Stift Gottweig Ried Silberbichl 2019

Stift Gottweig - Riesling 1 Lage Ried Silberbichl 2019

Ocena:
Smak
Wytrawne
Kraj pochodzenia
Austria
Region
Krems
Szczep
Riesling
Objętość
750ml
Kolor
Białe
Zawartość alkoholu
13,5%
Temperatura podawania
12-14°C

172,99 zł

Opis

Silberbichl to rozległa winnica tarasowa pokryta lessem, położona nad Dunajem i składająca się ze żwiru dunajskiego, który jest bogaty w kwarc. Ta winnica została udokumentowana już w 1562 r. Nazwa „srebrne wzgórze” prawdopodobnie pochodzi od błyszczących łupków mikowych („Glimmerschiefer”) znalezionych tutaj w dużych kawałkach. Ekspozycja południowo-wschodnia leży w granicach regionu uprawy winorośli Wachau. Sadzi się tu rieslinga, ponieważ jest idealnie dopasowany do gleby.

Wino bardzo delikatne w pierwszych trzech latach po butelkowaniu, ale można je przechowywać do 20 lat, aby rozwijało bukiet. 

Świeży, jasnożółty kolor z zielonymi refleksami. Wśród aromatów owoce tropikalne, delikatny miód kwiatowy, nuty marakui. W ustach złożone: soczyste owoce brzoskwini, przyjemna słodycz, świeża struktura, słony posmak na finiszu.

Temperatura podawania: 12 – 14°C

Riesling Silberbichl jest idealnym partnerem do tradycyjnych potraw naddunajskich, takich jak pieczona cielęcina, pieczony kurczak i ryby słodkowodne. Ale uzupełnia również egzotyczne dania, takie jak kuchnia chińska, indyjska, sushi, kalifornijska i fusion.

Najlepiej podawać do

Charakterystyczne aromaty

o producencie wina

manufacturer-picture

Weingut Stift Göttweig

Winnica

Zlokalizowana w regionie Kremstal, na północny-zachód od Wiednia, Winnica Stift Gottweig to jedna z najstarszych winnic w Austrii. W obecnym kształcie jest efektem miksu tradycji i nowoczesności. O tradycję od XI wieku dba klasztor Benedyktynów. Za nowoczesność - zatrudniony w 2006r. Fritz Miesbauer, który w 2020r. został nagrodzony tytułem winemaker'a roku przez prestiżowy magazyn Falstaff. Winnica jest członkiem organizacji Tradycyjnych winnic z Austrii (ang. Austrian Traditional Wineries) oraz posiada certyfikację zrównoważonych upraw (ang. Sustainable Austria).

Szczepy

W Stift Gottweig jak na austricacką winnicę przystało dominuje Grüner Veltliner, który obejmuje 60% nasadzeń. Pozostałą część upraw stanowią Riesling (30%), Pinot Noir (6%) oraz Chardonnay (4%). . 

Historia

Opactwo Benedyktynów Göttweig zostało założone w 1083r. przez św. Altmanna, biskupa z Passau, pierwotnie dla zakonu Augustianów, a w 1094r. zostało przekazane Benedyktynom, w których rękach pozostaje do dziś. Od samego początku leśnictwo i uprawa winorośli stanowią podstawę lokalnej gospodarki, a opactwo zawsze odgrywało kluczową rolę w rozwoju winiarstwa regionie Kremstal, zanim nawet zaczął się tak nazywać. Jego barokowe budynki zostały wzniesione według planów architekta Johanna Lukasa von Hildebrandta (autora wiedeńskiego Belwederu) po wielkim pożarze, który zniszczył stare zabudowania w 1718r. 

Klimat / Gleba

Stift Göttweig znajduje się na wschodnim skraju słynnej austriackiej doliny Wachau, na wysokości 449 metrów nad poziomem morza, na południowym brzegu Dunaju, naprzeciwko miasta Krems. Ze względu na swoje wyjątkowe położenie na zboczu góry znanym jako Göttweiger Berg, jest czasami nazywany „austriackim Monte Cassino”. Struktura gleb jest zróżnicowana i obejmuje żwiry, podłoża piaszczyste, lessowe oraz gliniaste. 

Ocena

Obecnie brak recenzji tego produktu.

Inni klienci kupili również