Stift Gottweig Ried Gottschelle1 2019 Zobacz większe

Stift Gottweig Gruner Veltliner 1 Lage Ried Gottschelle 2019

15841

Nowy produkt

Nie można dokładnie określić pochodzenia nazwy „Gottschelle”, ale najprawdopodobniej pochodzi ona z regionów alpejskich, gdzie „Goetschen” opisuje spiczasty występ górskiego grzbietu. Żwir i osady stanowią bazę dla formacji lessowych bogatych w glinę, które bardzo sprzyjają rozwojowi veltlinera.

Tutejsze winorośle mają od 15 do 50 lat i dają bardzo skoncentrowane wina o dużym potencjale rozwoju (dla znakomitego rocznika 2019 najlepsze do wypicia 2025 - 2040). Grüner Veltliner Ried Gottschelle to prawdziwie wino terroirystyczne, oddaje ciepły i złożony charakter wybitnego siedliska.

Wielkie wino, bukiet na razie owocowy i świeży, z nutami dojrzałego jabłka, banana i melona. Na podniebieniu krągłe, ale ze świeżą kwasowością i długim finiszem, pełne, kremowe.

Temperatura podawania 12-14°C

Grüner veltliner idealnie nadaje się do kuchni austriackiej i dobrze komponuje się również z pikantnymi potrawami kuchni dalekowschodniej. Polecamy to wino szczególnie na przystawki, wypieki i do dań kuchni azjatyckiej.

Więcej szczegółów

156,99 zł brutto

payments-logos
Producent
Weingut Stift Göttweig
Weingut Stift Göttweig

Opis

KolorBiałe
SmakWytrawne
Kraj pochodzeniaAustria
RegionKrems
SzczepGruner Veltliner
Objętość750ml
Zawartość alkoholu14,5%
Temperatura podawania12-14'C

Weingut Stift Göttweig

Opactwo Benedyktynów Göttweig zostało założone w 1083 roku przez świętego Altmanna, biskupa Pasawy (Passau), pierwotnie dla zakonu augustianów, a w 1094 zostało przekazane benedyktynom, w których rękach pozostaje do dziś. Od XI wieku leśnictwo i uprawa winorośli stanowią podstawę lokalnej gospodarki, a opactwo zawsze odgrywało kluczową rolę w rozwoju winiarstwa regionie Kremstal, zanim nawet zaczął się tak nazywać. Jego barokowe budynki zostały wzniesione według planów architekta Johanna Lukasa von Hildebrandta (autora wiedeńskiego Belwederu) po wielkim pożarze, który zniszczył stare zabudowania w 1718 roku. 

Stift Göttweig znajduje się na wschodnim skraju słynnej austriackiej doliny Wachau, na wysokości 449 metrów nad poziomem morza, na południowym brzegu Dunaju, naprzeciwko miasta Krems. Ze względu na swoje wyjątkowe położenie na zboczu góry znanym jako Göttweiger Berg, jest czasami nazywany „austriackim Monte Cassino”.

Jeden z największych skarbów opactwa to barokowy fresk Paula Trogera z imponujących schodów cesarskich, którego miniatura zdobi etykiety win z Göttweig. Winnice klasztorne to 26 hektarów znakomitych siedlisk, z których część jest obecnie sklasyfikowana jako prestiżowe ÖTW Erste Lagen (Pfaffenberg, Gottschelle i Silberbichl). Od 2006 roku zarządza nimi skutecznie zasłużony winiarz, Fritz Miesbauer, dzięki czemu wina ze Stift Göttweig są w austriackiej czołówce.

Opinie

Napisz opinię

Stift Gottweig Gruner Veltliner 1 Lage Ried Gottschelle 2019

Stift Gottweig Gruner Veltliner 1 Lage Ried Gottschelle 2019

  • Objętość: 750ml
  • Smak: Wytrawne
  • Kolor: Białe
  • Kraj pochodzenia: Austria
  • Zawartość alkoholu: 14,5%
  • Temperatura podawania: 8-10°C
  • Produkowane ze szczepu: Gruner Veltliner
  • Region: Kremstal

Produkty powiązane

30 innych produktów w tej samej kategorii: