Stift Gottweig Ried Gottschelle1  2019

Stift Gottweig - Gruner Veltliner 1 Lage Ried Gottschelle 2021

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Austria
Region
Krems
Szczep
Gruner Veltliner
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
13%
Temperatura podawania
12-14°C

182,99 zł

Opis

Nie można dokładnie określić pochodzenia nazwy „Gottschelle”, ale najprawdopodobniej pochodzi ona z regionów alpejskich, gdzie „Goetschen” opisuje spiczasty występ górskiego grzbietu. Żwir i osady stanowią bazę dla formacji lessowych bogatych w glinę, które bardzo sprzyjają rozwojowi veltlinera.

Tutejsze winorośle mają od 15 do 50 lat i dają bardzo skoncentrowane wina o dużym potencjale starzenia (dla znakomitego rocznika 2019 najlepsze do wypicia 2025 - 2040). Grüner Veltliner Ried Gottschelle to prawdziwie wino terroirystyczne, oddaje ciepły i złożony charakter wybitnego siedliska.

Wielkie wino, bukiet owocowy i świeży, z nutami dojrzałego jabłka, banana i melona. Na podniebieniu krągłe, ale ze świeżą kwasowością i długim finiszem, pełne, kremowe.

Temperatura podawania 12-14°C

Grüner veltliner idealnie nadaje się do kuchni austriackiej i dobrze komponuje się również z pikantnymi potrawami kuchni dalekowschodniej. Polecamy to wino szczególnie do przystawek, wypieków i do dań kuchni azjatyckiej.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Weingut Stift Göttweig

Winnica

Zlokalizowana w regionie Kremstal, na północny-zachód od Wiednia, Winnica Stift Gottweig to jedna z najstarszych winnic w Austrii. W obecnym kształcie jest efektem miksu tradycji i nowoczesności. O tradycję od XI wieku dba klasztor Benedyktynów. Za nowoczesność - zatrudniony w 2006r. Fritz Miesbauer, który w 2020r. został nagrodzony tytułem winemaker'a roku przez prestiżowy magazyn Falstaff. Winnica jest członkiem organizacji Tradycyjnych winnic z Austrii (ang. Austrian Traditional Wineries) oraz posiada certyfikację zrównoważonych upraw (ang. Sustainable Austria).

Szczepy

W Stift Gottweig jak na austricacką winnicę przystało dominuje Grüner Veltliner, który obejmuje 60% nasadzeń. Pozostałą część upraw stanowią Riesling (30%), Pinot Noir (6%) oraz Chardonnay (4%). . 

Historia

Opactwo Benedyktynów Göttweig zostało założone w 1083r. przez św. Altmanna, biskupa z Passau, pierwotnie dla zakonu Augustianów, a w 1094r. zostało przekazane Benedyktynom, w których rękach pozostaje do dziś. Od samego początku leśnictwo i uprawa winorośli stanowią podstawę lokalnej gospodarki, a opactwo zawsze odgrywało kluczową rolę w rozwoju winiarstwa regionie Kremstal, zanim nawet zaczął się tak nazywać. Jego barokowe budynki zostały wzniesione według planów architekta Johanna Lukasa von Hildebrandta (autora wiedeńskiego Belwederu) po wielkim pożarze, który zniszczył stare zabudowania w 1718r. 

Klimat / Gleba

Stift Göttweig znajduje się na wschodnim skraju słynnej austriackiej doliny Wachau, na wysokości 449 metrów nad poziomem morza, na południowym brzegu Dunaju, naprzeciwko miasta Krems. Ze względu na swoje wyjątkowe położenie na zboczu góry znanym jako Göttweiger Berg, jest czasami nazywany „austriackim Monte Cassino”. Struktura gleb jest zróżnicowana i obejmuje żwiry, podłoża piaszczyste, lessowe oraz gliniaste. 

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również