Stift Gottweig Rose Messwein 2020

Stift Gottweig - Rose Messwein 2022

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Austria
Region
Krems
Szczep
Zweigelt
Objętość
750ml
Kolor
Różowe
Zawartość alkoholu
11,5%
Temperatura podawania
9-11 °C

72,99 zł

Opis

Göttweiger Messwein, czyli wino mszalne, od wieków robione w klasztorze benedyktynów. Messwein nie może być wyprodukowany bez pozwolenie biskupa i musi to być tylko gronowe wino.

Rosé Messwein urzeka owocowością zweigelta i subtelną elegancją pinot noir, jest bardzo lekkie i pijalne.

W bukiecie owoce czerwone – malina, poziomka, wiśnia morello – z subtelnymi nutami przypraw. Podniebienie odzwierciedla równowagę między owocami a kwasowością. „Winny” róż, świeży i owocowy!

Polecamy pić ten rocznik w ciągu 1-2 lat. Temperatura serwowania 9 – 11°C

Idealne do picia latem. Gdy dobrze schłodzone, stanowi przyjemny aperitif i dobrze pasuje z lekkimi przystawkami.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Weingut Stift Göttweig

Winnica

Zlokalizowana w regionie Kremstal, na północny-zachód od Wiednia, Winnica Stift Gottweig to jedna z najstarszych winnic w Austrii. W obecnym kształcie jest efektem miksu tradycji i nowoczesności. O tradycję od XI wieku dba klasztor Benedyktynów. Za nowoczesność - zatrudniony w 2006r. Fritz Miesbauer, który w 2020r. został nagrodzony tytułem winemaker'a roku przez prestiżowy magazyn Falstaff. Winnica jest członkiem organizacji Tradycyjnych winnic z Austrii (ang. Austrian Traditional Wineries) oraz posiada certyfikację zrównoważonych upraw (ang. Sustainable Austria).

Szczepy

W Stift Gottweig jak na austricacką winnicę przystało dominuje Grüner Veltliner, który obejmuje 60% nasadzeń. Pozostałą część upraw stanowią Riesling (30%), Pinot Noir (6%) oraz Chardonnay (4%). . 

Historia

Opactwo Benedyktynów Göttweig zostało założone w 1083r. przez św. Altmanna, biskupa z Passau, pierwotnie dla zakonu Augustianów, a w 1094r. zostało przekazane Benedyktynom, w których rękach pozostaje do dziś. Od samego początku leśnictwo i uprawa winorośli stanowią podstawę lokalnej gospodarki, a opactwo zawsze odgrywało kluczową rolę w rozwoju winiarstwa regionie Kremstal, zanim nawet zaczął się tak nazywać. Jego barokowe budynki zostały wzniesione według planów architekta Johanna Lukasa von Hildebrandta (autora wiedeńskiego Belwederu) po wielkim pożarze, który zniszczył stare zabudowania w 1718r. 

Klimat / Gleba

Stift Göttweig znajduje się na wschodnim skraju słynnej austriackiej doliny Wachau, na wysokości 449 metrów nad poziomem morza, na południowym brzegu Dunaju, naprzeciwko miasta Krems. Ze względu na swoje wyjątkowe położenie na zboczu góry znanym jako Göttweiger Berg, jest czasami nazywany „austriackim Monte Cassino”. Struktura gleb jest zróżnicowana i obejmuje żwiry, podłoża piaszczyste, lessowe oraz gliniaste. 

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również