Elisabeth Chambellan Chateauneuf-Du-Pape 2018

Domaine du Pere Caboche - Chateauneuf-Du-Pape Elisabeth Chambellan Vieilles Vignes 2021

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Francja
Region
Vaucluse
Szczep
Grenache
Objętość
750ml
Kolor
Czerwone
Zawartość alkoholu
16%
Temperatura podawania
16-18 °C

214,99 zł

Opis

Prestiżowa apelacja papieska dodatkowo oparta o stare krzewy gwarantuje dużo emocji. To nowy projekt u doświadczonych winiarzy z Domaine du Pere Caboche. Dostępny rocznik 2018 jakkolwiek jeszcze młody i powinien kilka lat w butelce odleżeć dla większego rozwoju już zbiera bardzo dobre opinie. Podstawą kupażu jest grenache (aż 88% mieszanki), uzupełnione przez resztę tercetu znad Rodanu: syrah i mourvedre. Dojrzewanie przebiega w beczkach, ale także w kadziach stalowych i betonowych. Wino jest skoncentrowane i mocarne. Ma ciemną i gęstą suknię, oraz bogaty bukiet. Wyczujemy w nim nuty balsamiczne, dymne i przyprawowe, zioła prowansalskie, suszone kwiaty, herbatę i całe spektrum dojrzałych owoców. Na podniebieniu gęsta faktura oparta o solidne garbniki. Może mieć naturalny osad. Warto dekantować przed podaniem.

Doskonały dodatek do jagnięciny, wołowiny i wieprzowiny.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Domaine du Pere Caboche

W Rodanie mamy do czynienia głównie z czerwonymi winami. Najpopularniejszym z nich jest to z papieskimi insygniami na butelce. Oprócz niego udało się nam także pozyskać podstawowe wina białe, różowe i czerwone klasy IGP o bardzo dobrej jakości.

Winnica

Domaine du Pere Caboche to uznany na całym świecie producent win spod szyldu Chateauneuf du Pape. Na 17 hektarach doskonałych parceli w wybitnej apelacji z Doliny Rodanu. powstają trunki niebagatelnej jakości. Nie może być inaczej, skoro sygnowane są kultową, jednoznacznie kojarzoną z wysoką jakością nazwą. Swoje portfolio uzupełniają o świetne Cotes Du Rhone i niebanalne Vin de Pays, które choć stoją niżej w klasyfikacji, stosunkiem ceny do jakoś nie ustępują "starszemu bratu". 

Szczepy

Wśród uprawianych tu odmian winorośli dominuje, jakże by inaczej, Grenache, który jest podstawą w całej apelacji. W Domaine du Pere Caboche sięgają jednak często po Grenache Blanc, Clairette, Bourboulenc i Roussanne, zwłaszcza przy produkcji białego Chateauneuf du Pape. Kluczowy szczep uzupełniają oczywiście Syrach i Mourvedre (mamy więc klasyczne, rodańskie GSM), a nieco rzadziej gatunki takie jak Picardan, Picpoul, Terret Noir, Counoise i Muscardin. 

Historia

Domaine du Pere Caboche od końca XVIIw. należy do rodziny Boisson, rodu, który od wielu lat zajmował się zarówno uprawa winorośli, jak i… kowalstwem. Od tego ostatniego, a dokładnie słowa caboche, którym określano gwoździe do podkuwania koni (i stanowi/ło przydomek członków rodu), wzięła się nazwa winnicy. Choć najstarsze obecnie uprawiane krzewy liczą sobie “jedynie” nieco ponad 100 lat, nadal są wykorzystywane do produkcji wina! I to nie byle jakiego.

Klimat / Gleba

W apelacji Chateauneuf du Pape w Dolinie Rodanu dominują kamieniste gleby wapienne, żwirowe, piaszczyste i gliniaste, pokryte otoczakami i bogate w minerały. Zapewniają dobry drenaż i stanowią dla winorośli nie lada wyzwanie, gdyż ta musi po wodę sięgać coraz głębiej (zwłaszcza tam, gdzie więcej gliny). Klimat jest dość łagodny, dzięki obecności rzeki, a stoki zwykle cechuje dobre nasłonecznienie. 

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również