Domaine du Pere Caboche - o producencie wina

manufacturer-picture

W Rodanie mamy do czynienia głównie z czerwonymi winami. Najpopularniejszym z nich jest to z papieskimi insygniami na butelce. Oprócz niego udało się nam także pozyskać podstawowe wina białe, różowe i czerwone klasy IGP o bardzo dobrej jakości.

Winnica

Domaine du Pere Caboche to uznany na całym świecie producent win spod szyldu Chateauneuf du Pape. Na 17 hektarach doskonałych parceli w wybitnej apelacji z Doliny Rodanu. powstają trunki niebagatelnej jakości. Nie może być inaczej, skoro sygnowane są kultową, jednoznacznie kojarzoną z wysoką jakością nazwą. Swoje portfolio uzupełniają o świetne Cotes Du Rhone i niebanalne Vin de Pays, które choć stoją niżej w klasyfikacji, stosunkiem ceny do jakoś nie ustępują "starszemu bratu". 

Szczepy

Wśród uprawianych tu odmian winorośli dominuje, jakże by inaczej, Grenache, który jest podstawą w całej apelacji. W Domaine du Pere Caboche sięgają jednak często po Grenache Blanc, Clairette, Bourboulenc i Roussanne, zwłaszcza przy produkcji białego Chateauneuf du Pape. Kluczowy szczep uzupełniają oczywiście Syrach i Mourvedre (mamy więc klasyczne, rodańskie GSM), a nieco rzadziej gatunki takie jak Picardan, Picpoul, Terret Noir, Counoise i Muscardin. 

Historia

Domaine du Pere Caboche od końca XVIIw. należy do rodziny Boisson, rodu, który od wielu lat zajmował się zarówno uprawa winorośli, jak i… kowalstwem. Od tego ostatniego, a dokładnie słowa caboche, którym określano gwoździe do podkuwania koni (i stanowi/ło przydomek członków rodu), wzięła się nazwa winnicy. Choć najstarsze obecnie uprawiane krzewy liczą sobie “jedynie” nieco ponad 100 lat, nadal są wykorzystywane do produkcji wina! I to nie byle jakiego.

Klimat / Gleba

W apelacji Chateauneuf du Pape w Dolinie Rodanu dominują kamieniste gleby wapienne, żwirowe, piaszczyste i gliniaste, pokryte otoczakami i bogate w minerały. Zapewniają dobry drenaż i stanowią dla winorośli nie lada wyzwanie, gdyż ta musi po wodę sięgać coraz głębiej (zwłaszcza tam, gdzie więcej gliny). Klimat jest dość łagodny, dzięki obecności rzeki, a stoki zwykle cechuje dobre nasłonecznienie. 

rok założenia
1906
spec-icon
100,000
butelek rocznie
spec-icon
kraj
Francja
spec-icon
wiodący szczep
Grenache
spec-icon
17ha
uprawy latorości winnej
spec-icon

Domaine du Pere Caboche – Le Petit Caboche Rouge 2019
  • Syrah
  • Francja
  • Wytrawne
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 14,5%, 13,5% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepu: Caladoc, Marselan, Syrah, Egiodola Region: Dolina Vaucluse
56,99 zł
Domaine du Pere Caboche – Le Petit Caboche Blanc 2019
  • Sauvignon Blanc
  • Francja
  • Wytrawne
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Białe Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 13% Temperatura podawania: 10-12°C Produkowane ze szczepu: Sauvignon Blanc Region: Vaucluse
59,99 zł
Elisabeth Chambellan Chateauneuf-Du-Pape 2018
  • Grenache
  • Francja
  • Wytrawne
Objętość: 750ml Smak: Wytrawne Kolor: Czerwone Kraj pochodzenia: Francja Zawartość alkoholu: 15% Temperatura podawania: 16-18°C Produkowane ze szczepów: 88% Grenache 10% Syrah 2% Mourvèdre, Cinsault, Clairette, Vaccarèse, Bourboulenc, Roussanne, Picardan, Counoise, Muscardin, Picpoul, Terret noir Region: Dolina Vaucluse
214,99 zł