Nowy Stift Gottweig Pinot Noir Göttweiger Berg 2019 Zobacz większe

Stift Gottweig Pinot Noir Göttweiger Berg 2019

15852

Nowy produkt

Göttweiger Berg” (od 1083 r.) parcela, która przynosi owoce winnego krzewu nieprzerwanie od dziewięciu wieków pod opieką pracowitych mnichów. To dobre siedlisko kształtuje geologia, zapewniająca gleby żwirowe, piaszczyste z dużymi pokładami lessu i gliny. Dodatkowo pracuje na nie mikroklimat. Spotykają się tutaj: chłodne powietrze z Dunkelsteinerwald, ciepłe masy powietrza panońskiego i naturalna wilgotność dorzecza Dunaju. 

A pinot jest delikatny i wrażliwy, więc trzeba umieć o niego zadbać. Benedyktyni potrafią. Dojrzewanie odbywało się przez 13 miesięcy w dębowych beczkach.

Wino ma ładny, rubinowy kolor z delikatnym rozjaśnieniem brzegów. W nosie cynamon, wanilia, dżem z czerwonych jagód. Na podniebieniu eleganckie, złożone, przyprawowe i ziołowe, ale też soczyście owocowe, z długim finiszem.

Więcej szczegółów

99,99 zł brutto

payments-logos
Producent
Stift Gottweig
Stift Gottweig

Opis

KolorCzerwone
SmakWytrawne
Kraj pochodzeniaAustria
RegionKrems
SzczepPinot Noir
Objętość750ml
Zawartość alkoholu13,5%
Temperatura podawania16-18 °C

Stift Gottweig

Opactwo Benedyktynów Göttweig zostało założone w 1083 roku przez świętego Altmanna, biskupa Pasawy (Passau), pierwotnie dla zakonu augustianów, a w 1094 zostało przekazane benedyktynom, w których rękach pozostaje do dziś. Od XI wieku leśnictwo i uprawa winorośli stanowią podstawę lokalnej gospodarki, a opactwo zawsze odgrywało kluczową rolę w rozwoju winiarstwa regionie Kremstal, zanim nawet zaczął się tak nazywać. Jego barokowe budynki zostały wzniesione według planów architekta Johanna Lukasa von Hildebrandta (autora wiedeńskiego Belwederu) po wielkim pożarze, który zniszczył stare zabudowania w 1718 roku. 

Stift Göttweig znajduje się na wschodnim skraju słynnej austriackiej doliny Wachau, na wysokości 449 metrów nad poziomem morza, na południowym brzegu Dunaju, naprzeciwko miasta Krems. Ze względu na swoje wyjątkowe położenie na zboczu góry znanym jako Göttweiger Berg, jest czasami nazywany „austriackim Monte Cassino”.

Jeden z największych skarbów opactwa to barokowy fresk Paula Trogera z imponujących schodów cesarskich, którego miniatura zdobi etykiety win z Göttweig. Winnice klasztorne to 26 hektarów znakomitych siedlisk, z których część jest obecnie sklasyfikowana jako prestiżowe ÖTW Erste Lagen (Pfaffenberg, Gottschelle i Silberbichl). Od 2006 roku zarządza nimi skutecznie zasłużony winiarz, Fritz Miesbauer, dzięki czemu wina ze Stift Göttweig są w austriackiej czołówce.

Opinie

Napisz opinię

Stift Gottweig Pinot Noir Göttweiger Berg 2019

Stift Gottweig Pinot Noir Göttweiger Berg 2019

  • Objętość: 750ml
  • Smak: Wytrawne
  • Kolor: Czerwone
  • Kraj pochodzenia: Austria
  • Zawartość alkoholu: 13,5%
  • Temperatura podawania: 14-16°C
  • Produkowane ze szczepu: Pinot Noir
  • Region: Kremstal

Produkty powiązane

30 innych produktów w tej samej kategorii: