaj Nobilis - Tokaji Aszu 5 Puttonyos 2014,2019 0,5l

Ocena:
Smak
Słodkie
Kraj pochodzenia
Węgry
Region
Tokaj
Szczep
Furmint
Objętość
500ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
11%
Temperatura podawania
10-12 °C

225,99 zł

Opis

Klasyczne węgierskie białe wino słodkie. Produkowane w winnicy Sarolty Bardos, uznanej w 2012 roku za najlepszą winiarkę w Tokaju. Arcysłodkie Aszu 5 putonowe (180 g cukru mają niekiedy 6P), w kolorze wręcz bursztynowe. Nos intensywny, w którym dominuje gryczany miód, wanilia i przejrzałe białe śliwki. Usta są kremowe, korzenne i gryczane. Tak słodkie, że aż słone i "tak słodkie, że szkliwo z zębów ucieka". 
Wino z ogromnym potencjałem do leżakowania (+20 lat).

Wino w ocenie specjalistów
"Ma kremową fakturę i wyraźną, cytrusową kwasowość. Napisać, że balans jest perfekcyjny to jak nic nie napisać. To jedno z najlepszych słodkich win, jakie wypiłem w tym roku, a fakt, że wciąż znajduje się w sprzedaży, to więcej niż okazja".
- Maciej Nowicki, Winicjatywa.pl

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Tokaj Nobilis

Winnica

Tokaj Nobilis, butikowa winiarnia należąca do małżeństwa Sarolty Bardos i Petera Molnara jest przykładem sukcesu, jaki można osiągnąć w rodzinnym winiarstwie. Zlokalizowana we wsi Bodrogkisfalud nad rzeką Bodrog od 2015r. prowadzi uprawy w sposób organiczny, dzięki czemu roczniki 2018 i młodsze mogą się poszczycić certyfikacją organiczną. Jako enolog Sarolta Bardos została wyróżniona mistrzowskim tytułem w regionie w 2012r. 

Szczepy

Winnica uprawia wyłącznie 4 szczepy: Furmint (65% nasadzeń), Koverszolo (15%), Sargamuskotaly (14%) oraz Harslevelu (6%). Tokaj Nobilis jest znana z bardzo niskiego zbioru (2,500 litrów wina z 1 hektara), przez co może sobie pozwolić na zbiór bardzo skoncentrowanych owoców o wysokiej zawartości moszczu. 

Historia

Od początku istnienia ideą winnicy była produkcja wysokojakościowych win na małym aerale wykorzystując potencjał Tokaju. Pierwsze nasadzenia dokonano w winnicy należącej do dziadka Sarolty o nazwie Barakonyi. W 2004r. Obsadzono drugi taras Csirke-mál doprowadzjaąc rozmiar Tokaj Nobilis do obecnych 7 ha. Piwnice, w których dojrzewają wina od Nobilis pochodzą z XIXw. 

Klimat / Gleba

Stoki Tokaj Nobilis znajdują się na wysokości 250 m n.p.m. i posiadają południową oraz południowo-wchodnią ekspozycję. W strukturze gleb dominują płytkie (30-40cm) tufy ryolitowe, bardzo bogate w minerały.  

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również