Weingut Stift Göttweig - o producencie wina

Winnica
Zlokalizowana w regionie Kremstal, na północny-zachód od Wiednia, Winnica Stift Gottweig to jedna z najstarszych winnic w Austrii. W obecnym kształcie jest efektem miksu tradycji i nowoczesności. O tradycję od XI wieku dba klasztor Benedyktynów. Za nowoczesność - zatrudniony w 2006r. Fritz Miesbauer, który w 2020r. został nagrodzony tytułem winemaker'a roku przez prestiżowy magazyn Falstaff. Winnica jest członkiem organizacji Tradycyjnych winnic z Austrii (ang. Austrian Traditional Wineries) oraz posiada certyfikację zrównoważonych upraw (ang. Sustainable Austria).
Szczepy
W Stift Gottweig jak na austricacką winnicę przystało dominuje Grüner Veltliner, który obejmuje 60% nasadzeń. Pozostałą część upraw stanowią Riesling (30%), Pinot Noir (6%) oraz Chardonnay (4%). .
Historia
Opactwo Benedyktynów Göttweig zostało założone w 1083r. przez św. Altmanna, biskupa z Passau, pierwotnie dla zakonu Augustianów, a w 1094r. zostało przekazane Benedyktynom, w których rękach pozostaje do dziś. Od samego początku leśnictwo i uprawa winorośli stanowią podstawę lokalnej gospodarki, a opactwo zawsze odgrywało kluczową rolę w rozwoju winiarstwa regionie Kremstal, zanim nawet zaczął się tak nazywać. Jego barokowe budynki zostały wzniesione według planów architekta Johanna Lukasa von Hildebrandta (autora wiedeńskiego Belwederu) po wielkim pożarze, który zniszczył stare zabudowania w 1718r.
Klimat / Gleba
Stift Göttweig znajduje się na wschodnim skraju słynnej austriackiej doliny Wachau, na wysokości 449 metrów nad poziomem morza, na południowym brzegu Dunaju, naprzeciwko miasta Krems. Ze względu na swoje wyjątkowe położenie na zboczu góry znanym jako Göttweiger Berg, jest czasami nazywany „austriackim Monte Cassino”. Struktura gleb jest zróżnicowana i obejmuje żwiry, podłoża piaszczyste, lessowe oraz gliniaste.
1083
butelek rocznie
Austria
Grüner Veltliner
uprawy latorości winnej