Bodegas Franco-Espanolas - Viña Soledad Tête de Cuvée Reserva
Bodegas Franco-Espanolas - Viña Soledad Tête de Cuvée Reserva

Bodegas Franco-Espanolas - Vina Sole Tete de Cuvee Reserva 2017

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Hiszpania
Region
Rioja
Szczep
Viura
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
13%
Temperatura podawania
10-12 °C

118,99 zł

Opis

Hiszpańskie białe wino wytrawne z apelacji Rioja. Świetna viura leżakowana przez 24 miesiące w białym dębie. Wino pełne, złożone i głębokie. Biel naprawdę solidnej budowy, przy tym wyróżnia się wyjątkową kremowością.

Niepowtarzalność
Bordón Viña Sole to hołd złożony tradycji regionu Rioja. Wino wytwarzane jest wyłącznie w rocznikach sklasyfikowanych jako bardzo dobre lub doskonałe przez Radę Regulacyjną Rioja.
Winnica
Winorośl rośnie na glebie aluwialnej naniesionej przez dawny lodowiec z Sojuela. Północna ekspozycja oraz wysokość nad poziomem morza (640 metrów) jest idealna, aby wytrzymać najgorętsze lata. Średni wiek krzewów wynosi 80 lat.
Przygotowanie
Wino przechodzi fermentację malolaktyczną w 225-litrowych beczkach bordoskich.
Beczkowanie
24 miesiące w beczkach z francuskiego i amerykańskiego dębu na osadzie to długi okres dla białego wina, ale Rioja Reserva to wyjątkowa rzecz. Dojrzewające wino jest regularnie mieszane co tydzień.
Barwa/nos/smak
Kolor słomkowy, ze złotymi refleksami. W nosie wyróżniają się korzenne i balsamiczne nuty. W ustach kremowe i aromatyczne, z dużą trwałością. W posmaku można wyczuć prażone orzechy i suszone owoce.
Pairing
Ryby, białe mięso, przystawki i przekąski.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Bodegas Franco - Espanolas

Klasyczna, markowa winiarnia hiszpańska ciesząca się ponad 130-letnią tradycją. Znajduje się w samym sercu apelacji La Rioja w miejscowości Logrono nad rzeką Ebro. Została założona przez winiarzy z Francji i Hiszpanii w 1890 roku.

Winnica

Bodegas Franco-Españolas to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych winnic w regionie Rioja. Swoje wyjątkowe położenie w historycznej części miasteczka Logroño, nad samym brzegiem rzeki Ebro zawdzięcza francuskiemu winemaker'owi - Fryderykowi Anglade Saurat, który założył winnicę w 1890r. Na jego cześć nazwano topowe wino Bodegi - Baron D'Anglade. Właścicielami Bodegas Franco-Españolas jest już trzecie pokolenie rodziny Eguizábal, które nabyło winnicę w 1984r. Obecnie 35% produkcji przeznaczane jest na eksport, z czego połowa trafia na rynki Ameryki Północnej (dla całego regionu Rioja głównym kierunkiem eksportowym jest Wlk. Brytania).

Szczepy

Najważniejszym szczepem w Bodegas Franco-Españolas jest oczywiście Tempranillo, który stanowi 80% wszystkich nasadzeń w regionie Rioja. Ciekawostką jest fakt, iż pomimo oczywistej dominacji szczepów czerwonych, to prezentowana winnica uważana jest za numer 1 w produkcji win białych. Beczkowana przez min. 24 miesiące Bordón Viña Sole Reserva to potwierdza!

Historia

Winnica powstała w 1890r. na bazie partnerstwa francusko - hiszpańskiego mającego na celu przeniesienie dobrych wzorców z Francji, która w tamtym czasie zmagała się z plagą filoksery. Nazwa pierwszego wyprodukowanego wina (Diamante) zachowała się po dziś dzień. Od 1920r. winnica była już w rękach hiszpańskich i gościła wiele znakomitości w tym, króla Alfonsa XIII, czy Ernesta Hemingwaya. Żyłka enoturystyczna jest żywa w Bodegas Franco-Españolas po dziś dzień, czego potwierdzeniem jest tytuł "The Best of" w kategorii turystyka winiarska z 2013r.

Klimat / Gleba

Na klimat Rioja wpływa klimat śródziemnomorski, kontynentalny oraz bliskość  Oceanu Atlantyckiego. W efekcie uzyskujemy gorące i suche lata oraz zimne zimy ze stosunkowo wysoką sumą opadów atmosferycznych. Uprawy znajdują się na wysokości ok. 600m n.p.m. głównie na podłożu składającym się z wapieni i gliniastych gleb. 

Wyróżnienia:

manufacturer-prize

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również