Bodegas Franco-Espanolas - Diamante Blanco
Bodegas Franco-Espanolas - Diamante Blanco

Bodegas Franco-Espanolas - Diamante Blanco 2022

Ocena:
Smak
Półsłodkie
Kraj pochodzenia
Hiszpania
Region
Rioja
Szczep
Viura
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
11,5%
Temperatura podawania
10-12 °C

51,99 zł

Opis

Hiszpańskie białe wino półsłodkie z Riojy. Jedno z pierwszych win tej kategorii w regionie, starannie wykonane. Aromatyczny kupaż szczepów viura i malvasia. Złocista barwa z odcieniem bladożółtym. W smaku i zapachu wyczuwalne dojrzałe owoce, kwiaty i słodki moszcz. Eleganckie i równocześnie łatwe do picia, przyjemnie słodkawe z delikatnie kwaskowym finiszem. Idealne do przystawek, ryżu, deserów owocowych.
Warto spróbować z daniami kuchni azjatyckiej.

BRAK W MAGAZYNIE.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Bodegas Franco - Espanolas

Klasyczna, markowa winiarnia hiszpańska ciesząca się ponad 130-letnią tradycją. Znajduje się w samym sercu apelacji La Rioja w miejscowości Logrono nad rzeką Ebro. Została założona przez winiarzy z Francji i Hiszpanii w 1890 roku.

Winnica

Bodegas Franco-Españolas to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych winnic w regionie Rioja. Swoje wyjątkowe położenie w historycznej części miasteczka Logroño, nad samym brzegiem rzeki Ebro zawdzięcza francuskiemu winemaker'owi - Fryderykowi Anglade Saurat, który założył winnicę w 1890r. Na jego cześć nazwano topowe wino Bodegi - Baron D'Anglade. Właścicielami Bodegas Franco-Españolas jest już trzecie pokolenie rodziny Eguizábal, które nabyło winnicę w 1984r. Obecnie 35% produkcji przeznaczane jest na eksport, z czego połowa trafia na rynki Ameryki Północnej (dla całego regionu Rioja głównym kierunkiem eksportowym jest Wlk. Brytania).

Szczepy

Najważniejszym szczepem w Bodegas Franco-Españolas jest oczywiście Tempranillo, który stanowi 80% wszystkich nasadzeń w regionie Rioja. Ciekawostką jest fakt, iż pomimo oczywistej dominacji szczepów czerwonych, to prezentowana winnica uważana jest za numer 1 w produkcji win białych. Beczkowana przez min. 24 miesiące Bordón Viña Sole Reserva to potwierdza!

Historia

Winnica powstała w 1890r. na bazie partnerstwa francusko - hiszpańskiego mającego na celu przeniesienie dobrych wzorców z Francji, która w tamtym czasie zmagała się z plagą filoksery. Nazwa pierwszego wyprodukowanego wina (Diamante) zachowała się po dziś dzień. Od 1920r. winnica była już w rękach hiszpańskich i gościła wiele znakomitości w tym, króla Alfonsa XIII, czy Ernesta Hemingwaya. Żyłka enoturystyczna jest żywa w Bodegas Franco-Españolas po dziś dzień, czego potwierdzeniem jest tytuł "The Best of" w kategorii turystyka winiarska z 2013r.

Klimat / Gleba

Na klimat Rioja wpływa klimat śródziemnomorski, kontynentalny oraz bliskość  Oceanu Atlantyckiego. W efekcie uzyskujemy gorące i suche lata oraz zimne zimy ze stosunkowo wysoką sumą opadów atmosferycznych. Uprawy znajdują się na wysokości ok. 600m n.p.m. głównie na podłożu składającym się z wapieni i gliniastych gleb. 

Wyróżnienia:

manufacturer-prize

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również